Rifat klasiği

Önceki gün ilimize gelen TOBB başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun performansını değerlendirmek ve ödül töreninden anekdotları paylaşmak istiyorum.

(Birkaç gündür yazmıyordum nedeni canım kadar sevdiğim dayımı kaybettim Allah mekanını cennet etsin. Işıklar içerisinde ol canım dayıcım.)

Önceki gün ilimize gelen TOBB başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun performansını değerlendirmek ve ödül töreninden anekdotları paylaşmak istiyorum.

Bize ulaşan bilgiler dahilinde Hisarcıklıoğlu’nun programında Borçka ve Merkez’de etkinlikler olacaktı. Arhavi programı yoktu. Arhavi’ye bile uğrayan TOBB’un başkanı Hopa’yı es geçmesine anlam veremedim. İl genelinde toplam dört adet TSO var. Biri Arhavi, diğeri Hopa, bir diğeri Borçka ve İl merkezinde ki Artvin. Bu dört odanın da seçimleri var, Mayıs ve Haziran aylarında. Seçimler nedeniyle olsa gerek ki Hisarcıklıoğlu Artvin’de ki programda tam Kırk Beş dakika Odalar ve Borsaların ne iş yaptığını anlatmaya çalıştı.

Arhavi – Borçka ve Artvin’de ki seçimler öncesi odaları ziyaret ederek hem üyeleri bilgilendiren hem de bazı kurumları ziyaret eden başkan Hopa’yı gerçekten es mi geçti yoksa 9 Haziran’da yapılacak olan Hopa seçimleri öncesi yeniden bir Artvin programı daha yapacak? Eğer Hopa’yı es geçti ise hiç hoş olmadı, eğer es geçmeyip daha önce iki kez gelmiş olduğu Hopa’ya uğramayı gerek görmedi ise de bu da hoş değil. Hopa TSO’nın bölgede ki konumu ve gücünü yadsımamak gerekir.

Gerçi Hopa’da ki mevcut başkan Koyuncu ve çelik Arhavi aşamasında kendilerine eşlik etmişler. Koyuncu Borçka ve Artvin’de ki programda da Odayı temsil etti. Hopa’dan katılan başka bir ekipte vardı. Hem Borçka da hem de Artvin de. Hopa TSO mevcut meclis üyelerinden Metin Karaman ile birlikte seçimlere yeni yönetim listesi yapan Osman Akyürek, Zeki Yalçın, Şükrü Aydemir ve Reşat Aydın da Hisarcıklıoğlu’nun programını takip ettiler. 

Borçka’da ki yemek ve oda da ki toplantıyı ben de takip ettim. Borçka’ya olan yaklaşımı ve övgü dolu sözlerini duyduğum için onur duydum. 

Artvin’deki belediye ve valilik ziyaretini takip etmedim, ancak sinema salonunda ki töreni baştan sona takip ederek katılımcıların duyarlılıklarına şahit oldum. Hisarcıklıoğlu’nun dışında ki konuşmacıların neredeyse tamamı güzel konulara değindi. Artvin için bir şeyler istedi. Kurtul başkan ve Valinin teşvik yasasıyla ilgili talepleri umarım ciddiye alınır ve Artvin’de ki işverenlere bir fayda olur. Emin başkanın alışıla gelmiş can alıcı konuşması da güzel sayılırdı. Bayraktutan’ın konuşması da artık alışıklık kazandı kulaklarımızda. ‘Artvin maden kenti olmayacak’ cümlesiyle salonda kopan alkış sesleri birilerinin kulağına kar suyu kaçırmaya yetti sanırım. İktidar partisinin milletvekili Kışla’nın gerek teşvik yasası konusunda ki talebe gerekse maden konusundaki duruşa karşı her hangi bir cevaben konuşma yapmaması dikkatimden kaçmadı. Kışla’nın ‘Artvinlilerin istemediği bir şeyin yapılması söz konusu olamayacağı gibi isteklerinin de takipçisi oluruz’ demesini beklerdim.  Ancak Kışla sadece Artvin iş dünyasının ‘doğru çalışmalarınızın takipçiniz oluruz’ dediğini duyabildim. Buna da şükür demek gerek sayın vekil nasılsa doğru çalışmaların arkasında durma sözünü verdiğine göre, yanlışlarında karşısında olacaklarını anladım ben.

Rifat klasiğine gelince biraz uzun sürmesine karşın verdiği mesajların başında sistemsel değişikliklere ve gelişmelere karşı katılımcı olunması istenir gibiydi. Açık bir şekilde siyasi mesajlar olmasa da, arka planlı mesajlar almadım değil. Hisarcıklıoğlu’nun üçüncü dönem TOBB başkanlığının önünün açılması için Anayasa mahkemesine açılan dava da Kurtul başkanında imzası olduğunu biliyoruz. Bu etkinliğe katılarak Hisarcıklıoğlu Kurtul başkana açık destek vermiş oldu. Bakalım Artvin TSO seçimlerine bu destek nasıl yansıyacak. Mevcut Meclis Başkanı olan Bahattin Demiröz ile Mevcut Başkan Kurtul Özel arasında ki yarışı kim neticeye taşıyacak. ..

Yarınlarınız UMUT olsun. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1775