iyi ahlak

Sevgili okuyucularım Alevi, Suni, Kürt, Türk v.s. v.s. diye diye ülkenin geldiği noktaya bakın Alevi bir yurttaş öldürülüyor cem evi basılıyor

            Sevgili okuyucularım  Alevi, Suni, Kürt, Türk  v.s. v.s. diye diye ülkenin geldiği  noktaya bakın Alevi bir yurttaş öldürülüyor  cem evi basılıyor, ülkenin başbakanı hatır için üç gün sonra baş sağlığı veriyor. Anlamıyorum sayın başbakanın etnik kimliklerle ne  sorunu var kendisi ben  Gürcü asıllıyım dedi olabilir sen kimliğini seçebilir Türk vatandaşlığının dışında herhangi bir ülkenin vatandaşı  olabilirsin. Ama ırkını asla seçemez değiştiremez ve ileri geri çekemez ve saklayamazsın. İnsan dinini değiştirir memleketini değiştirir yalnız ırkını değişmez o ırk soy kütüğünde çok uzun zaman önce başlayıp uzun zaman hatta sonsuza dek gidecektir. Bunun böyle olduğu herkesçe bilinmesine rağmen insanların  ırklar üzerine oyun oynaması çok tehlikeli ve ayıptır bizleri yaratana saygısı olan herkes onun yarattığı her ırka saygılı olmalıdır.

                          Değerli okuyucularım dünyada bir çok dinler ve inançlar  vardır bunların içinde bana göre en iyisi İslamiyettir haşa inanmasan bile uygulasan insanın en mutluluk duyacağı işlerden biri olup en önemli kurallarının biride  hoş görü ve güzel ahlaktır. Buna sahip olan ve inanan hiç kimse bir diğerinin  ırkını, dinini, mezhebini sorgulamaz  ona karşı tavır alamaz, onu suçlayamaz. Evet ülke olarak % 98  Müslüman olan insanlardan kurulmuş ama her türlü ırkçılık, hoşgörüsüzlük, ayrımcılık ben ve sencilik yapılıyor onun için İslam dinine uygun yaşamalıyız. İslamın beş farzını yapmakla  insanın dinine karşı sorumluluğu bitmiyor o zaten Müslümanlığın  ilk temel beş şartı ya diğerleri. Kul hakkı yememek, hoş görülü iyi ahlaklı, alçak gönüllü gibi kurallar yok mu sayılacak maalesef ülkemiz kutuplaştırıldı.  İnsanlar benden olan ve olmayan diye bölündü ve tüm bunlar tek bir kişi tarafından yapıldı oysa İslamiyetin içinde böyle şeyler yok.

                                     Sevgili okuyucularım ülke olarak çok zor bir süreçten  geçiyoruz zorluklarla kurulan bu ülkenin günümüz insanları   inşallah en az  bir zararla bu süreci tamamlar. İnsanlar düşman olarak bir birine bakmaz  herkese en yakınında olanı kucaklar ve hayat devam eder. Artık yeter kininizin takipçisi olun diye size verilen görevi aldığınız yere iade edin kin ve nefretle hayat yaşanılmaz. Sevgi, aşk, dostluk, barış gibi yaşanması insanları son derece mutlu eden kavramlar varken hiç kimse kinle yarışmasın onunla hayat  daha güzel diye düşünmesin. Siz siz olun ırkçılığa, kin ve nefrete,savaşa  insan ayrımına karşı dik durun sizler birilerinin çıkarı için düşündüğü yaşatma kurallarına uymayın hayatınızı kendinizin düşünebildiğinin kadarını yaşayın çok daha mutlu olacaksınız. Başkasının mutluluğu ve çıkarı sizi mutsuz kılıyorsa düşün ve ben nerde yanlış yapıyorum deyin  ve yanlışı bulun ondan uzak durun.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 5211