İTİBARIMIZ İÇİN?

Sevgili dostlarım sanıyorum bir buçuk ay daha cumhurbaşkanlığını konuşacağız . ülkenin acilen değişime ihtiyacı olduğunun düşünmeden bizler ne konuşursak konuşalım hepsi boş.
 On iki yılda  bu ülke yüz yıl geriye gitti bir tek dost ülke kazanamadığımız gibi onlarca düşman ülke yaratık , diş devletler kıs kıs bize gülerken içerden tek parti dönemine doğru geriye yürüyüş  başladı . AKP si on iki yıldır iktidar ama söz sahibi değil tek yetkili sayın başbakan o ne diyorsa doğru o ne yaparsa güzel anlayışı ilerideki günler için bir felaket olduğunu sanıyorum yazmama gerek yok. Evet önümüzde beklide  telafisi olmayan bir seçim var cumhurbaşkanlığı seçimi çatı aday belli diğeri henüz netlik kazanmasa bile Başbakan söyleniyor bana göre başkanlık sistemine geçmeden Başbakan cumhurbaşkanı adayı olmayacak. Şunu tüm samimiyetimle yazıyorum sayın Başbakandan asla cumhur başkanı olmaz peki neden.
              Evet neden sayın Başbakan uyguladığı gerilime dayanan, kutuplaştırıcı ve kavgacı tavrı ülkeyi böldüğünü, istikrarı bozduğunu, din ve ırk ayrımına girdiği için olamaz. Cumhurbaşkanı olacak kişi, birleştirici, huzur verici, inandırıcı, itibarlı, dünyada söz sahibi birinin olması gerekir. Ben kurumlar arası koordinasyonu sağlayacak, tüm insanları kucaklayacak, siyasetten  uzak duracak, kuvvetler ayrılığı prensibine sadakatle bağlı bir cumhurbaşkanı düşlüyorum. Çünkü geniş bir kesimde tek partili döneme dönüş başladı  düşüncesi ile rahatsızlık beliriyor. Yargı bağımsızlığını gözetecek, hukukun üstünlüğüne inanmış biri olmalı. İsmi yolsuzluklara, hukuksuzluklara,  bulaşmamış geçmişi  temiz olmalıdır. Tarihimizi iyi bilen, halkın milli ve  manevi değerlerine saygılı, kul hakkı yememiş, eğitim, kültür ve sanat alanında donanımlı, kendi alanında bir başarı öyküsüne sahip bir cumhurbaşkanı istiyorum.
            Değerli dostlarım on Ağustos bir milat olabilir kaybettiğimiz itibarı tekrar geri alabiliriz. Biliyorsunuz Irak’ta meydana gelen olaylardan sonra laik ve üniter devletin her zamankinden daha çok önem kazandığı ortaya çıktı, aynı zamanda dış dünyada saygın, geçmişte sağlam uluslar arası ilişkiler kurmuş , Türkiye’nin itibarını koruyabilecek, inanç ve ırk bağlamında siyaset yapmayacak bir cumhurbaşkanına ülkemin acilen ihtiyacı var. Bu özelliklerin hiç biri sayın Başbakanda olmadığı için o benim adayım değil. On beş güne yakın rehin alınan Musul’daki insanlarımızdan haber alamayan bir ülke konumundayız . Mısır’daki Esma için kıyamet koparan Başbakan, Esra bebek için tek bir cümle kuramıyorsa ondan cumhurbaşkanı nasıl olur. Yeni doğan çocuğu bile cezalandıran bu iktidar derhal istifa etmeli, evlerine geri dönmeli. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 4947