Ramazan ayı

Ramazan ayı

Tüm İslam aleminin en kutsal ve mübarek ayı olan, on bir ayın sultanı diye de nitelendirilen ve tam bir bereket ayı olarak da bilinen, Ramazan ayına girdiğimiz bu günlerde kişilerin biraz daha insancıl ve merhametli olması gerekiyor. Sadece ilimizde ve ülkemizde değil, tüm dünyada insanlığın paylaşımcı, hoşgörülü ve merhametli olması lazım. Ancak insanlık öyle bir noktaya gelmiş ki ne merhamet ne de hoşgörü kalmış. Ramazan ayında oruç tutmanın ne kadar sevabı varsa, bir o kadarda tutamayanların sorumlulukları var. Örneğin çeşitli nedenlerden dolayı oruç tutamayan bireyler, bu durumlarından dolayı sorumlulukları vardır. Oruç tutamayanların tutamadıkları gün kadar gerçek ihtiyaç sahibi olduğundan emin oldukları kişilere belirli bir miktarda yemek bedeli vermeleri gerekiyor. 
Ben burada din alimi olarak değil, kişisel bilgi sahibi olarak konuya yorum getirmeye çalışıyorum. Eğer oruç tutmak isteyip gerçekten mazereti olan kişinin diyanet yetkililerinden bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almalarını öneririm. 
Ramazan ayında birde iftar çadırları var. Özellikle belediyelerin sponsorlar vasıtasıyla açmış oldukları çadırlarda onlarca, yüzlerce beklide binlerce vatandaş karınlarını doyuruyor. Bu çadırlarda oruçlu olan da oruçlu olmayanda yemek yiyor. Kimseye sen oruçlu musun denilmez, denilmiyordur da. Ancak iftar çadırlarında boy boy fotoğraf çekinilip poz verenler ve sosyal medyada paylaşanlar olduğunda ‘işte niyetin reklamı’ devreye giriyor. Belediyelerin asli görevlerinden birisi olmamakla beraber, sosyal sorumluluk ve din kardeşliği gereği kurulan bu iftar çadırları, kentte yaşayan öğrencilerin başta olmak üzere, kimi vatandaşlarında sıcak bir çorba içmeleri açısından olumlu bir davranış diye düşünmek gerek.,
İftar çadırı kuran bu belediyelerden ben ramazan sonrasında da asli görevleri olan birçok konuda da en azından ramazan çadırları kadar da olmazsa bir sorumluluk bir duyarlılık göstermelerini diliyorum. Örnek vermek gerekirse özellikle üniversite öğrencilerinin yurt, yurtlardaki ortam ve ulaşım sorunlarına da duyarlı olmak gerekir. Sadece üniversite öğrencilerinin değil vatandaşlarında daha temiz bir çevrede yaşama haklarına karşı duyarlı belediyecilik istemek çok da lüks olmasa gerek. Eşitlik ilkesiyle hizmet eden ayrımcı olmayan bireyleri ötekileştirmeyen Dinine saygılı, Cumhuriyete bağlı, Vatanını seven bireylerin Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve laik hukuk devleti anlayışına önem veren bireylerin oluşması için hizmet eden belediyelere şimdiden teşekkür etmek istiyorum. Hadi hayırlısı. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 955