Kavalı çala çala

Hopa’da bir Mayıs’ı kutlamak ne de güzel oluyor. Hava güzel, bahar kendini çoktan göstermiş. İnsanlar bir araya geliyor. Sabah saatin dokuzunda bile horonlar oynanıyor. İşte burası HOPA.

Hopa’da bir Mayıs’ı kutlamak ne de güzel oluyor. Hava güzel, bahar kendini çoktan göstermiş. İnsanlar bir araya geliyor. Sabah saatin dokuzunda bile horonlar oynanıyor. İşte burası HOPA.

Sabah erken saatlerde bir hareketlilik Hopa sokaklarında, önceki gün yaşanan küçük bir tatsızlığa rağmen, sanki hiç yaşanmamışçasına her telden her anlayıştan insanlar caddelerde bir Mayıs’ın keyifli tatilini coşkuyla yaşamaya hazırlanıyor.

Bir taraftan da güvenlik güçleri bu güzel günü sorunsuz atlatmak için gereken güvenlik önlemlerini almaya çalışıyorlar. Derken zaman akıp geçiyor. Bir Mayıs tertip komitesinin aldığı karar gereği, Hopalılar ve civar ilçelerden gelen vatandaşlar guruplar halinde çay fabrikasının önünde toplanıyorlar.

Yediden yetmişe derler ya tam o cinsten demek geliyor içimden ancak gördüklerim kendimi yanıltıyor. Bebek arabalarıyla korteje katılanların da sayısı oldukça çoktu. Sadece bebek arabalarıyla gelen değil öğrenciler, işçiler, öğretmenler, çay emekçileri ve her telden insanlar toplanmıştı toplanma yerinde. Yürüyüş başladığında öğrenciler arasında baş örtüsü takanları da gördüm birlikte slogan attılar ‘parasız eğitim’ için.

Kortej yürüyüşü esnasında çay fabrikasından meydana gelene kadar bir uçtan bir uca anca yetişebildim. En önde Eğitim-sen, en arkada CHP arada ise şimdi sayamayacağım kadar farklı farklı oluşum temsilcileri. Alana geldiklerinde ne bir engel ne de bir sıkı kontrol, zaten güvenlik önlemine bile gerek kalmayan bir coşku ile başladı bir Mayıs şöleni.

CHP’nin bir abi edasıyla kortejin en arkasında yer alması da ayrı bir anlam katmıştı, bir Mayıs’a Hopa’da.  Bu güzel kutlamayı örnek olsun diye canlı yayınlamak gerekirdi. Burası Hopa, burada yaşanır tüm güzellikler dercesine.  İstanbul’da yaşananlara inat Hopa meydanında (Özgürlük Meydanı), (Metin Lokumcu Meydanı) diye de adlandırılan bu alanda konuşmaların ardından yaşanan güzel anılar anlatılmaz, yaşanır. Ben yine de dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım Hopa’da bir Mayıs’ı.

Yöresel müzikler eşliğinde saatlerce süren halaylar, horonlar tam bir Hopa yansımasıydı. Hele de kaval eşliğinde çekilen halaya ne demeli. ‘Kavalı çala çala çıktım birinci dala, dal kırıldı ben düştüm sevdamın kucağına’ diye devam eden Hemşin horonuyla birlikte hem alandakiler hem de civar binalarda bulanan vatandaşlar, gündüz gözüyle eğlenmenin doruğuna vardılar.

Buradan tertip komitesin de bulunan her kese, alana gelen tüm bireylere ve emniyet güçlerine bir kez daha teşekkür ediyorum.  Hopa’ya yakışır bir kutlama oldu….

Yarınlarınız UMUT olsun.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2281