• Ana Sayfa
  • »
  • KÖMÜRÜN ÇUVALI 20 TL OLMUŞ

KÖMÜRÜN ÇUVALI 20 TL OLMUŞ

KÖMÜRÜN ÇUVALI 20 TL OLMUŞ

İki gündür Artvin merkez ve Ardanuç ilçemizdeyim. Malum çalışan gazeteciler günü dolayısıyla bir dizi ziyaretler ve kabullere katıldık. Bütün bunlar işin cabası ancak yazı yazmaya başlamamın nedenini konuşurken gazeteci arkadaşlarımla birlikte, ben kendi nedenlerimi sıraladım, dilerseniz bu nedenlerimi de sizlerle kısaca paylaşayım. Yaklaşık iki yılladır yazı yazmıyordum. İki yıl önce siyasi aktıfleşmemden ötürü yazı işleri müdürüm olan İbrahim Eksilmez ‘ya siyaset yap aday ol yada siyaseti bırak yazı yaz’ diye telkinde bulunmuştu. 
Ben de hasbel kader hem çalışanım hem dostum hemde arkadaşım olan yaşlı bir şahsın bu talebini pek istemesemde kabul ederek tam iki sene boyunca yazı yazmadım. Ne de çok özlemişim yazı yazmasını! Ha bu arada yazı yazmadım ancak uzak kalmadım olaylardan etkinliklerden ve de yaşamdan daha da içinde yer alarak haberciliğime gerek gazete sayfalarından gerekse sosyal medya ve internet sitelerimizden devam ettim. Neden mi yazmaya başladım? Tamda bunu açıklayacakken, bir başka gazeteci (işsiz) arkadaşım dernekten içeri geldi. Ocak ayının on ikisinde kömürün torbası yirimi lira olmuş dedi. 
Bu kısa ve net sözcükleri çalışan başka bir gazeteci arkadaşımdan duyduğum daha bir saat bile olmamıştı. Ve işte aynı saattte iki kez duyduğum o keskin ve kısa sözcüklerdi, bana yazı yazdıran. Bir tarafta kimi gazetecilerin aylar veya yıllardır hizmet verdikleri nalet olası o firmanın kaynaklarını kullanarak kendilerine imkan ve firmaya taraftar kazandıranlar ile diğer tarafta yıllardır zor şartlarda asgari ücrete talim eden hatta bazı giderlerinden ötürü asgari ücretin bile altında maaş alarak Artvin’de çalışan gazeteciler olmak…
İşte o sözüm ona gazetecilerin elinden bazı kaynaklar alınınca önce bana sonrada ekibimizde yer alan diğer gazeteci arkadaşlara mesnetsizce, destursuzca ve hatta ukalaca yazılar yazarak değerlerimizin solmasını, kalemlerin susmasını hedeflediklerini gördüğüm an yazmaya karar verdim. Ha bu arada bana yazı yazma diyen Eksilmez’de kendisi de uzunca bir zaman yazı yazmadı, yazamadı. O dostumda yeni yeni tekrardan yazmaya başlamış, hatta bir yazısında hem benim hemde Sami kardeşimin yazması gerektiğinden bahsetmiş. Değerli dostlar İbrahim kerdeşimiz pardon büyüğümüz siyasete atılmamıştı, kazmaya bu kadar neden ara vermişti bilemiyorum ancak yazmaya devam ediyor olması meslek adına faydalı bir durum diye düşünüyorum.
Benim yazmama gelince siyasetten vaz geçmiş değilim geçmeyi de pek düşünmüyorum. Mensubu olmaktan her daim büyük onur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisinde ‘Bana ihtiyaç olana kadardeğil’ bana ihtiyaç olmayana kadar devam edeceğim. Bu durum ölümdür. Ölülere CHP’de ihtiyaç duyulmaz. CHP’de ölülere saygı, minnet ve rahmet duyulur. Yaşanası bir Artvin dileğimle …  Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1084