Rize Şampiyon

Bu gün biraz spor konuşalım istiyorum.


Çay-Kur Rizespor nihayet başardı. Beş yıllık süper lig özlemi, önceki gün yapılan Ankaragücü maçı neticesinde sona erdi. Her yıl mutlak süper lige çıkmayı hedefleyen Karadeniz takımı bu yıl hedefine ligin bitimine iki hafta kala ulaştı. İlk iki takımın direkt olarak süper lige çıktığı ve sonraki dört takımın kendi aralarında yapacağı karşılaşmalar neticesinde üçüncü takım da süper lige yükselmiş olacak.

Birinci ligden süper lige çıkacak olan ilk takım Çay-Kur Rizespor oldu. İkinci takım muhtemel Kayseri Erciyesspor olacak. Süper lige çıkmayı garanti altına alan Karadeniz ekibinin tüm bireylerini kutluyorum. Malzemecisinden, oyuncusuna, teknik direktöründen yöneticilerine kadar birik olarak, inanarak ve azimli süreç neticesinde gelinen mutlu sonu tüm benlikleriyle kavramış olan taraftarlarında sabrı neticesinde, Rize medyasının da doğru ve yerinde eleştirileriyle şampiyonluk Rize’ye gelmiş oldu.

Bir tarafta şampiyonluk sevinci yaşanırken, yine süper lig ekiplerinden Karadeniz takımı olan Orduspor’un da süper lige veda etmiş olması neredeyse kesinleşti. Kurtulma ümidi tamamen mucizelere kalan ekibimiz süper lige müthiş bir renk katmıştı. Her ne kadar lige veda etmiş olsa da birinci ligden yeniden süper lige çıkacaklarını umuyor ve canı gönülden diliyorum. Ben bir Trabzonspor taraftarı olarak Orduspor’un küme düşmesinden duyduğum rahatsızlığımı dile getirmek istiyorum. Karadeniz takımlarının çok olduğu yıllarda şampiyonluklar yaşayan Trabzonspor küme düşse belki de bu kadar üzülmezdim. Maalesef ki öyle. Akhisar’a ve Elazığ’a yenilen Trabzonspor, Orduspor’u yenerek Orduspor’un gidişine hız katmış oldu.

Burada Trabzonspor’un Orduspor’a maç vermesini söyleyecek değilim, tabiki de böyle bir şey söz konusu olamaz. Ancak Trabzonspor yine de şapkayı önübe koymalı ve yıllardır neden şampiyon olamadığını araştırmalıdır. Bölgede takım bırakmadı, Artvin Hopaspor bile Trabzobspor’un bu olumsuzluğundan nasibini alarak tarihe gömülmüştür. 

İmdi gelelim Artvin’e; ilçe takımlarının bile süper ligi gördüğü, profesyonel takımı olmayan tek il belki de Artvin’dir. Artvin’de yıllar önce Artvinspor, Hopaspor, Murgulspor gibi futbol takımları üçüncü ligde mücadele etmiş, zaman zaman kendi aralarında da tatlı bir rekabet yaşanmıştır. En son gelinen noktada Artvin Hopaspor süper lig kapısından bir golle dönmüş ve amatör spor kulübü olmuştur.

Artvin’den tek takım olarak Arhavispor BAL (Bölgesel Amatör Lig) de mücadele etmiş ve Arhavispor’un da bir üst lig olan üçüncü lige çıkması gerçekleşememiştir. Artvin’de futbol denince akla Hopa gelir. Hopa bir futbolcu fabrikası gibidir. İbrahim Üzülmez BJK, Adem Büyük Kasımpaşa, Serdar Özbayrak Gaziantep, Tolga Zengin Trabzon gibi. Bunlara ilave edilecek çok sayıda isim mutlaka vardır.

ASKF Artvin amatör spor kulüpleri federasyonunun Artvin futbolunun gelişmesi ve temsilde layıkıyla yerini bulması için bir dizi önlem ve yaptırımlar yapmalıdır. Bunların başında mutlaka profesyonel lig hedefi olmalıdır. Bizi temsil eden bir takım oluşturmalıyız. Burada sadece ASKF değil tüm STKlar, yerel yönetimler, medya, siyasiler ve kamu yöneticileri ortak noktada buluşarak bu işi benimsemelidirler. Bizim hedefimiz de kısa vadede tabiki süper lig olmayacak, ancak hafta sonları yöre halkını statlara taşıyabilecek bir takıma ihtiyacımız var da var. Meraklısına ve sorumlusuna duyurulur…

Yarınlarınız UMUT olsun.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1717