• Ana Sayfa
  • »
  • Hayırlısıyla tarih belli oldu

Hayırlısıyla tarih belli oldu

Hayırlısıyla tarih belli oldu
Evet değerli okuytucularım aylardır ülkemizin gündeminde yer alan yeni anayasa değişikliği konusu adım adım ilerlemeye devam ediyor. Öncelikle iktidar partisi ile MHP arasında görüşülen ve bir aşamaya getirilen değişiklik taslağı daha sonra meclis komisyonunda tansiyonu yüksek tartışmalar neticesinde TBMM genel kuruluna gelmişti. Genel kurulda da 330 un altına düşecek mi yoksa 330 un üzerinde mi kalacak tartışmalarıyla geçen bu süre sonunda TBMM`de referandum bandında alınan kararla meclisteç geçmiş iş halkın kararına bırakılmıştı. 
TBMM`de kabul edilen yasanın meclisten Cumhurbaşkanımıza gitmesi ve Cumhurbaşkanının onaylaması sürecide biraz uzadıysada, neticede referandum yasası onaylandı, resmi gazetede yayınlandı ve YSK seçim tarihini belirleyerek 16 Nisan`da referandumun yapılacağını açıkladı. Evet buraya kadar olanlar eğrisiyle doğrusuyla bir biçimde geçmiş oldu ve sanırım referandumdan dönüş söz konusu değil. Eğer CHP`nin Anayasa mahkemesine taşıması ve mahkemenin iptal etmesi söz konusu olmaz ise 16 Nisan Pazar günü beyaz ve kahverenginden oluşan birleşik tek oy pusulasıyla oylarımızı kullanacağız. 
Gelelim kalan altmış günlük süreye, insanların ve toplumun özgürce karar vermesi için yapılması gereken şeyler var. Devletimizin en üst kademesinden en sıradan vatandaşına kadar, ayrıştırmadan uzak, ötekileştirmeden sakınan ve birlik beraberliğimize gölge düşürmeyecek tavır, tutum, açıklama ve hatta davranışlardan uzak bir kampanya dönemi geçirmeliyiz. Bu nasıl mı olacak? Evet diyenin Hayır diyene saygı duymasıyla, Hayır diyenin de Evet saygı duymasıyla olacak. Buna neden mi ihtiyacımız var? Çünkü o ve ya bu şekilde 17 nisan sabahını da biz bu ülkenin vatandaşları olarak birlikte uyanacağız. Bu uyanış bir tükenmişliğin başlangıcı olmaması için, bu uyanış çocuklarımızın geleceğinin kaygıyla korkuyla yaşam sürdürümediği bir Türkiye olması için.
Şimdi gelelim ilk etkinliklere Cumartesi Hopa`da HAYIR etkinliği vardı. Pazar günüde Artvin `de EVET etkinliği gerçi Artvin`deki etkinliğe katılamadım ancak çalışan arkadaşlarımız oradaydılar yeterince bilgi alma şansım oldu. Bu tür etkinliklerle vatandaştan Evet veya Hayır demesini istemek oldukça normal ancak daha öncede kaleme almıştım. Hayır diyenleri terörist diye ima etmek, Evet diyenleri de vatan sever göstermek kimsenin haddine değil. Yok öyle bir ölçü birimi, kimi Hayırcıların bence kimi evetçilerden daha fazla vatan sever olabileceklerini düşünüyorum. Hayır diyenler işinden aşından edilecek ve teröris muamelesi görecekler ise bu referanduma neden gidiliyor. Teröristlerin tesbitini yapmak mıydın amaç tabikide Hayır...
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1105