Otopark, Trafik ve Ceza

Bir Nisan günü basınla bir araya gelen, Artvin Belediye Başkanı Dr. Emin Özgünden Artvin basınının bir isteği olmuştu.

Bir Nisan günü basınla bir araya gelen, Artvin Belediye Başkanı Dr. Emin Özgünden Artvin basınının bir isteği olmuştu.  İstek; Basın mensuplarının il merkezinde ki otopark dan ücretsiz yararlanma talebiydi. Bu talebe olumlu yaklaşan Özgün’e henüz teşekkür edemedik. Yaklaşımı gayet pozitif ve talebi haklı bulan başkan ilgili görevliye orada, gerekenin yapılmasını söyledi. Aradan tam 25 gün geçmesine karşın çalışmalar henüz neticelenmedi. Sayın Başkan siz yerel idareci ve Artvin için çalışan bir Artvin sevdalısısınız. Biz gazetecilerde sizin kadar olmasa da aynı bilinç ve sorumlulukla görev yapmaktayız. Bu sözününüz bir Mayıs’a kadar yerine getirilmesini bekliyoruz. 

Bu konuda görevli arkadaşın bir çalışma yaptığını biliyorum, sanırım küçük bir engelle karşı karşıya kalınmış. Tespit edilen araç sayısı tüm il de bulunan araçların toplamıdır. Gerçi bende böyle bir sorun yok. Ancak yine de meslek mensuplarımızın haklı taleplerine vermiş olduğunuz olumlu karşılığın neticeye varmasını diliyorum.

Otopark konusunda valimiz Necmettin Kalkan’dan da talebimiz olmuştu. İlçelerde ki ve Sarp kapısındaki uygulamalarda basına kolaylık sağlanmasını istemiştik. Mersivan da ki Pazar günü kahvaltısında. Vali beyde ilgili birimin bir çalışma yapmasını söylemişti ve o çalışma yapılamadığı gibi bir netice de alamadık.  Bu vesile ile belki vali bey de yeniden talebimizi gözden geçirir…

Trafik ve cezaya gelince, Geçtiğimiz hafta il genelinde yayınlanan gazetelerin neredeyse tümünde ve hatta yaygın medyanın da bir bölümünde, ilimizde uygulanan trafik kontrolleri ve kesilen cezaların konu olduğu haberler yer aldı.  Haberde, AK Parti Milletvekiline kesilen emniyet kemeri takmama cezası günlerce gündemi meşgul etti. Bazı haberlerde milletvekiline ceza kesildiği konu oldu, bazı haberlerde hem vekile hem de danışmanına ceza kesildiği konusu oldu. Bazı haberlerde (TRT’de) ise sadece direksiyonda olan danışmana ceza kesildiği söylendi.

Burada ki amaç sanırım yerini buldu. Ceza kesme yöntemi ve uygulamada gazetecilerin bulunmasıyla birlikte, o saatte milletvekilinin uygulamaya takılması, hepsi birden tesadüf olsa da bu denli düzmece haberlerin de kamuoyunda faydalı yansımalarının olabileceği bir gerçektir. Bizler Gürcistan’a geçerken hemen sınırda ilk yaptığımız emniyet kemerini takmak ise ülkemizde de kendi güvenliğimiz için bunu yapabilmeliyiz. Eğer yapmıyorsak da alışabilmek için bu tür sembolik uygulamalarla sorumluluk alışkanlık haline gelebilir.

Bu uygulamayı düşünen emniyet mensuplarını kutluyorum ki dün, biz bile yaptığımız haberin etkisiyle emniyet kemeri takarak seyahatimizi gerçekleştirdik. Orada milletvekiline ceza kesildi mi? Kesildiyse iyi, eğer kesilmediyse nedenini merak ediyorum. Aracın ön kısmında oturan yolcuya, eğer emniyet kemeri takmıyorsa ceza kesildiği yasalarımızda mevcut.  Bu yasaya eğer dokunulmazlık zırhı engel olduysa bunu bilemem. Eğer ceza kesilmediyse şehir merkezinde ki uygulamaya o kadar gazeteci neden katıldı?

Farkındalık oluşturmak için güzel bir yöntem, bende bu konuyu kendimce enine  boyuna düşünerek yazmakla, sizin farkındalık çabanıza katkıda bulunmak istedim.  Biliyoruz ki emniyet kemeri hayat kurtarır, hem hayatımızı hem de cebimizi korumaya almak için araç hareketli olduğumda mutlaka emniyet kemerimizi bağlayalım…

Yarınlarınız UMUT olsun. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1744