NEDEN DÜZELEMİYOR‏

Sevgili okurlarım sarp gümrük kapısı bir türlü sınır kapısı olmadı.

 Sevgili okurlarım sarp gümrük kapısı bir türlü sınır kapısı olmadı. Miladını  doldurmuş emekliliğini geçirmiş torun büyütmesi gereken  gümrük memurları görev yapıyorlar  aslında  yapıyorlar denmez yaptıklarını sanıyorlar. Geçen İzmir den  misafirler gelmişti batuma gittik dönüşü  arkadaş iki karton sigara aldı Türkiye  girişinden geçerken gümrük memuru  yasak dedi elinden aldı. Yasalara karşı boynumuz kıldan ince ama binlerce  karton sigara   geçerken görmeyen o memurlar iki kartona  tahammül edememesi bana gayri ciddi  oldukları  hissi yarattı. Sarp kapısında  bu güne  kadar geçmeyen bir şey kalmadı. Bu  polisin yaptığı çalışmayla ispatlanmış olup sorumlu olan  gümrük memurları cezasız bırakılması  akıllarda soru işareti oluşturmuştur. Gürcü bayanlar valizlerle geliyor üç beş kuruş  rüşvet  verip   geçiyor  ve malını Türkiye de pazarlıyorsa  birileri gümrükçülerin kulağını çekmeli.

                     Değerli dostlarım Suriye sınır kapısı yol geçen hanına  döndüğü bir dönemde sarp gümrük kapısında yoğun baskı  oluşması  insana ister istemez ayrıştırılan  Türkiye de bu da  bilerek  yapılan bir işmi sorusu akla geliyor. Benim  tır  şöförüm  bin bir zorlukla uluslar arası taşımacılık yapıp ülkesine döviz   kazandırmasına rağmen  itilip kaderine  terk edilmesi asla  adil  değildir. Onların tır gümrüğünde  almış oldukları yakıttan  ötürü  cezalandırılması  büyük  bir haksızlıktır. İnsanın  vücudundan kan geçer gibi tırın  deposundan mazot  çekilmesi ve fazla   mazot var diye milyonlarca cezalar kesilmesi ayıptır haksızlıktır ve ayrıcalıktır. Bir şöförün  ihtiyacı olan  yakıtını deposundan çekmek  ülkemiz de yalnız sarp gümrüğünde  vardır. Deniz nakliyesinde ucuz mazot nasıl veriliyorsa   kara  nakliyesinde de  verilmeli siz yanlış  yapıyor cezasını tır şöförleri çekiyor o tırcı ülkesinde vergisiz mazot alabilse  Gürcistan da  bir gram mazot almaz ve döviz de  orda kalmaz.

                          Evet sayın valim ilimize yeni atandınız   tanışma fırsatım olmadı ama size başarılı bir dönem  yaşamanızı temenni ediyor sarp gümrük kapısının birimci sorumlusu olduğunuz için  lütfen  sorunlarını   yerinde görmenizi  arz ediyor özellikle  gümrük memurlarının yolculara  karşı davranmasını yerinde  incelenmesini ve tır  şöförlerinin ihtiyacı olan  yakıt sorununu  çözülmesi için gerekli  çalışmanın yapılmasını umutla bekliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti  bir hukuk  devletidir ve yasalarla  yönetilir  cilve  gözü  kapısı ile  sarp sınır kapısında yasalar farklı olmamasına rağmen  uygulamalar  çok farklı yapılmakta bu da  yöre halkını düşündürmektedir. Biz  hiç kimseden yasal olmayan bir şey  istemiyoruz ama gümrükte  görev yapan  özellikle muayne memurlarının  yapmış oldukları  kişiye  karşı ayrıcalıklı işleri bu bölgenin insanlarını üzmektedir. Ben  emekliliğimi hak ettim canım istediğini yaparım  bana kimse  dokunamaz diye konuşan bir memurun  bu sözleri yasal mı? değilse  neden işlem  yapılmıyor hiç kimse  emekliliğimi hak  ettim diye istediğini yapamaz  görevli ve sorumlu olan  kişilerin dikkatine arz ediyorum.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 8127