Herkes için CHP

Yerel seçimlere yedi aydan az, altı aydan fazla bir zaman kaldı.

Yerel seçimlere yedi aydan az, altı aydan fazla bir zaman kaldı. Bu süre kimi çevrelerde uzun zaman kimi yerlerde ise artık bir şey kalmamış. İl genelinde 12 belediye bulunmasına rağmen her hangibir değişiklik olmaz ise belediye sayıları dokuza düşecek. Kılıçkaya, Meydancık ve Damar Belde Belediyeleri kapanacağı için bu üç yerde belediye başkanlıkları seçimleri yapılmayacak. Geriye Belde olarak tek Kemalpaşa beldesi kalıyor.

Kemalpaşa da seçimler öncesi CHP`de belediye başkanlığına şimdilik beş aday adayı yarışacak. CHP`de ki bu bereketli durum her ne kadar CHP`yi güçlü kılıyorsa da AK Partininde bu durumdan fırsat çıkarmak için iştahı kabarmıyor değil. Mevcut CHPli başkanla birlikte toplam beş aday adayının aday olabilmesi için geçecek olan süreci hep birlikte izleyeceğiz.

Hopa`ya gelince Mevcut CHPli belediye başkanına şimdilik resmi olarak rakip olmamakla beraber, kamu çalışanı olduğu için yasal süreci bekleyen Ankara Artvin Kültür Dernek Başkanı CHP`nin ikinci aday adayı. Hopa`da Ak Partide aday bolluğu var. AK Parti Hopayı almak için her türlü demokratik mücadeleye gireceği bilinen bir gerçek. CHP ise asla dergibi dimdik ayakta ve tekuzda bekliyor.

Arhavi AK Partinin Artvin`de ki deniz gören yüzü olmasına karşın son dönemlerde ki HES konularında oldukça tepki alıyor. AK Partinin Arhavide iki adayın kesin üçüncüsünün de ortaya çıkması an meselesi gibi duruyor. Arhavi CHP`de işler yolunda eski başkan şimdilik tek aday gibi görünüyor ancak yinede resmi süreçte bir sürpriz olması durumunda her kes gibi bende şok olurum. HESler Arhavi`de CHP`ye umut yolu gösteriyor.

Borçka`da işler çok kolay değil MHPli mevcut başkanın duruşu ortada taraflı tarafsız etrafı oldukça kalabalık. MHP mevcut başkanla dördüncüyü görmek için gün sayıyor. CHP de genç ve toparlayıcı  aday adayına rakip çıkması bana sürpriz gelmez. CHP de sondakika aday adayı çıkmamasının yolu bu ilçede ortak aklın bir araya gelmesiyle olur. Burada ki ortak akılda partinin abisi olan eski vekilin işleyişe karışmamasıyla oluşur. AK Partide neler olacağı henüz netleşmiş değil. %60 evet diyen bu şehirde AK Partinin şansı en az CHP kadar var ancak MHP bu durumu geçiştirebilir.

Murgul`da da mevcut CHP li başkana parti içinde ikinci bir aday olarak ilçe başkanı ortaya çıktıysa da orada iletişim ve dialog çok şeyi çözer. Murguk Ak Partinin seçim alma olasılığıyla MHP`nin olasılığı aynı oranda. Burada yıllardır CHP hizmetlere imza atıyor, gelecekte de bu imza devam edebilir ancak çok kolay değil.

Merkezde işler karışık CHPde şimdilik iki aday adayı var ancak esas oğlan mevcut başkandır. Mevcut başkanın yeniden aday olmasını bekliyorum. MHP burada aday göstererek potansiyelini korumaya çalışacak ancak bu durum Ak Partiye yararsa şaşmayacağım. AK Parti de aday adayı olarak bir çok isim konuşuluyor. Konuşulanlar arasında bir de bayan ismi var ancak o hanım efendinin artık aday adayı olacağına inanmıyorum. O olsa olsa sadece aday olur ve mevcut başkanın en ciddi rakibi olur.

Ardanuç ta işler oldukça rahat, CHP burada her halukarda ikinci aday bile çıkarmadan mevcut başkanla birlikte güle oynaya açık ara seçimlerden adrenalinsiz çıkmayı başarır. Ardanuç güzel kentim. Kendi gibi güzel insanla devam eder. Burada Ak Partinin formalite ötesi bir varlığı olamaz.

Şavşat`ta işler Ardanuç kadar kolay değildir, zaten hiç kolay olmadı. Mevcut başkana CHP den rakip çıkardiye düşünüyorum. Hep çıkmıştır ancak Şavşat da gerekeni yapmıştır. Burada CHP nin ikinci adayı kadar Ak Partinin Bursa menşeli adayı ortalığı sallaya bilir. Kim bu Bursa menşeli demeyin kuşlar fısıldadı.

Yusufeli bambaşka bir diyar hep iktidardan yana tercih yapan bu geleçekteki göçebe şehir, tarihin derinliklerine gömülmeden belkide son yerel seçimlerini yapacak. Burada CHP nin adayı yine geçmişteki gibi tek kişiden oluşabilir. Burada önemli olan MHP`nin durumu MHP burayı geri almak için mücadele decek ve fazla uzak değil. AK Partide ikinci ve hatta üçüncü isimler gündemdeyken önceki gün yaşanan tatsız olaylar Yusufeli`nin ne olursa olsun ne kadar değerlere bağlı bir yaşam kenti olduğunu ortaya koydu. Burada değişim kimseyi şok etmesin.

Yarınlarınız UMUT olsun.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2134