Hopa’da engelli olmak

Hopa bedensel engelliler derneği ve 14 Mart Ortaokulunun ortaklaşa düzenlediği engelliler haftası etkinliğinin finali festival alanında yapıldı.

Hopa bedensel engelliler derneği ve 14 Mart Ortaokulunun ortaklaşa düzenlediği engelliler haftası etkinliğinin finali festival alanında yapıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü, Artvin engelliler spor kulübü başkanı Hatice Nur Ersöz, Hopa Milli Eğitim Müdürü Murat Ergene, CHP ilçe Başkanı Fehmi Ustabaş, İlçe Polis Müdürü Ergin Duru ve çok sayıda vatandaşın katıldığı anlamlı ve bir o kadarda coşkulu etkinliğe ne ilçe belediye başkanı ne de ilçe kaymakamı katılmadı. Protokolün katılması beklenirken yaklaşık 45 dakika program geç başladı.

Bir birinden güzel skeç ve oyunlar ortaya koyan özel ilgi gösterilerek hazırlanan programları katılanlar beğenerek izlediler. Slayt gösterileri, oyunlar, skeçler ve folklor gösterilerinden sonra konser ile devam eden etkinliğe Murgul bedensel engelliler derneği başkanı ve gazeteci yazar Metin Merttürk de katıldı. Hopa’nın yanı sıra Arhavi Milli Eğitim Müdürü Erdal Kahya’nın da katıldığı engelliler haftası final gecesine damgasını Aydoğan Can konseri vurdu.

Kendisi de bedensel engelli olan ve üç farklı albüm çıkarmış olan Aydoğan Can okuduğu türkülerle hem kendisi coştu hem de katılanları coşturdu. Oyunlar esnasında komedi dans üçlüsü gösterisi esnasında oyunculardan bir tanesinin oynamaktan vazgeçmesi ile devreye giren Bülent öğretmenin oyuna katılması katılımcıların büyük beğenisini aldı. İşaret dili gönüllü kursiyerlerinin sergilemiş oldukları Barış Manço’nun  ‘Arkadaşım eşek’ şarkısı da beğenilen gösteriler arasında yerini aldı.

Sürpriz sanatçılarında katıldığı konserli kutlama etkinliği akşam 20.30 sularında başladı. İl merkezinden ve çevre ilçelerden gelen konukların ayrılmasının ardından program 23 e kadar devam etti. Havanın serin olması yağmur endişesini ne kadar gündemde tuttuysa da, bu anlamlı gece yağmur engeline takılmadı. Sosyal hizmetler il müdürü ve Hopa bedensel engelliler derneği Başkanına günün anlamına plaket verildi.

Katılanlar kadar katılmayanlarında konusu olduğu gece muhteşem şarkılarla devam ederken, Hemşin horonu oynanarak gece son buldu. Hepimizin muhtemel engelli adayı olduğumuz bu dünyada halden anlamak için hale gerek mi var. Son zamanlarda yapılan engelli geçişleri, engelli asansörleri ve yürüyüş alanlarında ki öncelikli hizmetlerin tamamlanmasıyla Hopa’da engelli olmanın neticelerini birlikte yaşayacağız. Aslında Hopa’da değil yaşamda engelli olmak her an her kesin başına gelebilecek bir şey.

Gelin farkındalık konusunda yıllardır mücadele eden Hatice Nur Ersöz’ e ve neredeyse her ilçede kurulmuş olan engelliler derneklerine bir el atalım, Metin abiyi uğurlarken, Metin abiler gibi olabilmeyi değil, yaşamın her alanında var olan gerçek hayatları yaşanası kılalım.

Yarınlarınız UMUT olsun. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 5712