• Ana Sayfa
  • »
  • Sarp kapısı mı, Kamu için rant kapısı mı?

Sarp kapısı mı, Kamu için rant kapısı mı?

Sarp kapısının açılmasından sonra geçen bunca yıl sonra uygulamaya alınan kimlikle geçiş sistemiyle birlikte yöre halkı sınırda yaşamanın faydalarını görmeye başlamıştı.

Sarp kapısı mı, Kamu için rant kapısı mı?

Sarp kapısının açılmasından sonra geçen bunca yıl sonra uygulamaya alınan kimlikle geçiş sistemiyle birlikte yöre halkı sınırda yaşamanın faydalarını görmeye başlamıştı. Derken bir kararla gerçek halkın sınırdan geçişleri engellenir duruma geliyor.

Nasıl demeye gerek yok. 1 tl geçiş masrafıyla yaz mevsiminde 4 kişilik bir aile ayda bir kez olsun yurt dışına çıkmayı düşünse 100 tl ile mütevazi bir hafta sonu gezisi veya tatili yapabilirken artık sadece 100 tl yeterli olmayacağı gibi mütevazi turlar da engellenmiş olacak. 60 tl geçiş için harç verecek olan bu aile oraya gidiş dönüş ve yemek gideriyle en az 200 tl harcamak zorunda kalacak.

Gelelim öyle aleme veya kumara gidenlere. Zaten 200 -300 tl si olmayan gitmiyor Batum’a aleme ve kumara. Adam birde kaçamak gidiyorsa zaten tek başına veya kendisi gibi kaçamağa giden arkadaşıyla çıkmıştır yola. 1 tl ile geçip 300 tl harcayan zatlar 15 tl verip 285 tl harcamaktan kaçınmaz.

Bu durum kime yarar bir yılda bir milyon altı yüz bin kişinin geçtiği sistemlerde mevcut. Bir liradan bir milyon altı yüz bin lira yapar. Aynı kişilerin on beş liradan geçmesi durumunda yirmi beş milyon lira civarında geçiş harcı alınmış olur. Mevcut potansiyeli bilen üst yönetim geçişleri 15 tl yapmak yerine farklı bir çözüm bulamaz mıydı? Tabii ki de bulurdu, örneğin her gün gidip dönenlere araçla geçişlerinde olduğu gibi bir sınırlandırma getirilebilirdi. Eğer vatandaş ayda bir kez veya yılda bir kez geçiyorsa bu bir haksızlık değil mi? 15 tl verilecekse pasaportla geçişe dönülsün, zaten 15 tl konut edindirme fonu için pul alınıyordu. Pasaport alamayanlar veya olmayanlar da geçemezdi.

Tur operatörleri ve yerel organize gezilerde kar marjı oldukça düşüktür. Kişi başına 10-15 tl karla organize edilen turlar, artık bu kapıdan Batum’a geçişi yeniden değerlendirmek durumunda kalacaklar. Belki de birçok tur şirketi Batum gezisini iptal etmek durumunda kalacak. Hadi hayırlısı. Ben bu artışı doğru bulmuyorum.

Eğer gerçekten de tek amaç gayrimeşru durumlarla mücadele etmek ise, turlar ve aileli gurup geçişlerde eskisi gibi 1 tl lik uygulamaya devam edilsin amaca hizmet edildiğini anlayalım. Bakalım 1 lira verip kumara gidenler, 15 lira verip kumara gitmeyecekler mi?

Eski uygulamada verilen bir liranın yarısı il özel idaresine yarısı da belge verilen yerdeki giderlerin karşılanması için kullanılıyordu. Bu on beş lira nereye gidecek ve nerelerde kullanılacak, bunu henüz bilmiyoruz. Genel bütçeye mi yoksa, il veya yerel bütçeye mi aktarılacak bunu da yakında öğreneceğiz.

Kamu adına yapılan bu uygulamanın yöremize halkımıza ve insanlığa faydalı olmasını diliyor ve umuyorum. Buradan gelecek olan gelirin de en azından o bölgenin daha modern ve işlek hale getirilmesi için harcanması gerektiğine olan inancımı da sizlerle paylaşmak istedim. ..

Yarınlarınız UMUT olsun

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1667