HAYIRLI OLSUN?

Sevgili dostlarım geçenlerde Hopa ticaret odasının temel atma töreni vardı.
 Eski bina yıkıldı yerine çok amaçlı güzel bir eser projesi ile yola çıkan Hopa  ticaret odası ve yönetimi yıkım işleminden sonra  temel atma törenini de laik olunması gerektiği gibi yapıldı. Törene sayın Artvin valimiz ile millet vekilimiz Uğur Bayraktutan da  katıldılar ve birer konuşma ile yetkilileri ve ilçemizi onurlandırdılar . bende böyle bir projeyi ilçemize kazandıran  oda başkanım sayın Osman Akyürek beye  ve tüm yönetim kuruluna teşekkür ederek  hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Temel atma töreni esnasında konuşma yapan sayın valimiz ve millet vekilimiz bir konuya vurgu yaparak genç iş adamlarının önlerini açacaklarını onlara devlet  desteği sağlayacaklarını başta söyleyerek günün anlamı ile söylenecek  sözlerle konuşmalarını noktaladılar.  İlçem adına kendilerine teşekkür ederim.

                          Değerli okuyucularım devlet millet ve siyaset el ele verince güzel işler yapılabiliniyor ben törende konuşulan genç iş adamlarının önünü açacağız sözünden cesaret alarak sayın valimizi ve iki vekilimizi  Arhavi ilçesi kavak köyü  mevkisinde ki  tepe inşaattan alınan ve kömür paketleme işlemi yapılması için devlet tarafından ücret alınarak verilen  büyük çet raporuna rağmen alıcı firmanın faaliyetinin  durdurma kararını anlayamıyorum onun için sayın  valimizi ve vekillerimizi Arhavi ilçemize davet ediyor söz konusu olan iş yerinin yerinde incelemelerini arz ediyorum. Bununla ilgili bir çok yazı yazdım sayın valimizi davet ettim sanıyorum yoğun çalışmalarından zaman bulamamıştır. Yalnız bu çok önemli bir konu ben sayın valimden arz ediyorum olay mahali  iki dost ilçe arasında sıkıntı yaratıyor . Arhavi ve Hopa aynı zamanda akraba olan bir ilçelerimiz. Bu iki ilçe arasında yaşanılan adaletsiz kararlar iki ilçe insanının da üzülmesine neden oluyor ben daha önceki yazılarımda yerle ilgili bir çok yazı yazdım okumamış olanlar için bir kez daha yazıyorum.
Evet bakanlar kurulu kararı ile 2015 yılında kimse açık alanda kömür işi yapamayacaktır. Bu tarihe  kadar kömür işletmeciliği yapan her firmanın kendine en az yirmi bin metre kare kapalı alan zorunluluğu oluşturulmuştur. Bakanlar kurulunun almış olduğu bu karara göre ne Hopa da  ne Arhavi de ne de hiçbir yerde kömür işletmeciliği yapılamaz ancak kararın ön gördüğü  koşulları yerine getiren  firmalar  işine devam edebilir. Buraya kadar anlaşılmayan bir konu yok. Benim son derece anlayamadığım konu  bakanlar kurulunun almış olduğu karara harfi ile uyan yirmi bin değil elli bin metre kare  kapalı alan yapan ve projesini devletin belirlediği bir şekilde yaptıran  artı büyük çet raporunun ücretini yatırıp elinde bulunduran bir şirketin  iki yılı aşkın bir süredir faaliyete geçememesi  onlara bilerek  engel çıkarılması yasalara uyan  bir kurumun  bu denli acımasız olayla karşı karşıya bırakılması bana göre ne adildir ne de adaletli. Bu denli haksızlık ister istemez iki dost akraba olan ilçe arasında insanın aklına başka şeylerin getirmesine neden oluyor.

                     Evet sayın vekillerim İsrafil Kışlalı ve Uğur Bayraktutan genç iş adamlarının önünü açma sözünüz bana bu yazıyı yazdırdı sizleri özellikle olay mahali olan yere  davet ediyorum sizlerin çıkardığı yasalara harfi harfine uyan bir işletme sahibinin mağdurluğunu yerinde incelemeniz  arz ediyorum. Demokrasilerde  verilen hak geri alınmaz sözü burada düşündürücü bir hale gelmiştir yapılan tesis çevreye  zarar vermesi söz konusu ise Türkiye  büyük millet meclisinde neden böyle bir karar alınıp işletmeci kişilere sunulmuştur. Sizleri almış olduğunuz karara sahip çıkmanızı arzu ediyoruz. Olay mahaline gelip incelediğiniz taktirde  tesisin ne kadar özenle yapıldığını çevre zarar vermeyeceğini görmüş olacaksınız. Demokrasilerde  meclis karar alır yasa çıkarır  biz insanlarda bu yasaya göre yaşamımızı  sürdürürüz ama üzülerek yazıyorum kömür işletmesi hakkında alınmış ve yasallaşmış olan kararınız ne kadar doğru ise işletme sahiplerine günümüz dünyasında sahip çıkmamanız o denli üzücüdür.

 Bu demek oluyor ki biz yasa çıkarır ama hatırlı insanların sözü ile işlerde  yaparız. Evet bu işte aynen böyle bunun aksini düşünüyorsanız lütfen yapılan tesiste almış olduğunuz hangi işlem eksik dersiniz ve  merak edip gelir söz konusu olan yeri mahalinde incelersiniz. Sayın valim sizin ne denli duyarlı çalışan başarılı biri olduğunuzu ben biliyorum söz konusu yerin resmi bir ziyarete göreviniz el vermese bile yolunuz düştüğünde tesisi  incelemeniz arz ediyor saygılar sunuyorum.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1022