Mobilyacılar

Geçen sayıda OSB yi kaleme almıştım, menfi dönüşler aldım.
Geçen sayıda OSB yi kaleme almıştım, menfi dönüşler aldım. Beğenenlerde olmuş fazlaca eleştirel olduğunu bulanlarda. Bir yazı kaleme alıyorsanız, mutlak olumlu bulanların olması kadar olumsuz yönlerini de görenlere saygı göstermek durumundasınız. Bende öyle yapıyorum. OSB`nin ilimize veya ilçelerimize katkısının yanı sıra, karşılıklı olumsuzluklarını da düşüncelerim ve gözlemlerimle pekiştirerek sizlerin yorumuna sunmuştum.
Bu sayıda mobilyacıları kaleme almak istemin nedeni yine Hopa TSO`nun mobilyacıları ilgilendiren girişimi oldu. Yaklaşık bir hafta önce bir araya gelmiş olan mobilya imalatçıları önceki gün tekrar bir araya gelerek sorunlarını ve çözüm önerilerini dinleme şansım oldu. Hopa`da ki mobilyacıların bu girişimine Borçka ve Artvin`den de ilgi olduğunu duymak, ne derece doğru bir girişimin olduğunu anlamak için yeterli bir sebeptir. 
Mobilyacıların kooperatifleşme ve mobilyacılar sitesi oluşturma çabalarına yaklaşık bir saat boyunca hem tanıklık, hemde Hopa TSO adına temsilcilik etme şansım oldu. Yaklaşık 25-30 civarında mobilyacının bulunduğu ilçede on iki sorumluluk üstlenmiş imalatçının toplantısında `Mutlak bir kooperatif kurulması` kararı alındı. Yapılan toplantıda kooperatifin kurulması ve yürütülmesi için son kez bir toplantı daha yaparak, diğer mobilyacıların da katılımlarıyla resmileştirilmesine start verilmesi için toplantının bitirilmeyip bir gün sonra yeniden toplanarak neticeye varılması kararlaştırıldı. 
Hızla gelişen ilçede mahalle aralarında, yaşam alanlarında ve bir birinden kopuk olarak hizmet veren mobilya imalatçıları Hopa TSO ve Esnaf ve Sanatkarlar Odasının öncülüğünde oluşturacakları birliktelik sonrası kentte yapılan imalatların markalaşması yönünde girişimlere varacak kadar güzel işlemlere imza atılacağını  ve kooperatifleştikten sonra kendilerine ait imalat hane sahibi olma arzularını görmek oldukça doğru bir davranıştı. Mobilyacıların bu girişimi farklı sektörlere de örnek olacak nitelikte olduğunu söylemek fazlaca hayalci olmaz. 
Hopa`da ki bu meslek  gurubunda yer alan tüm dostlara küçük bir tavsiyem olsun. Sakın ola bu girişimin bireysel veya birisine avantaj sağlayacağını düşünerek uzak durmayın. Küçük bir hatırlatma Hopa sanayi sitesi kooperatifi ve dükkanların kazandırdığı değerler ile şehir içi kooperatifinin üyelerine kazandırdığı değerleri göz ardı etmeyiniz. Burada sıradan bir iş yeri değil, geleceğe yatırım yapma şansınız var. Meslek mensuplarınız arasında katılmak istemeyenleri mutlak bu oluşumda yer almaları için iyi niyet dileklerinizi paylaşınız. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1029