Hopa TSO seçimleri

Aslında yazmamayı düşündüğüm ve sadece gözlemlemekle yetindiğim ve Pazar günü yapılacak olan bir seçimden bahsedeceğim

. Yaklaşık sekiz yüz civarında üyesi bulunan, en az dört yüz yetmiş oy kullanma hakkı olan ve beş gurupta on iki meclis üyesinin dört yıllığına seçileceği bir sivil toplum kuruluşunun seçimi. Özellikle 1999 yılından sonra stratejik konumu ve üç önemli giriş çıkış noktası olan bir ilçenin ticaret ve sanayi odası seçimi. Bir çok ilde bile olmayan denizden ulaşım, karadan ulaşım ve havadan ulaşımı içinde barındıran Hopa ticaret ve sanayi odası seçimi.

Dokuz Haziran Pazar günü yapılacak olan seçimlerde iki liste yarışacak. Birisi mevcut başkan Engin Koyuncu ve arkadaşları, diğeri ise Osman Akyürek ve arkadaşları. Bu iki listede de yer alan farklı farklı değerde, her biri kendi işinde başarılı olmuş ve gelecek günlerde Hopa’ya hizmet etmenin farklı ve bir o kadarda anlamlı bir STK’nın yönetiminde yer almak için her biri kendi guruplarından seçilmek için demokratik bir mücadele verecekler.

Yazmamayı düşündüğüm bu konuyu neden ele aldığıma gelince; Benimde üyesi olduğum ve bir gurubunda içerisinde bulunduğum Akyürek ve ekibi yaklaşık bir ay önce geniş katılımlı bir basın açıklamasıyla ekibini kamuoyuyla paylaşarak seçim çalışmalarına yön verdi. Akabinde mevcut başkan Koyuncu ve ekibi geniş katılımlı bir basın açıklaması yerine tek bir yayını tercih ederek ekibini kamuoyunun karşısına çıkarmış oldu. Bu yöntemin doğru olmadığını savunan gazetecilerden birisi olarak, dar bir çevre içerisinde bireysel eleştirimi ortaya koydum. Bu eleştirimi yazmadım çünkü bende taraftım.

Neyse ki dün sabah yapılan bir organizasyonla basınla bir araya gelme gereksinimi duyan mevcut başkan ve ekibini dinleme, tanıma, konuşma ve fikir jimnastiği yapma şansımız oldu. İşte bu toplantı yapıldığı için yazmaya karar verdim. Hem de derhal yazmalıyım düşüncesi hasıl oldu bende. Neden mi? Her ne kadar taraf olsam da artık iki ekibi de görmüş tanımış ve Hopa için birçok talebimi dile getirmişim. Yaparlar veya yapmazlar onu kazan ekip bilir her iki ekibe de dilek ve temennilerimizi gazeteciler olarak dile getirmişiz.

Bazı talep ve eleştirilerimizi her iki ekibe de yaptığımıza göre burada konu yapmanın veya ayrıntılı yazmanın pek gereği yok. Ancak yine de sokak argonunda kullanılan bazı yakışıksız söylemlerinde önüne geçmek için uyarıda bulunmak benim görevim diye düşünüyorum. Neymiş efendim “Osman Aykürek Artvinliymiş, neden ona destek oluyormuşuz”  tamda burada şunu söylemek gerek “yaradılanı severim, yaradan dan ötürü” bu ap açık bir insanlık deyimidir.

Bu düşünce de olanlar, o zaman hiçbir zaman unutmasınlar ki, İstanbul gibi bir mega kenti yöneten de bir Artvinli. Hopa’yı neden yönetemesin? Ben hem Hopa’da Hem Borçka’da ve hem de Artvin merkezde gazetesi olan birisiyim. Bende Hopa’ya geri mi döneyim. Kişinin meziyetine ve samimiyetine göre dileyen oy verir, dileyen vermez. Böyle bir yakışıksız söylem hele de bir Hopalıya yakışmaz. Bende yakıştıramıyorum.

Siz değerli üyeler ve adaylar ve de ekipleri tercihiniz her ne olursa olsun. Asla ırkçılık ve ötekileştirme misyonundan uzak olsun.

Yarınlarınız UMUT olsun.            

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1780