• Ana Sayfa
  • »
  • Oğluyla aynı okulda okuyan annenin mezuniyet sevinci

Oğluyla aynı okulda okuyan annenin mezuniyet sevinci

Oğluyla aynı okulda okuyan annenin mezuniyet sevinci
Borçka ilçesinde oğluyla aynı okulda öğrenim gören 43 yaşındaki Neşe Atan’ın mezuniyet sevincine ailesiyle birlikte bizde şahitlik ettik. 3 çocuk annesi Atan, 24 yaşındaki oğlu Emre ile birlikte Artvin Çoruh Üniversitesi Borçka Acarlar Meslek Yüksek Okulunda öğrenim görüyordu. İlk okuldan sonra maddi imkansızlıkları nedeniyle eğitim hayatına devam etmemiş  olan annenin azmi tüm kadınlara ve özellikle kadınların okumasına karşı duran sözüm ona erkeklere örnek teşkil ediyor.  Okuyamayıp hep üzüntüsünü çeken kadınların büyük bir kısmı o üzüntüyle yaşamaya alışırken Borçkalı ablamız Neşe hanım sadece okumayı değil, sınıfta tek bayan olarak erkeklerin tercih ettiği Elektrik Üretimi ve Dağıtımı Bölümünü kazanmış okumuş ver mezun oldu.
Oğluyla aynı okulda okumanın heyecanının ve mutluluğunu bir arada yaşayan bir annenin azmi tüm sınıfa yansımış ve sınıfın tamamı başarıyla mezun olmuş. Belki sıradan bir durum gibi düşünenler olabilir ancak pekte öyle olmadığını söylemek gerekiyor. Borçka ilçemiz bazı ilçelerimize göre biraz daha tutucu ve daha muhafazakar burada okumak isteyip de okuyamayan veya okutulmayanlar var diye bilinirken, bu ablamızın kararlılığı çocuklarının desteği ve özellikle eşinin sınırsız katkısı ve desteğiyle azmin zaferi denilecek türden bir durumun gerçekleşmiş olması beni fazlasıyla mutlu etti. Böyle örnekleri haber yapmak ve kaleme almak bize mutluluk verir. 
Evde televizyon kumandası yerine ders çalışmak için masa kavgası bile yapılmış olan bu başarı öyküsünde, kişinin etrafına ve arkadaşlarına iyi bir örnek olmuş olması da kaçınılmaz bir gerçektir. Üniversiteyi kazandıktan sonra herkesten destek gören neşe abla özellikle bayan arkadaşlarından gördüğü ilgiden çok mutlu olmuştur. Hatta bazıları da Neşe hanımın sayesinde okumaya da karar vermiş olabilirler. Okumanın yaşı ve cinsiyeti olmaz. Neşe hanım başardı, azmeden herkes başarır. 
Neşe hanım sadece Borçka ve Artvin değil tüm kadınların sizinle gurur duyduğunu düşünüyorum. İnşallah dört yıllık bir fakülteye de gidersiniz. Hadi hayırlısı…


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 792