İşsizlik ve istihdam

İşsizlik ve istihdam

Ülke genelinde olduğu gibi ilimiz ve ilçelerinde de işsizlik had safhaya ulaşmış durumda. Özellikle de gençlerin iş bulması ya imkansız oluyor yada torpilsiz olmuyor. Ülke geneliyle ilgili olarak bir şeyler söylemek gerekse de hani haddimizi de bilmek lazım anlayışıyla davranmayı daha doğru buluyorum. Haddi bilmek lazım da bilmeyenlere ne demek lazım. Memlekette neredeyse insan kalmadı. Nüfus sayımına göre göç vermeye devam etmişiz. İl genelinde ortalama beş yüz civarında eksilen nüfusumuz, aslında daha fazla eksildiğini söyleye biliriz. 
Nasıl mı? Artvin Çoruh Üniversitesinin il genelinde ki öğrenci ve öğretim elemanlarının toplam sayısı on bin civarında olduğunu bilmeyen yoktur. Bu sayıyı çıkarırsak tamda ne durumda olduğumuzu anlarız. Buna birde barajlar ve HES inşaatlarında çalışan il dışından gelmiş olan vatandaşları da çıkartırsak elde ne kalır bir bakın…  Şimdi dönelim nüfus durumundan, işsizlik durumuna. Memleketimizde ne doğru dürüst ne bir fabrika var nede böyle bir yatırım. Ufak tefek bireysel işletmelerde çalışanların dışında genelde kamu çalışanları ve aileleriyle birlikte bir nüfus potansiyeli sağlanmış, işte hepsi bu. 
Ne tarımda, ne de hayvancılıkta istenen ve beklenen bir hamle hayata geçirilemiyor. Zaten kırık bir coğrafi yapısı olan ilimizde, göç bir tarafta, işsizlik diğer tarafta dururken kimselerin bir şeyler yapamaması da ayrı bir araştırma konusu diye düşünüyorum. Aslında ‘BİRŞEY YAPMALI’ ve bu durumdan hızla uzaklaşılmalı. Bir şey yapacak olan öncelikle kamusal yatırımlar, dahasın da kamusal teşvikler ve dahasın da girişimcilikle özel yatırımlar. Bunların hiçbirisinin olmaması ilimizi insansızlaştırma yönünde hızla ilerlemesi anlamına geliyor. 
Hep eleştiri, çözüm ne diyenleri duyar gibiyim. Çözüm gayet basit Diyarbakır valiliği bugün güzel bir icraata imza koydu. Diyarbakırlı olup il dışında iş yapan iş dünyasından isimleri valilik olarak Diyarbakır’a davet etti ve katılımda oldukça iyiydi. Vali Hüseyin Aksoy’u canlı yayında televizyon programında izledim, oldukça da yararlı bir girişimi olduğunu söyleye bilirim. Bunun bir benzeri neden Artvin için yapılmasın Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın da buna benzer bir çalışması olmalı. Hem Artvinli onlarca insan ülke ekonomisinin mendireği olduğunu biliyoruz.
İstihdam için Cumhurbaşkanımızın başlattığı kampanyaya ilimiz ticaret ve sanayi odaları destek veriyor. Ancak odaların desteği devede tüy bile olacak boyuta gelemez. İlimiz esnafı iş dünyası zaten kapattı dedirtmemek için işyerlerini veya işletmelerini açık tutmaya çalışıyor. Bizden daha fazlası beklenmemeli. Yapılacaksa bir atılım ve istihdam oluşturulacaksa formalitelerden uzak, daha gerçekçi ve çözüme yönelik hamleler gerekiyor. Hadi ne oldu altı ayda Artvin’i uçuracak olanlar, elinizi verin Cumhurbaşkanımızın bu davetine de gücünüzü görelim. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1001