Derbi ve lodos

Derbi ve lodos
Kıştan çıkıp ilkbahar aylarına girdiğimiz bu günlerde lodos tehlike saçıyor. Hafta sonu Artvin merkezde oynanan Borçkaspor  - Hopaspor futbol karşılaşması öncesinde esen rüzgar ve soğuk ‘Kış geri mi geliyor’ sorusuna neden olmuştu. Merkezdeki maç öncesi esen rüzgar ve soğuğa rağmen sporcuların mücadelesi futbol adına fazlaca güzel anekdotlar ortaya koyamadıysa da, her iki takımın taraftarlarının ortaya koyduğu centilmenlik ve kardeşlik örnekleri görülmeye değerdi. Artvin derbisinde kazanan taraf favori olan Artvin Hopaspor olurken asıl kazananın, taraftarların birlik beraberlik ve kardeşlikleri oldu. 
Geniş güvenlik önlemleri altında oynanan maça iki ilçeden gelen taraftarlar dışında, il dışından da gelen onlarca izleyici yer aldı. Aynı araçta Kocaeli’nden birlikte gelenlerde oldu. Rize ve Trabzon’dan gelenlerde. İl merkezinden gelenleri de unutmamak ve futbol meraklılarına teşekkür etmek lazım. Maçtan bu denli bahsedip biz basın mensuplarına yaşatılan zorluklardan bahsetmemek olmaz. Bir avuç basın emekçisinin bulunduğu ilimizde güvenlik görevlilerinin kolaylık sağlamamalarına anlam veremiyorum. Yol kontrollerinde olsun, kısa yol geçişlerinde olsun, stat yakına gelirken olsun hatta stat girişinde bile basın mensuplarına kolaylık yerine zorluk çıkarılması hiç doğru değil ben bu ve buna benzer konuları zaman zaman kaleme alıyorum. 
Gerektiğinde özel ilgiyle davet ettiğiniz Artvin basın çalışanlarına sözüm ona ‘Sarı Basın Kartı’ sormayınız. Eğer o kartı soracaksanız da her zaman sorun, işinize geldiğinde ‘ooo gazeteci’ diğer zamanda ‘Sarı Basın Kartı’ olmaz efendim olmaz, ben buna karşı geliyorum. Yerel basın mensuplarının çoğunda ‘Sarı Basın Kartı’ yoktur, olmaz da. Olanlarda faal olarak bu işi yapmıyordur. Bu duruma sayın valimiz Doğanay beyin bir el atması gerek. Maçtan son anekdotum o kadar güvenlik görevlisini o soğukta açıkta bekleteceğimize hiç olmasa bir bölümü, oraya getirildikleri araçlarında bekleseler veya kapalı bir alanda olsalar olmaz mıydı?
Gelelim esen lodos a, Pazar günü Borçka’da bulunduğum saatlerde esen rüzgarın şiddetini ‘orada bulunanlar anlar’ diyerek, Gençlik spora ait olan salonun terasında bulunan çatının uçtuğunu öğrenip hemen olay yerine gittik. AÇÜ Borçka MYO’nun yanı başında bulunan spor salonunun çatısı okulun bahçesine uçmuş, yolun kenarında bulunan elektrik direği yamulmuş sallanıyor, kısacası öğrenciler tehlike altında Pazar günü olmasına karşın vize sınavlarına giriyor. Okuldan yurda gitmek için ticari taksi çağırıyorlar, her biri korkuyor. Bunlar bizim öğrencilerimizdir, bunlara sahip çıkmalıyız. Kamu kurumları yaptıkları işlerin kontrolünü iyi yapmak gerekiyor. Neden genelde rasmi kurumların çatıları uçuyor? Bu günlükte bu kadar, hadi hayırlısı diyelim.  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 921