NE ADİL NE DE ADALETLİ‏

Sevgili dostlarım islamiyetin vazgeçilmez maddelerinden biri de yöneticinin adil ve adaletli olmasını emreder.

 Sevgili dostlarım islamiyetin vazgeçilmez maddelerinden biri de  yöneticinin adil ve adaletli olmasını emreder. Hopa kaymakamımız geldiği günden  bu güne kadar yaptığı işler adil  uyguladığı kararlar adaletli olduğuna inanan biri olarak  kendi başına  gelen işlerin   ne adil ne de  adaletli  olduğunu söylemek mümkün  değil. Ben amir ile  memurun arasına girmeyecektim ama  bu mübarek ramazan  günü haksızlıklara suskun kalamam düşüncesi yazmama ve   halkımı  bilgilendirmeye mecbur bıraktı. Bildiğiniz  gibi sarp sınır kapısı bizim ilçemize çok yakın  buradan geçiş yapan tırlar zaman zaman  binlerce kuyruk oluşturur  kuyruk nerde ise   ilçe merkezine kadar uzanırdı. Diğer araçlarla  seyahat  etmek bin bir zorluklarla yapılırdı. İlçemizde  ne bir  tır parkı ne de  bunların  konaklayacağı bir yer vardı. Sarp sınır kapısında oturup bir çay içecek nefes alacak bir yerimiz  yoktu.

                                 İşte sevgili dostlarım çalışkan kimliği üstünde hiç eksik olmayan ilçe kaymakamımız  bir yıldan kısa bir sürede bu eksikleri gördü ve borç harçla iki adet tır parkı ve sarp sınır kapısında insanların çay kahve içebileceği yorgunluk atıp arkadaşı ile  sohbet  edebileceği   bir çay bahçesi yaptı. Bunun yanında yine sarptan yurt dışına çıkan binek  otolar için otopark icra etti tüm bunları ilçemiz ve ülkemiz  için yapıldı. Yirmi yılı aşkındır bu sarp sınır kapısı vardı ama ne çıkanı ne gireni mutlu ve rahat değildi. Gidişler gelişler tır  kuyrukları ve diğerleri  tam bir belirsizlikti. Yapılan düzenlemeler  ve alanlarla dünya çapında bir çıkış ve giriş kapısı oluştu. Tüm bunlar yapılırken işin ekonomik boyutu olarak devlet bütçesinden beş kuruş çıkmadı. Borçlanarak  sonrası yapılan  yerlerin gelirleri ile karşılanıp sıfır borca indirildikten sonra geliri  tüm Artvin için bir kaynak düşünüldü  ilk günlerde işler  düşünüldüğü  gibi gidiyordu  ne zaman valimiz değişti yeni valimiz geldi işler karıştı. Bir liralık kimlik geçişinde pay alan Hopa alamadı.  Tırlar ve insanlar için yapılanlardan gelen  paralara valilik el koydu bu paralar tüm Artvin vilayetine eşit olarak taksim edilecek dendi. Kısacası kaymakamımız  yaptı etti  ama  borcunu ödeyemeyecek  bir şekle sokuldu ister istemez bu olumsuzluklara cevap vermek  ve direnmez ihtiyacı duyan kaymakamımız valimizce istenmeyen  kaymakam oldu.

                          Sayın valim amir ile memur arasına   pek girmeyi sevmediğimi işin  başında söyledim ama ben adil ve adaletli olmayan her şeye karşı olduğum için  aranıza  girmek zorunda bırakıldım bunun sorumlusu sizsiniz. Hopa kaymakamı gibi çalışan halkı ile bütünleşen toplumsal  olayları çok iyi okuyabilen  ve ona göre önlemini alan  birini nasıl olurda yüz üstü bırakırsınız? Niçin böyle bir memurunuza  dört elle sarılmıyor  da bir an önce ilçemden uzaklaştırmaya uğraşıyorsunuz. Sayın ilçe  kaymakamımı bizden koparmakla ona bir zarar verdiğiniz  düşünüyorsanız yanılıyorsunuz bu yaptığınız uygulama ile nüfusu  kırk bine ulaşan  ilçe halkını  cezalandırıyorsunuz. Gurur duymanız gereken  bir  astınız varken nefretiniz ilçe halkınca anlaşılmayıp düşünmek zorunda bırakılmıştır. İktidar partisinin  yetkilileri  bu kaymakamdan  sonra    vali bey ilçemize para yağdıracak demişler onları para sözü ile mi kandırıp susturdunuz. Hopa sizden para istemiyor bizden  aldıklarınızı bize harcayın yeter. Hopanın gelir getiren yatırımlarına  borcu bitmeden el koyacaksın efenim bir dakka   diyene gönül koyacaksın   yok böyle bir dünya  sayın valim. Her kaymakam günü geldimi gider hizmetleri  geride kalır  onlarla  anılır bizim kaymakamımız bir asır anılacak ve milletin hayır duasını alacak ya siz?

                                             Sevgili  dostlarım bir ilklerin kaymakamı olan sayın Abdullah kaymakamımıza sahip çıkın  ben tayini çıkmasına karşı değilim ama   haksızlığa uğramasına da   susan biri olmayacağım. İktidar partisinin ilçe  başkanı başta  olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşların  başkanları ilçemize yapılan güzelliklerle yaşayıp bu güzellikleri  yapanı  görmemek  kör olmak demek yarınlarda ilçe halkının karşısına  çıkıp oy isteyeceksiniz onların  çok sevdikleri kaymakamlarına sahip çıkın. Sizler bize  sahip çıkan bizler için kendini feda eden birine   sahiplenemiyorsanız ne siyaset  yapın ne de sivil toplumun  hiçbir yerinde bulunun. Sarpta ki çay  bahçesi ile Hopa da ki yeni kaymakamlık lojmanı  için yıkım kararı alındı diyorlar inşallah doğru değildir. Şayet doğru ise tır  parklarını da yıkın kaymakamımızın yapmış olduğu tüm işleri yıkın bakalım bu milleti gönlünde taht  kuran kaymakam sevdasını  nasıl yıkacaksınız.  Şu unutulmasın ki  adil ve adaletin yok olduğu hiçbir alanda huzur olmaz

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 7751