İş yapmak bu olsa gerek

İki ilçe düşünün ki aralarında 9 km den az mesafe var ve yıllar öncesi tek isim altında aynı adı taşımışlar. Bu kadar bir birlerine yakın

İki ilçe düşünün ki aralarında 9 km den az mesafe var ve yıllar öncesi tek isim altında aynı adı taşımışlar. Bu kadar bir birlerine yakın ve bağlı ki bu iki ilçe pazara giderken, düğün yaparken, konut alırken, okula giderken, sinemaya giderken ve hatta yemek yerken bile tek vücut olabiliyor.

İşte bu bir birinden farksız bu iki ilçenin farklılıkları oldukça fazla. İki ilçede de yerel yönetimlerde, iki farklı siyasi anlayış görevde. Bir tanesinin gücü halktan ve iktidardan geliyor. Diğerinin ise gücü sadece halktan geliyor.

İktidardan güç alan ilçede işler karma karışık, danışman başkan kavgası, eski yönetici mevcut yönetim kargaşası, hizmet yerine dedikodu üretiliyor. Belediye hizmet binasının elektrikleri borçtan dolayı kesiliyor. Festivale milyonlar harcanıyor, yüksekokul binası icradan satılıyor. Yatırımlara karşı geliniyor.

Halktan güç alan diğer ilçede ise her şey güllük gülistanlık değil tabiki de. Nasıl olsun operasyon üzerine operasyonlar geçiriliyor. Gayri meşru işler meşru sayılmayacağından olsa gerek, bu operasyonların ardı arkası kesilmiyor. Her hangi bir olumsuz yaklaşımda değilim. Yasalar gereği yapılıyorsa ki öyledir diye düşünüyorum. İşte gücünü sadece halktan alan bu ilçede yerel yönetimler yatırımlar yapıyor, hizmetler üretiyor, sosyal yaşam alanları oluşturuyor, yeni alanlar kazandırılıyor, halk için yeni donatılar üretiliyor, kadınlara yatırım özendiriliyor, eğitim yükseliyor, yüksekokullar fakülteler açılıyor, kimilerinin hayal bile edemeyeceği öğrenci konuk evleri açılıyor.

Güç iktidardan alındığında kaygılar ve paylaşım sorunu mu oluyor anlayamadım. Nasıl oluyor da, bir belediye başkanının danışmanı görev amiri hakkında ileri geri konuşabiliyor, bu da ayyuka çıkıyor, sosyal paylaşım sitelerinde ve bazı gazetelerde konu oluyorsa, buna neden müdahale edilmiyor. Neden çıkıp birileri dur demiyor.

Gücünü halktan alan ilçede ki bu birlikteliği çekemeyen zatın birisi gücünü halktan ve iktidardan almasına rağmen o gücü pervasızca harcamaya çalışıyor. Hatta gücünü halktan alan ilçedeki birlikteliği bozmak ve gücü zayıflatmak için iftira atarcasına girişimlerde bulunabiliyor. Nedir bu çekememezlik nedir bu paylaşılamamak, gücünü halktan ve iktidardan alıyorsan ilçene yatırım yapılmasını sağla, ilçene hizmet üret, yarım bırakılan hastane inşaatının devam etmesine çaba göster, yatırımların önünü aç, icra yoluyla bankaya kalan yüksekokul binasını okula kazandır vs.vs. bunlar oldukça çoğaltılabilir.

Neticede 9 km mesafede ki iki ilçe arasındaki anlayış ve hizmet farkı halkın pozitif yararına oluyorsa ne mutlu, rekabet eğer halk için değil de bireylerin kişisel egoları için oluyorsa netice bu şekilde olur.

Yarınlarınız UMUT olsun

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1604