Bu ne cürettir

Dün saat 12.15 civarında bir e-mail düştü posta kutuma. Gelen mesaj değerli basın mensupları diye başlamış, devamında da sözüm ona bir takım güzel cümlelerle personel arama ilanı dizilmiş

Dün saat 12.15 civarında bir e-mail düştü posta kutuma. Gelen mesaj değerli basın mensupları diye başlamış, devamında da sözüm ona bir takım güzel cümlelerle personel arama ilanı dizilmiş. Şimdi bu ilanı gönderen şahsı Artvin kamuoyu yıllardır yakinen tanır ve bilir diye düşünüyorum. Kamuda ki görevini ikinci kez bırakmış ve yine ikinci kez maden firmasında görev almış şahsiyetiyle hiçbir sorunum olmayan zatın biri.

Arkadaş bu e-maili başta Artvin’de yayın yapan bütün gazetelere ve TOBB gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da basın birimlerine göndermiş. Kısacası maden firması eleman arıyor, eleman teminini de burada bir sorumluluk içinde yayıncılık yapan bizler vasıtasıyla yapmak istiyor. Kısacası burada bulunan gazetelere yem atıyor. Tabi ki yiyene, bu yem.

Bize gönderilen mesajda ‘Firmamız üstün kalite anlayışının bir gereği olarak çevre, sağlık ve iş güvenliği standartlarına azami önem vermektedir’ (1) diye bir cümle var. İkinci cümlede de ‘Firmamız  yerel satın alma ve yerel istihdam faaliyetlerini bir sosyal sorumluluk projesi olarak görmektedir’ (2) yazıyor.  Duyurulması istenen metin dışında ki ön iletişim mesajının sonunda ise ‘Artvin Cerattepe Projesi için işe alım duyurusu ekte sunulmuş olup, söz konusu duyurunun siz Artvin Medya mensupları tarafından, Artvin kamuoyuna ulaştırılması önem taşımaktadır’ (3) şeklinde tamamlanıyor.

Esas sürprizi mesajı gönderenin titrinde yaşadım. ‘Muhammet BİLGİN
(cep numarası) ETİBAKIR AŞ Halkla İlişkiler Koordinatörü’(4) diye gelen bu postayı siz sevgili Artvin halkıyla paylaşmak istedim. Kesinlikle ilan metninden hiçbir bölüm burada bulunmamaktadır.

Sondan başlamak gerekirse

(4) hani ihaleyi Etibakır almamıştı, hani Özaltın almıştı? Bu birinci sorum. Muhammet Bilgin Cengiz’in elemanı olmuş gözün aydın Artvin.

(3) Artvin’de madene hayır diyen bir medya grubuyuz ve sonuna kadar da hayır diyeceğiz, siz kendi sermayenizle beslenen yalaka basına anca hitap edebilirsiniz bize değil.

(2) Siz Artvin’de sosyal sorumluluktan bahsedecek kadar sosyal değilsiniz. Yerel satın alma ve yerel istihdam da sizin haddinize değil, siz anca olsanız yerel bir felaket olursunuz.

(1) Gelelim şu firmanızın çevre, sağlık ve iş güvenliği konusuna; Murgul’da çevre katliamı yapmıyor musunuz? Murgul’da çalışanlarınızın sağlığını çok mu koruyorsunuz? Ya iş güvenliğiniz, nerede o iş güvenliği Murgul’da üç gündür süren greve ne diyeceksiniz?

Sayın Bilgin yolunuz açık olsun diyemeyeceğim, ancak ben ve çalışma arkadaşlarım yoluna engel olmayacağız. Sadece, bana göre de şimdilerde sana ihtiyaç duyan bu firman bir gün senide nasıl kullanıp bir kenara atacağını Artvinli görecek, sende gör istersen.

Son bir şey daha önereyim sana, bu gün Hopa’dan Artvin’e gelirken saat 19:00 arabasıyla (Seyfi) otobüste koltuk arkası televizyonda Demet Akbağ’ın güney doğudaki bir bayan belediye başkanını canlandırdığı filmi izledim. Filmin sonuna doğru okuma yazma bilmeyen bayan başkana okuma yazma öğreten öğretmenin iki ineği olan kişinin sosyalizm, komünizm ve faşizmle ilgili örneklendirmesini bir izle ve sonunda edilen küfrü dinlet şu firmanın yetkililerine.

Yarınlarınız UMUT olsun.

  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2380