Ekranların meclisteki vekili

AV. Uğur Bayraktutan CHP Artvin Milletvekili, 2011 de yapılan genel seçimlerden sonra TBMM’de Artvin’i temsil eden iki vekilden biri...


AV. Uğur Bayraktutan CHP Artvin Milletvekili, 2011 de yapılan genel seçimlerden sonra TBMM’de Artvin’i temsil eden iki vekilden biri. Bir diğeri de AK Partiden Dr. İsrafil Kışla.

Bu yazıda sadece Bayraktutan ile ilgili görüş ve düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım. Secim sürecinde bile ‘ben alışılmış vekillik yapmayacağım’ söylemlerini sıkça duyduğumuz Av. Uğur Bayraktutan tamda dediğini yapıyor. Alışık değiliz televizyon ekranlarında sürekli Artvin’i veya siyaseti konuşan vekile. Hakkını vermek gerekir, dediğini yapan adam, biz ne Ekinci’den, ne Hatinoğlu’dan, ne Arifağaoğlu’dan, ne Bayrak’tan, ne Çorbacıoğlu’dan, ne Yıldız’dan ne de Çolak’tan gördük bu denli televizyonların konuğu olanı.

Sadece televizyonlara mı? TBMM’de kürsüyü bu denli kullanan ve her fırsatta mecliste oturduğu yerden bile mikrofonlara çıkan Bayraktutan’ın bu yönünü beğenmiyor değilim. Meclise erken uyum sağlayan CHP’li vekil kimi çevrelerce gıptayla izlenirken, kimi çevrelerce de ‘ne zaman hata yapacak’ diye bekleniyor. Meclisin yeni yüzü partisinin gurup yönetimine de girerek partisinde büyük sükse yaptı.

Henüz gitmediğim meclisteki odasında, seçildikten sonra ayağının tozuyla önseçim sonuçlarını asmış diye öğrenmiştim. İlk zamanlar garibime de gitmedi değil. Önseçim sonuçlarından ise, genel seçim sonuçlarını assaymış daha da bir güzel olurmuş. Düşüncesi bende de hasıl olmuştu. Zaman geçtikçe belki kaldırmıştır, o listeyi, parti içi demokrasiyi layıkıyla yerine getirilmese de CHP de Kılıçtaroğlu’nun gelmesiyle önseçim yapıldı ve parti içi demokrasi daha da güçlü bir şekilde yükselmeye başladı.

On yıl Baykal döneminde il başkanlığı yapmış olan birisinin, önseçim zaferini mecliste ki daracık odasında teşhir eden milletvekilinin, parti içi demokrasiyi nedenli önemsediğinin bir yansıması diye düşünmek gerekir. Böyle de düşünmeyenler olabilir, onlara da eyvallahımız olmaz. Ancak, bu denli demokrasi zaferi alan bir vekil, nasıl oluyor da kendi ilinde ki sorunları tespit ediyor, önce mecliste sonra da televizyon ekranlarında gündeme getirerek kamuoyu oluşturuyor.

Bu vekilin arkasında güçlü bir parti örgütü, donanımlı bir danışman, uzman bir sekreter ve mükemmel bir eş olsa gerek. Baktığımız da bu sayılanların hepsi mevcut. Arkasından iş çevirenler yok, gelecek kaygısı yaşayan da. Aslında Bayraktutan çok şanslı. Nasıl olsa iktidar da değilsiniz, arkanızda 12 belediyeden 8 i sizin ve siz sadece popülaritenizi artırmak için çaba sarf ede bilirsiniz. Bayraktutan’ın da yaptığı bu olsa gerek. Bu şanslı durum yukarıda saydığım vekillerin hangisinde vardı ki. Belki Bayraktutan’dan sonra seçilecek olan vekillerde de olmaya bilir. Kavgasız, sorunsuz ve adabını bilen bir arka güç daima vitrine güç verir… Anlayana!

Yarınlarınız UMUT olsun.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1753