İNSANCIL OLMAK

İNSANCIL OLMAK
İNSANCIL OLMAK
Nasıl olur da insanlara, vatandaşlara, bu ülkeyi en az senin kadar belki de senden de daha fazla seven bireylere, senin gibi düşünmedikleri için günlerce aşağılayıp ötekileştireceksin, hatta teröristlerle bir tutmuşçasına hor göreceksin sonra da kalkıp hiçbir şey olmamışçasına mesajlar vereceksin. Siyaset bu kadar basit ve anlamsız olmamalı, aslında daha başından bireylere saygıyı ve sevgiyi elinden düşürmeyen siyasetçiler olmalıyız. Bireye olan saygı kişinin kendine olan saygısı değil midir? Burada kimseye saygısız demek durumunda asla değilim. Ancak yine de siyasetin bu denli ayrıştırmacı olmasını doğru bulmadığımı anlatmaya çaba sarf ediyorum. 
Koca bir seçim sürecinde ocu - bucu diye ayrıştırılanların seçim sonrasında birlik ve beraberlik sağlamalarını beklemek olumlu bir davranış gibi görünse de asıl olan, süreç içerisinde ayrıştırıcı davranış ve söylemlerden uzak durmak değil midir? Gerek evet i savunan ve isteyenlerin gerekse hayır ı savunan ve isteyenlerin büyük bir bölümü bu ayrıştırıcı tavır ve söylemlerini seçim günü dahil olmak üzere sürdürdüler. Seçimler bitti bazı kendini dev aynasında görenler aynı tavırlar ve düşüncelerini destursuzca sürdürmeye devam ediyorlar.
Belki bende bu bahsettiğim konularda tavır ve davranışlarda bulunmuş olabilirim, hatta bu yazımda bile o anlayışın yansıması olabilir, bunu istem dışı yapmışım desem de inanmayın. Çünkü toplumda ki bu ayrıştırıcı anlayış yukarılardan aşağıya doğru yansıyan bir durum halinde olduğunu bilmeniz gerekir. Şimdi bunu neden konu yapıyorsun diyenler olduğunu düşünerek, bu gün konu yapmasam yarın yapmaya gerek kalmayacak herkes bir zahmet şapkasını önüne koysun ve biraz düşünmeye özen göstersin. Düşünürken esas olarak ne kadar insancılız diye de kendimize soralım. İnsani ve insancıl olmaktan uzaklaştırılmış insancıklar topluluğu olduğumuzu göreceğiz. Neyse daha da insanlıklı yaşam umuduyla hayırlısı diyelim.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 789