DİN VE ADALET?

DİN VE ADALET?
Merhaba sevgili okuyucularım ramazan ayının ilk haftasına girdik uzun günlerde serin havalar bir çare oldu insanlar rahatça oruçlarını tutabiliyorlar inşallah sonuna kadar da böyle geçer. Evet ramazan deyince ilk akla iftar çadırları geliyor Hopa belediyesi de üç yüz kişilik iki çadır kurmuş isteyen  belediye ye baş vurarak iftar yemeği verebiliyor ücreti bir kişi on iki lira dün bu yemeklerden birine katıldım merhum kardeşim Coşkun Köroğlu’nun ruhuna ailesinin verdiği iftar yemeğinde idim yer kalmadı tıklım tıklım oldu ben verenlere teşekkür eder merhum kardeşim Coşkun Köroğlu’nun ruhuna verilen bu yemeğin yüce Tanrımca kabulünü niyaz eder mekanı cennet olsun isterim. Evet her akşam bu tür yemeklerin verileceğini söyleyen yetkililer güzel bir iş yapmışlar belediye olarak yer temin etmek, hizmet vermek, konukları ağırlamak güzel bir şey inşallah amacının dışına çıkmaz siyasi bir malzeme yapılmaz  ramazan sonuna kadar bu güzellikler devam eder.  Ramazan on iki ayın sultanı bu günlerde topluca yemek yemek değişik kişilerle tanışmak, onlarla kaynaşmak güzel bir şey iftar çadırına her kes gelebiliyor oruç tutuyor veya tutmuyor hiç önemli değil kimsede bunun incelemesini yapmıyor yoksulu, zengini, yabancısı, yerlisi ayrıt edilmiyor tam Müslüman işi biliyorsunuz dinimizde ayrımcılık yoktur her yurttaş Tanrı karşısında eşittir.

                Sevgili dostlarım bu gün yemin merasimi vardı mecliste yapıldı şimdi iş koalisyon kurmaya geldi kim kiminle kuracak bilmiyorum  ama taraflar hoş görü ve güzel ahlak içinde olmazlarsa başarılı olamazlar bunu açık ve net olarak yazayım ve istediğim şeye geleyim. Ben şahsım için oluşacak koalisyon hükümetinden bir şey istemiyorum  ama memleketim ve dinim adına iki şey rica ediyorum bir kutsal olan dinimizi siyasilerin şahsı çıkarları için kullanılmasının önü alınsın, dinim siyasi sermaye olmasın, iki hukuk adil ve  bağımsız olsun adalet kendi içinde bir birim olsun ve hiçbir yere bağlı olmasın adalet Bakanlığı kaldırılsın çünkü o makam siyasi bir makam onun başına gelecek olan kişi siyaset den gelmiş biri gerek yok.  Bakın ben ne mütevazi şey istiyorum bir vatandaş olarak bu benim hakkım ben isterim ama yaparlar mı bilmem yalnız yapmaları gerekir mi Evet. Evet. Evet. Gerekir. Son yıllara bir bakın benim isteklerim ne durumda Adalet askıda, Din çıkarda böyle bir demokrasi olmaz demokrasi demek müdahale etmek veya değerlerden bireysel çıkar sağlamak değildir toplumun değer verdikleri şeyler değer olarak toplumda kalmalı asla çıkar için kullanıl mamalı .

               Evet bir süreç  yaşanıldı geçti ama bıraktığı tahribat ve izleri  uzun yıllar silinmeyecek benim istediğim iki şeyin başına bu sürede ne geldi Adalet ve Din siyasilerin halka dayattığı korku aracı kendilerine sağlayan çıkar aracı olarak tarihe geçti. Nasıl tahrip oldu bu değerler evet Din insanların Allah ile arasında yaşanılması gerekirken birileri kutsal kitapla seçim kürsüsüne çıkar, onu çıkarı için kullanırsa o din zarar görür ve halkın gözünde değer kaybeder oysa onun değeri asla tartışılmayacak kadar önemlidir. Adalete  ne yaptılar uçları siyasilerin yolsuzluklarına dokundu mu feryat ettiler Adaleti yargılamadan içeri attılar. Suçlu değil suçu ve suçluyu ortaya çıkaranları cezalandırdılar. İşte ben diyorum ki Din Allah için, Adalet millet için kullanılmalı hiç kimse bunları şahsı çıkar için kullanmamalı, siyasetin içine asla alınmamalı işte onun için Din ve Adalet bağımsız olmalı onu dışarıdan kimse yönetmemeli. Saygılarımla.

    
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 5189