Olaysız anma

Olaysız anma

2011 yılı 31 Mayıs günü Hopa’da yaşanan olaylar neticesinde hayatını kayıp eden emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun anma programı olaysız ve sorunsuz gerçekleşti. Oldukça sakin başlayan güneşli bir sonbahar mevsiminin son gününde Hopa hem güzel hem de alımlıydı. İnsanlar işine gücüne gidiyor. Ekonomi çevreleri özelliklere de işverenler, ertelenen SGK ve Vergi borçlarının yapılandırma ödemelerinin son günü olması nedeniyle yoğun bir koşuşturma ve hatta para bulma telaşı içindeydi. Malum bende bu koşuşturmayı yapmak zorunda olan bir işveren olarak elimi çabuk tutmam gerekiyordu. Gerçi ben tedbirimi önceden almıştım çünkü bugün 31 Mayıs’tı ve Hopa’da anma programı yapılacaktı. 
Saat birde başlayacak olan anma programı nedeniyle benim yarım günüm vardı. Ne olur ne olmaz diye işimi sağlama almalıydım. Neyse ki sabah erkenden vergi dairesinde ki işimi sonlandırdım. Öğlen olmadan da SGK ile olan ödemelerimi ‘kıt kanatta olsa’ bitirmiştim. Saatler 12,30 u gösterirken eski kaymakamlık binası önünde toplanan ve sayılarını saymakta zorlandığım çevik kuvvet polislerini ve hazırlıklarını görünce ‘Hayır olamaz, bu ne yaa’ der gibi kendi kendime mırıldanmaya başladığımda günün bu kadar sorunsuz ve olaysız geçeceğini hiç aklıma getiremedim.
Daha birkaç dakika geçmişti ki ilçe kaymakamı Ferit Görükmez’i birkaç kişi ile sohbet ederken gördüm ve orada rahat bir nefes aldım. Tamamdı kaymakam bile alandaydı ve güzelim ramazan gününde sorun olmaması için riayet yerindeydi. Çevik ekibi birkaç metre geri çıkarak konumunu almış ve anma programı başlamıştı. Sloganlar eşliğinde Hopalı gençler ve kendini genç hisseden bireyler yürüyüşe başlamış üst caddeden gidip alt caddeden dönülmüştü. Özgürlük meydanında ki basın açıklamasında ilçe emniyet müdürü ve birkaç Hopa’da görevli amir dışında fazlaca bir polis ekibi yoktu alanda. 
Ve saygı duruşunun ardından basın açıklaması yapılmış, toplanan kalabalık olaysız ve sakin bir şekilde dağılmıştı. İşte bu dedim, böyle olmalı, özgürlükler kısıtlanmamalı, taşkınlıklar yapılmamalı, demokratik haklar çerçevesinden dileyen dilediğini söyleyebilmeli ve sonrasında da işine veya evine gidebilmeli dedim. Buradan sorumluluk bilinciyle davranan eylemcilere ve özellikle sorunsuz gerçekleşmesine yardımcı olan idari kadroya ve sayın Görükmez’e teşekkür ediyorum. Sorunsuz ve biber gazsız günler dileğiyle, hadi hayırlısı.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1123