Yok böyle bir anlayış

Yok böyle bir anlayış

Adamın teki çıkıyor, bir şehri hedef alarak o şehirde ki nakliyecilerin yanlış yaptığını ve hatta rüşvet verdiğini dile getiriyor. Bununla da yetinmeyip o şehri yöneten valisinden, emniyetine ve jandarmasına kadar güvenlik güçlerini zan altında bıraka biliyor. Bu ne cüret, bu ne hadsizlik. Bu zat çıkıp bir yerel yayın organına demeç veriyor, o yayıncı da manşete taşıyarak bu durumu haberselleştirip kaos oluştura biliyor. Yayıncı açısından fazlaca bağlayıcı bir durum olmamakla beraber, açıklamayı yapanın kimliği gereği konuya inanan gazetenin burada araştırma yapmak gibi hatta konunun doğru olup olmadığını öğrenmek gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Yayıncının değil, demeci verenin ispat etmesi gerekiyor. 
Gelelim yayınlanan konunun içeriğine UND’nin yönetim kurulu üyesi olduğunu söyleyen Trabzonlu bir nakliye firmasının sahibi ‘Sarp sınır kapısında sıra beklememek için rüşveti veren en başa geçiyor’ şeklinde bir demeç vermiş. Yetmemiş kamu kuruluşlarını da zan altında bırakarak FETÖ bağlantısı mı var diyerek haddini fazlaca aşmış. Birde kendini bilmez zat tutmuş devlet yetkililerini göreve çağırmış. Allah Allah, demezler mi adama ‘Bütün bunları nereden biliyorsun yoksa sende mi işin içindesin’ diye. 1 Mayıs günü yayınlanan Trabzon merkezli bir yerel gazetede ki bu açıklama sonrası Hopa’da sol duyu ve ihtidalı davranış ortaya kondu.
İlk olarak UND yönetim kurulu üyesi Hopalı iş adamı Alişan Topaloğlu TIR parkında açıklamalar yaptı. Topaloğlu’nun gazete haberinden bihaber olarak TIR parkındaki betonlama çalışmaları nedeniyle araçların sorunsuz geçişleri için sabahın erken saatinden beri o bölgede olduğu öğrenildi. Topaloğlu’nun açıklaması gazetelerimizde yayınlandı. Hemen devamında Hopa TSO başkanı Osman Akyürek konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Yaşanan bu olumsuz açıklamalardan ötürü Hopalı ihracatçılar ve nakliyeciler 2 Mayıs günü Hopa TSO toplantı salonunda yaklaşık kırk kişi bir araya gelerek, o şahsın özür dilemesi gerektiğini savundular. 
Daha sonra yapılan açıklamada ise burada yaşanan durumun açıklığa kavuşması için TIR kuyruğunun ve geçiş üstünlüğü olan TIR ların neler olduğunu açıkladılar. Yanıcı ve parlayıcı yük taşıyan, Bozulma ihtimali olan gıda ve ilaç taşıyan, özel faturayla ihracat yapan ve bedelsiz ihracat yapılan ürünleri taşıyan TIR ların sırada beklemeden yollarına devam ettiğini ve bunlarda kanunla belirlendiğini bunun dışında hiçbir şekilde TIR ların bir birlerini geçmesi gibi bir durumun olmadığını söylediler. Ayrıca Hopalı TIR larında toplam geçiş yapan TIR lara oranla yüzde beş olduğunun altını çizdiler. Asıl sorunun gümrükten geçişlerin yavaş olmasından kaynaklandığını söyleyen yetkililer, o yapılan açıklamanın bir talihsizlik olduğunu ve derhal özür dilemesi gerektiğini söylediler. Hadi hayırlısı…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1027