GEÇİTLİ DEN GEÇMEK

GEÇİTLİ DEN GEÇMEK

Hafta sonunda Ardanuç’un geçitli köyünde organize edilen kar ve kızak şenliğine katıldım. Hopa’dan onlarca kişi katılmıştı o şenliğe. Ardanuç belediye personellerinden Haluk kardeşimizin de köyü olan Geçitli köyü yani Ğeva köyünden yaz aylarında geçmeyen yoktur. Oradan gidilir Bilbilan yaylasına ve Ardahan iline. Koca koca TIRlarda oradan geçerler Gürcistan dönüşünde.
Öyle bir köydür ki Geçitli, Artvin de ki hayvancılığın yapıldığı en büyük köydür. Her köyden olduğu gibi bu köyden de göç fazladır, ancak buna rağmen köyde yaşam sürmekte ve kışın nüfus olarak en kalabalık köyüdür Artvin’in.Haluk kardeşimizin de köyü demiştim. Ardanuç’a gidip de çayını içmeyen, belediyeye uğrayıp da selamını vermeyen yoktur Haluk’a. O denli cana yakın ve can dostudur ki Haluk, Hopa’dan giden herkesi misafir etmek, ağırlamak ve hoşnut etmek için elinden geleni bir tarafa bırakın, gelmeyeni de yapmış olmak için canla başla mücadele ediyor. Adamda bir insanlık ruhu var ki ‘tüh tüh mahşallah’ demek abartı olmasa gerek. Aslında bu denli övgüyü ak etmiyor değil de, hak ettiğini anlatamıyorum desem yalan olmaz. ‘Bi, cağ yemeden gidersen vallah darılırım ha’ diyecek kadar can dostudur.
Gelelim kar ve kızak şenliğine. Ardanuç kaymakamı, il genel meclisi üyelerinin bazıları, Hopa ticaret odası başkanı, bir kısım faal gazeteciler, yerel sanatçılar ve birçok misafirin de katıldığı şenliğe köy halkı ve komşu köylerle birlikte ilçe merkezinden de ilgi gösterenlerin yanı sıra il merkezinden ve ilçelerden de teşrif eden onlarca kişinin katılmıştı. Katılanların birçoğu çoluk çocuk demeden mevalesini ve mangalını da kapan atlamıştı arabasına ve soluğu Geçitli de almıştı.İlginin fazla olduğundan bahsetmiyorum ancak katılımı olması gereken farklı kesimlerin de kaygısızca oraya, oranın tanıtımına destek vermeleri gerekenlerin olduğunu söylemek istiyorum. Sanırım anlaşılır bir cümle olmadı. Neyse anlaşılır olunca asıl anlamayanlar olur düşüncesiyle gelecek yıl yapılacak olan üçüncü şenlikte onları da aramızda göreceğimizi umut ediyorum. Nasılsa o güzellikleri bir yerlerde görüp okuyunca ilgilerini çekecektir. Destek olamıyorsanız, köstek olmamaya özen göstereceksiniz değimli?
Geçitliden geçmek öyle bir şey olsa gerek. Aydoğan Yılmaz ‘bu köyde klip çekeceğim’, Bayar Şahin ‘İkinci köyüm burası artık’ diye biliyorsa. Birilerinin de bir şeyler demesi ve hatta yapması lazım. ..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1181