Kumara kimler gidiyor

Burada kumar oynayanları teşhir edecek değilim. ‘Artvinlilerin Batum’a kumar oynamaya gittiği ve kumarhanelerde çok para kaybettiği yolundaki şikâyetler yoğunlaşmıştı...


Burada kumar oynayanları teşhir edecek değilim. ‘Artvinlilerin Batum’a kumar oynamaya gittiği ve kumarhanelerde çok para kaybettiği yolundaki şikâyetler yoğunlaşmıştı.’ Şeklinde sona eren bir haberi konu almak istiyorum.

Bilindiği üzere 11.12.2011 tarihinden itibaren Gürcistan’a kimlikle geçişlere başlanmış ve 1 TL lik geçiş masrafıyla her kesimden insanların yurt dışına çıkmaları sağlanmıştı. Bu süre zarfında yurdun çeşitli il ve bölgelerinden insanlar, Başta Batum olmak üzere Gürçistan ülkesine geçerek yurt dışına seyahat etme imkanı oluştu. Bu durum, zaman zaman Batum’da kumarhanelerin olması hasebiyle speküle edildi. Kimi insanlar yüz lira cebine koyunca soluğu Batum’da ya kumarhanede yada meyhanede aldı.

Batum’a bu tür aleme gidenlerin nereli olduğunu tespit eden bir mekanizma yok. Adanalı da gitmiştir, Muğlalı da. Geçişlerin 15 TL ye çıkartılması sonrası yaygın bir gazetenin altıncı sayfasında yer alan bir haber beni oldukça rahatsız etti. İsimsiz olarak yayınlanan haber de aynen şöyle yazıyor. “Gürcistan’a kimlikle geçiş 15 TL. Türkiye – Gürcistan arasında kimlikle geçiş protokolü 31 Mayıs 2011 tarihinde imzalandı, uygulama ise 11 Aralık 2011’de başlamıştı. Sınırdan geçiş için 1 TL bandrol ücreti alınmaya başlanmıştı. Artvin Hopa’da ki Sarp sınır kapısından Gürcistan’a kimlikle geçiş 1 TL’den 15 TL’ye Yükseltildi. Son günlerde Artvinlilerin Batum’a kumar oynamaya gittiği ve kumarhanelerde çok para kaybettiği yolundaki şikâyetler yoğunlaşmıştı.” Diye tamamlanan bu yazıyı ve yayınlayan posta gazetesini esefle kınıyorum.

Bu kapıdan sadece Artvinliler geçmiyor, en çokta Rizeli ve Trabzonlular geçiş yapıyor. Polis kayıtlarında istatistiki veriler var mıdır bilmiyorum fakat dilenirse o kayıtlara da ulaşıla bilir diye düşünüyorum. Batum’da bildiğim kadarıyla üç adet büyük kumarhane varmış, bu kumarhanelerin daimi müdavimlerinden bir tanesi de benim çok yakınım olan kişidir. Buralarda kumara meraklı her türden insanlar bulunuyor. Kıbrıs yerine Batum’u tercih eden yüzlerce kumar tutkunu mevcut. Bire bir gidip de gördüklerim var.

Gelelim sınırdan geçenlere o kapıda polis ve karayolu mobese kameraları bile var. Sıfır sekizden kat kat fazlaca elli üç ve altmış bir plakalı araçlar giriş ve çıkış yapmaktadır. Burada Rize ve Trabzonluların daha da çok geçiş yaptığı bir kapının Artvin ili sınırları içerisinde olması nedeninden ötürü eğer kalkıp ‘Kumara Artvinliler gidiyordu’ derseniz yakışık almaz. Artvinlilerin şikayetleri yoğunlaşmıştı diyen anlayışın resmi verilerle konuşması gerekir. Hangi kurum veya kuruluştan aldınız bu şikayet konusunu.

Eğer daracınızda Artvin’i ve Artvinliyi kötülemek varsa bilemem. Bende bu davranışınıza müsaade de edemem. İstisnai durumlar yok mu, tabii ki de var ancak bunu tüm Artvinlilere mal edemezsiniz. Ne oldu birilerinden mi çekindiniz Rizeli yazamadınız…

Yarınlarınız UMUT olsun.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2006