ALIN YAZISI

Evet bu çocuğun ölümünden sonra ne olacak bir kere soruşturma açılacak, kaderin babasına sorulacak çocuk yaşta kız evlendirilir mi diye.

 Sevgili dostlarım eskiden tüm olumsuz işlere ya kader derdik ya da alın yazısı. Şimdi ise aykırı işler oldu sayın başbakanın işine gelmeyen her işi aykırı devlet yaptı diyor. On bir yılı aşkın süredir ülkeyi bu gün aykırı dediği   kişilerle yönettiğini söylemiyor. Şimdi soruyorum  12 yaşında evlenen bir kız  13 yaşında anne oluyor 14 yaşında ölü bulunuyor. Bu da aykırı devletin işi mi biliyorsunuz geçenlerde 12 yaşında bir kız evlendiriliyor 14 yaşında öldürülüyor kimseler bu konuda konuşmuyor bu gün ben bu konuyu işleyeceğim.

                 Evet bu çocuğun ölümünden sonra ne olacak bir kere soruşturma açılacak, kaderin babasına sorulacak  çocuk yaşta kız evlendirilir mi diye. Damadın babasına da soracaklar çocuk yaşta gelin alınır mı diye. Muhtara  soracaklar sen ne iş yaparsın böyle bir evlilikten hiç haberin olmadı mı diye, çocuk yaşta doğum yaptırana diyecekler hiç utanmadın mı diye. Uzatmayalım kız ve damadı tanıyan herkese sorulacak hiç utanmadınız mı diye. Ama köyün imamına sormayacaklar. Asıl bu işin baş sorumlusu imam değil mi? imam olmadan böyle bir nikah kıyılabilir mi? mutlaka bu çocukların nikahını imam kıymıştır.

                             Sevgili dostlarım yıllardır bu çocukların imam nikahı ile evlendirildiği biliniyor yalnız hesabını aileler, muhtarlar, komşular, eş ve dostlara sorulur. Burada şimdi asıl suçlu imam değil mi ona hesap soran bir mercih var mı? insanlar nikah kıymasa iş işten geçti çocukların bu kaderi  denilebilir mi? ben şimdi diyorum ki hazır hukuk karışmışken  hükümetin imamları korku içinde iken tarihe geçecek bir savcı aranıyor. Bir savcı bu işin  küçük bir kenarından tutsa gerisi  çözülür diye düşünüyorum. Bu konuda çok iddialı  konuşuyor çocuk yaşta bu çocukların ölüm nikahını kıyan imamların yakasına  adalet yapışsa bu ölümler yok denilecek  kadar azalır. Hükümet bu konuda bu güne kadar bir adım atmadı inşallah bundan sonra atarda  çocuk yaşta gelin edilen kızlarımız yaşar.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1163