• Ana Sayfa
  • »
  • DEMOKRASİ ALİYEV’İN EŞİDİR!

DEMOKRASİ ALİYEV’İN EŞİDİR!

DEMOKRASİ ALİYEV’İN EŞİDİR!
 Artvin’de  komikliği ile ünlü bir isim var. Çok kişi tanır.  Tanıyanlar onunla kahkahaya boğulur. Yusufelili Zabo’dan bahsediyorum. Bir insan yaşadıklarını ancak bu kadar komediye uyarlar. Ancak bu kadar  gülerek, zevkle, yürekten anlatır. Şimdi  Zabo’nun yukarıda attığım başlığı çağrıştıran bir hikayesini anlatarak   yazıya giriş yapacağım. Zabo ilkokul mezunu rütbesi olmayan bir askerdir. Çok sert komutanları vardır. Ateş saçıyor. Askerler onu görünce  diz bağları çözülüyor. 
Gür sesli sert ama babacan aslında. Disiplin için böyle davranan bir  komutan. Zabo ilkokul 3 ‘ten terk. Komutan askerleri sıraya dizer ve sorular sorar. Soru Vatan nedir? Her asker bir cevap verirken. Yanında bulunan Yozgatlı asker arkadaşı Şehmuz  gür sesle ,”Vatan benim anamdır komutanım” der.  Komutan aferin oğlum senden de bu cevabı bekliyordum.”der.
VATAAAN ŞEHMUZ’UN ANASIDIR!..
Zabo kopyayı almıştır. Komutan aynı soruyu Zabo’ya da sorar. Zabo komutanın   gözlerinin içine bakarak , gayet gür sesle  Vatan,  Şehmuz’un anasıdır Komutanım. Der!. Komutan, Ulan Zabo hayvan geldin hayvan gidiyorsun! Sen de hiç değişiklik olmadı.”diyerek giriştirir!   Zabo 40 yıl geçmesine rağmen  hala şurada kalmıştır.” Yav Şehmuz bu cevabı verince aferin alıyor ben sopa yiyorum. Allah Allah, hele ağnamamışım ki beni niya dögdi!.. Nasıl ki vatan Şehmuz’un anasıdır, Azerbaycan’da demokrasi Aliyev’in eşidir!..
“KONTROLSÜZ GÜÇ, GÜÇ DEĞİLDİR” 
Bazı Reklamlar vardır. Hiçbir zaman unutmazsınız. Çok etkili slogan kullanırlar. Ama reklamın etkisi malın da söylendiği gibi kalitesi ile mümkündür.
Benim hiç unutmadığım reklamlardan birisi beyaz eşya reklamından birisiydi. “ Güven kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim.” Aslında bu hayatın öğretisidir. Yaşamın temel felsefesidir. Güven kaybeden bir insanın onu yeniden tesis etmesi çok zor hatta imkânsızdır.
Bir başka reklam var O günümüzde dönmeye devam ediyor. Bir lastik reklamıdır bu, Slogan olarak, “KONTROLSÜZ GÜÇ, GÜÇ DEĞİLDİR” Muhteşem bir tespit, hayatın en önemli öğretilerinden birisidir. Herkes ne kadar güçlü olursa olsun, ne kazar zengin olursa olsun. Mutlaka haddini bilmeli. Küçük dağların da yaradan tarafından yaratıldığını hiçbir zaman unutmamalıdır!.
İLHAM ALİYEV, YENİ AZERBAYCAN PARTİSİ GENEL BAŞKANI VE AYNI ZAMANDA CUMHURBAŞKANI!
Azerbaycan Devlet Başkanı yaptığı bir anayasa değişikliği ile eşini devlet başkan yardımcısı yaptı!. Azerbaycan SSCB’nin dağılmasıyla 1990’da bağımsızlığını kazandı. Haydar Aliyev Azerbaycan’ın ilk Devlet Başkanı oldu. Onun ölümünden sonra oğlu İlham Aliyev 2003’ten beri  devlet Başkanı. İlham Aliyev’in başkanlıktan düşme gibi bir derdi yok.  Önceki Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in oğludur. Ayrıca Yeni Azerbaycan Partisi`nin başkanıdır. Yani partili Cumhurbaşkanı denilen örnek bu olsa gerek!...
Çünkü seçimlerin nasıl yapılacağı, medyanın nasıl yazılar yazacağı onların isteği doğrultusunda oluyor. muhalefet, kuvvetler ayrılığı falan hak getire. Nihayetinde güzel eşine güzel bir tektaş Başkan yardımcılığı görevini hediye eyledi.! Belki de dünyada bir ilkti bu. “Hayatım sana bir ülke veriyorum. Hem de dokunulmazlığın olacak. Sultan yapacağım seni” dedi, yaptı. Kim diyebilir ki, biz seni başkan yaptık. Eşini değil, Bunu kabul etmiyoruz diyecek bir babayiğidin Azerbaycan’da çıkacağını düşüneniniz var mı?
Medya bu görüntüleri yayınladı. Valla başkanlık sitemi Amerika dışında her yerde büyük sıkıntı ve yolsuzlukların bataklığıdır. Çünkü Amerika’da başkanın karşısında ayağa kalkmayan tamamen bağımsız yargıçları, 2 aşamalı meclisi ve 220 yıldır gelene göre değişen bir yasaları yoktur. Başkanlar yasalara uymak zorunda, uymayanlar anında azledilir, yargılanır. Onun için ABD’de hakimler ve savcılar  başkanların karşısında yağa kalkmaz, cübbelerinin eteklerini ellemezler!  Elerini göbeğe bağlamazlar!..
Azerbaycan tipi başkanlık.. Ne güzel vallahi, Babadan oğla miras olarak devlet kalıyor!. Bunu eleştiren FOX TV haber sunucusu Fatih Portakal’ın yüzünden  Kral Aliyev anında  FOX’u kesiyor!... Ne demokratik adam! Vay be!  Düştüğü durumdan kurtulmanın yolu  eleştirenleri , kurumları cezalandırmak!. Aha da size başkanlık işte!. Aliyev’in en azından benim gözümdeki değeri düştü! İnsanlık borsasında artık işlem görmez! Güven kaybetti.  Seven gönülleri kaybetti.
Bu nasıl sistem ola ki Oğuldan eşine, çocuğuna, oğluna, yedi sülalesine devletin kaymağı veriliyor. Halka ise peynirin son suyu şrat!. Sorsanız diyecekler ki İlham Aliyev demokratik seçimle devlet başkanı oluyor!. 
Adam 2003 yılından beri aralıksız devlet başkanı. Sözüm ona seçimler yapılıyor. Evet, Amerika 2 dönemle sınırlarken, kuvvetler ayrılığına inanılmaz derecede önem verirken, bunun gibi geri kalmış küçük ülkelerde ise başkanların gelişleri vardır, gidişleri ise ancak ve sadece ölümleri ile mümkün oluyor! Yani başkanlık diktaya dönüşüyor!.. Tarihe bakın hiçbir diktatör seçimle iş başından gitmemiş, gidememiştir!...
Bu arada WikiLeaks tarafından açıklanan Amerika Birleşik Devletleri diplomatik belge sızıntısında eşi Mehriban Aliyeva ile ayrıntılı bilgiler yer almakta, ülkeyi yöneten az sayıda güçlü ailenin Orta Çağ`daki gibi feodal bir biçimde ülkeyi yönettiği iddia edilmektedir. Ayrıca İlham Aliyev`in Türkiye`nin bölgedeki enerji merkezi olmasını istemediği ve bunu engellemek için Rusya ile gaz anlaşması yaptığı da Wikileaks belgelerinde ileri sürülen iddialar arasındadır.  Gürcistan kimlikle geçiş imkanı verirken.  İki devlet tek millet gardaş  Azerbeycan Türkiye’ye vize uyguluyor!. Düzeltelim Azerbaycan değil İlham Aliyev uyguluyor.
Tabii komik olan şu oluyor. Halkın bilmem % 85’i Aliyev’e evet diyor. 14 yıldır oradan ayrılmıyor. Sonsuza kadar ölene kadar aday oluyor. Devleti babadan kendisine kalan miras ev  arazi  olarak görüyor. Osmanlı Padişahları misali. Osmanlı İmparatorluğu  bu padişahların şahsi malıydı. Öyle ki koskoca imparatorluğa kendi sülalelerinin adını verdiler!. Osmanlı’nın bilmem kaçıncı göbekten torunu olan Nilhan hanım dedemin topraklarını bana vereceksiniz diyebiliyor!.. Başkanlık bunun bir versiyonudur işte!.
Kontrolsüz güç gerçekten güç değil, olsa olsa güç zehirlenmesidir. Güven kaybetmeyi tercih edenler sürekli nasıl ve ne kadar para kazanacaklarının hesabından başka bir şey düşünmezler. Aliyev’in eşi de kocasının, oldu da bitti maşallah yöntemiyle dokunulmazlık zırhına ve  devlet yada cumhurbaşkanının devlet başkanlığı 1. yardımcılığına kavuşmuş oldu! Bu arada Kazakistan başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçeceğini duyurdu. İlham Aliyev bunu acaba nasıl değerlendiriyor çok merak ediyorum açıkçası

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3390