Fen lisesi

Fen lisesi
İl genelinde sadece iki yerde bulunan Fen lisesi ilin eğitimdeki başarının kilit anahtarı konumundalar. İl merkezinde bulunan Artvin Fen lisesi yıllardır mezun ettiği öğrencileri üniversitelere yüksek puanla yerleştiriyor. Arhavi ilçesinde bulunan Fen lisesi ise yeni yeni mezun veriyor ve orasıda güzel ve başarılı öğrenciler yetiştiriyor. Bu iki okulun dışında Anadolu liseleride öğrenci yetiştiriyor ancak yetmiyor başarı oranımızı yükseltmeye yetmiyor. Birşeyler yapmalı, Fen liselerinin sayısını çoğaltmalı. Bilime dayalı okullarda öğrenciler yetiştirmeli. Eskide Artvin`in okumuşlukla ilgili başarı derecesini yeniden yakalamak imkansız olduğunu biliyorum ancak yinede birşeyler yapmalı. 
Beyin göçünün önüne kısmende olsa geçmek lazım. Tersine beyin göçü almaklazım. Anadolu öğretmen liseleri kapatıldı. Anadolu liseleride kuruluş dönemlerindeki başarıyı sağlayamıyorlar. Her bir okul artık Anadolu lisesi oldu, bunlardan daha fazlasını beklemekte doğru değil. Burada Anadolu liselerini yermiyorum ancak bir gerçeğide kabul etmek gerek. Anadolu liseleri ilk açıldıkları dönemlerindeki kalite ve başarıyı yakalayamıyorlar. Geriye tek çare ilçelerde Fen liselerine önem verilecek, her ilçede Fen lisesi açılacak. En azından bizim çocuklarımız dışarıya gitse bile dışardan gelecek olan çocukların başarılı olmasıyla eğitimde yukarı doğru bir ivme oluşturabiliriz.
İşte fırsat işte imkan Hopa Fen lisesi konusunda hazır, Hopa Fen lisesi konusunda ciddi bir adım atıyor. Burada gerek iktidar partisinin mensupları gerekse bürokrasi üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirerek Hopa Fen lisesinin kurulması için çaba sarf etmeleri gerekiyor. Sadece iktidar mensupları değil yerel dinamiklerde bu konuda fazlaca duyarlılıklarını ortaya koymalılar. Hopa Fen lisesi için okul binasıda nasıl olsa hazır, geriye işin formaliteleri kalır. il millieğitim müdürlüğü gereken resmi prosüdürleri yerine getirmeli bu konuda talimatları sayın valimiz verecektir diye düşünerek şimdiden Hopa Fenlisesinin ilin üçüncü fen lisesi olarak Hayırlı olsun diyorum.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1301