Hopa’dan, Artvin’e

Hopa’dan, Artvin’e

3 Mart’ta Hopa’da başlayan ve ilçelerin tamamına ulaşan bir dizi panel programının sonuncusu yarın akşam saat 18 de Artvin’de gerçekleştirilecek. Hopa Atatürkçü Düşünce Derneğinin açılış programıyla başlayan ve devamında Kemalpaşa belde belediyesi ziyareti ve belde esnafının gezilmesiyle birlikte kahve toplantılarıyla ilerleyen Anayasa değişikliği ve referandum süreci konulu sohbetler, Arhavi ilçesi parti ziyaretleri ve yine esnaf gezisiyle günü sonlandırmış oldu. Hopa ADD açılışı öncesi ilçede bulunan Atatürk anıtı önünde çelenk sunumu, saygı duruşu ve istiklal marşının ardından iş merkezi bodrum katındaki açılışa katılım oldukça kalabalık ve bir o kadar görkemliydi. Panelistleri sonuna kadar dinleyen Hopa halkı arasında Demokrat Partilisinden Halkevlerine, Saadet Partilisinden MHP eski yöneticilerine, CHPlisinden ÖDPlisine, kadar birçok farklı siyasi anlayıştan değişik renkler bir arada görme imkanı oldu.
4 Mart günü ise programda tek ilçe vardı, o da Yusufeli ilçesiydi. Hopa^dan çıkan ekip Yusufeli’ne giderken kısa bir il merkezi gezimiz oldu. Nasılsa 3 gün konaklanacak olan yer Grand Artvin oteliydi. CHP il binası ziyareti ardından Yusufeli yolu görünmüştü. Uzun uzadıya geçilen ve zaman zaman tehlike de arz eden yolculuk sonrası konuklarımız Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Ali Mutlu Köylüoğlu ile birlikte Yusufeli ilçesindeki panelin yapılacağı Halit paşa okulunun salonunda ki yerimizi almıştık. Burada da Hopa’da olduğu gibi farklı siyasi anlayışlardan renkleri bir arada görme şansına ermiş olduk. Günün tek programı olan Yusufeli de döner yemeden geri dönmek olmazdı. Birkaç kahve ziyareti sonrası hava karardığında Artvin’e döndük. 
5 Mart sabahı erkenden yola çıkmak durumundaydım çünkü ben Hopa’ya dönmüştüm ve bu gün iki ilçede program vardı. İlk olarak Ardanuç ilçesinde saat 12 de başlayan panelde umduğumuz kalabalığı göremedik, ancak farklı renkler diye tarif ettiğin siyasi farklılıklar orada da kendini göstermiş iktidar partisine sempati duyan şahıslar bile vardı. İki saat süren panelin başında yaklaşık 20 dakika boyunca elektrikler kesik olduğu için mikrofonsuz konuşmalar yapıldı. Derken gelen elektrikler geleceğin aydınlık olacağını müjdeler gibiydi. Dedik ya iki program vardı bu gün. Ardanuç döneri ve Şavşat yolculuğu bir birine tezat iki şeydi. TIR ların ürkütücü varlıkları Şavşat yoluna sığmıyordu. O halde ulaşmış olduk Şavşat’a buradaki parti ziyaretleri de farklı farklı partiler ve partililerden oluştu. Birkaç kahve ve park alanındaki sohbetlerin ardından küçük ama tıka basa dolu olan bir mekanda tam iki saat on beş dakika süren konuşmalar esnasında bir kişinin bile dışarı çıkmaması alkışlanır bir davranıştı. Burada ki siyasi renk cümbüşünden bahsetmeye bile gerek yok. 
Bu gün siz bu yazıyı okurken biz aynı ekiple birlikte muhtemelen Borçka programı tamamlamak üzere olacak ve Murgul’a gidiyor olacağız. İki ilçemizde ki durumları ve Salı akşamki davetimizle ilgili yazımı Salı gününe bırakıyorum. Hadi hayırlısıyla buluşmak ümidiyle…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3879