Dert kapısı

Dert kapısı

Ülkemizin en önemli ve yaya yoğunluğu bakımından en kalabalık kara sınır kapısı olan Sarp’ta acil çözüm bekleyen sorunlar var. Bu kapı çözümden çok sorun üreten bir kapı konumunda hatta bu kapıya benim değimimle ‘Dert Kapısı’ bile demek mümkün. Şimdi buradan yazacağım olan bütün her şeyi birilerinin damarına basmış olacağım. En iyisi her şeyi değil de bazı şeyleri yazayım da ufak ufak basayım damarlarına. Burada amacım asla damara basmak değil bunu belirtmekte yarar var. Amacım, ben dahil oradan geçen insanların biraz daha sorunsuzca giriş çıkış yapabilmektir. Ben dahil neden mi dedim? Çünkü basın mensubu olarak bizim de hiçbir şekilde önceliğimiz veya özelliğimiz yok.
Peki olmamalı mı? Tabi ki de olmalı. Bizim keyfimiz gelince oraya gidip 3-5 kuruş harcayalım diye veya biraz kafa dağıtalım diye, zırt pırt Batum’a gidecek kadar ne vaktimiz, nede nakdimiz olur. Olana saygı duymak için bu yazıyı kaleme alırız o kadar. Haber amaçlı programlarımıza bile saatlerce bekleyerek gitme durumunda kaldığımız olmuyor değil. ‘Dert Kapısı’ demiştik ya inşaat halinde olan bu kapıda kimin memur, kimin amir hatta kimin ne olduğu belli değil. Daha dün Turizm taşıma belgeli firma yetkilileriyle birlikte kapıda ki değişiklikleri yerinde görmek için Hopa TSO Başkanıyla beraber kapıdaydık. 
Gördüklerimiz, duyduklarımız beni daha da mahcup etmeye yetti desem abartmış olmam. Yaklaşık on kişilik bir ekip orada incelemeler yapıyoruz. Yanımızda hatırı sayılması gereken idarecilerde var. (Kişiyi deşifre etmemek için makam ve ismi yazmıyorum) Vatandaşlarımız Gürcistan’a geçmeye çalışıyor, orada sırada rahatsızlığını neden bu denli beklediklerini soruyor (Görevli memura) ve bizlerin duyduğu cevap (Git kime şikayet edersen et, umurumda değil) diyor vatandaşa, bu duyduğum hakaretin en hafif olanı. Neyse, fazlaca memura yüklenmemek gerekir düşüncesini bende taşıyorum. Adam on iki saat iki camın arasında çalışıyor, onunda canı, onunda sorunları var diyelim. 
Oraya bakan talimatıyla elli yeni personel takviye edildiğini biliyorum. Ne yazık ki yirmi iki tanesi geri çağrılmış yani takviye edilen memur sayısı 28. Yeterli mi bu sayı? Asla değil. Ne yapmak gerek günde on beş bin giriş çıkış yapılan dert kapısına yeni takviyeler gerekli, bu takviyeler öyle sıradan memurlarla değil, eğitimli ve dil bilen güler yüzlü ve sorunsuz memurlardan oluşmalı. İhracat burada dert, küçük araç geçişi burada dert, yaya geçişi burada dert, Gürcü vatandaşlarına yapılan muamele yöntemi burada dert, iş dünyasına yapılan uygulamalar burada dert, Turizmcilere yapılanlar başkaca dert. Yani anlayacağınız. Burada bir dokunun bin ah işitirsiniz dert üzerine dert. Hele de bir kişinin 3 dakika süren GBT, SGK ve izin belgesi  sorgulaması DERT’in en büyüğü. Hadi hayırlısı…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1003