CHP ve maden

Bilindiği gibi Artvin’de maden çalışmalarına yasal engeller tek tek ortadan kaldırılarak işletmeye geçilmesine az zaman kaldı. Bir tarafta çıkıyor adamın biri...

 
Bilindiği gibi Artvin’de maden çalışmalarına yasal engeller tek tek ortadan kaldırılarak işletmeye geçilmesine az zaman kaldı. Bir tarafta çıkıyor adamın biri, iktidarın Artvin il yönetiminden birisi madenin çıkarılmaması için gönül almaya çalışıyor. Miting meydanında ki kalabalığı görmek istemeyip görmek zorunda kalanlardan birisi diye nitelendiriyorum ben o şahsiyeti. Duyduğum kadarıyla da Artvin belediyesine de göz kırpıyormuş, hadi bakalım ne kadar kırpacak o gözü hep birlikte göreceğiz. Yok, öyle bir şey demeyin yoksa o şahıs çıkıp gazete sayfalarını doldurmazdı. Açıklamalarını okuyan okumuştur ancak ben fazla benimsemedim.
Emin Özgün’ün aday olmayacağı bir ortamda her kesin iştahının kabarması normaldir. Ak Partide de bu aynıdır. CHP’de de AK parti madene hayır diyemedi, şimdi bireysel olarak Ak partililer hayır demeye çalışıyorlar. Önemli olan Madene hayır diyebilmenin kalıcı ve sürekli olmasıdır. Dün hayır diyenler, bu gün hayır diyememelerinin nedenlerini de Artvinlilerle paylaşmalıdırlar. Yoksa hem hayır diyemeyeceksin hem de popülaritemin altı çizilmesin diye hayır demek gerektiğini vurgulamaya çalışacaksın. 
Bu ne tezattır anlamadım! Anladığım şey Artvin’de siyaseti düşünenlerin o kalabalığı yok sayamayacaklarının sinyalidir. Madene hayır diyemeyenlerin iştahının damaklarında kalması söz konusudur.  İştahlarına saygı duyarak bu korkularının anlamını bende anlayamıyorum. 
Gelelim CHP’ye sanırım yanlış bir duyum aldım, sanırım yanılıyorum, sanırım şaka yapılıyor, sanırım sanırım sanırım daha da çoğaltıla bilir. CHP il başkanı Selim Bilgin’in halk bilimcisi kardeşi kamudaki görevinden ikinci kez ayrılarak maden firmasında üst düzey bir göreve başlamış.  Eğer doğru ise Muhammet Bilgin için güzel bir davranış olduğunu söyleyemem. Ancak işin ekonomik yönü kardeş Bilgin için önemli olsa gerek. Ya il başkanı Selim Bilgin için bu durum! Bu durumun anlatılır bir yönü olmaz diye düşünüyorum. Başkan Bilgin kardeş Bilgin’in bu tercihinden ötürü kendisi de rahatsız olmuştur, muhtemelen sorun haline de gelmiştir bu tercih. Ancak yine de ne yapılabilir diye düşünmeden duramıyorum. 
Selim Bilgin CHP’de geleceği ve vizyonu olan bir isim, Kardeş Bilgin’de Kamuda ki görevinde etkin ve çalışkan bir isimdi. Hem kardeş Maden firmasında etkin görevde olacak, hem de Büyük kardeş maden karşıtı bir politika üreten CHP’nin başında olacak bu doğru mudur diye sorarsanız. Benim yanıtım bu günün Türkiye’sin de hayır olur.  Ancak tam demokrasi ile yönetilen ülke olabilseydik neden olmasın şeklinde olurdu. Bakın Alpaslan Türkeş’in bir oğlu MHP’de diğer oğlu AK partide. Livaneli CHP’de kardeş Livaneli MHP’de olabiliyor. Büyük Bilgin CHP’de, küçük Bilgin’de Maden firmasında olabilirdi. 
Neticede Artvin için olmadı, Artvin’de olmadı, ya maden, ya Artvin ikisi bir arada olmaz.

Yarınlarınız UMUT olsun. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1947