ÖNCE İNSANLIK?

ÖNCE İNSANLIK?
Merhaba sevgili okuyucularım on aralık dünya insan hakları günü ben tüm insanlığın bu gününü kutluyor, içinde barut kokusu olmayan nice güzel yıllar diliyorum.  Dünya insan hakları konusunda pek başarılı değil insanların hunarca öldürülmesi. Kafalarının kesilmesi, canlı bombaya kurban  edilmesi bir dünya ayıbıdır bu ayıp  insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Kendilerini süper  güç olarak tanımlayan ülkelere sormak istiyorum bu güne kadar insanların barış içinde sağlıklı yaşaması için ne yaptınız ?.  İnsanın insanı öldürdüğü günümüzde insan haklarından söz etmek bir insan olarak sizleri hiç rahatsız etmiyormu ?. Keşke  insana deger verilen bir ortam sağlansa da insan hakları gününü gönülce kutlayabilsek. Evet isin acı bir diğer tarafı insanlara yaşamı zindan edenlerin de bir insan oluşudur.
                Sevgili dostlarım insan hayatı bu denli ucuz olduğu bir dönemi insanlık bu güne kadar yaşamamıştı. Bir düşünün suçu olmayan ne kadar insanımız ceza evine girdi ve girmeye devam ediyor, şunu açık ve  net olarak yazıyorum bağımsız adalete sahip olmayan ülkeler insan haklarından söz etmemeli bir insan diğer bir insanın özgürlüğü söz konusu olduğu yerde adil ve adaletli olmalı, bireysel çıkar beklentisi içine girip, baskasının arzusu doğrultusunda karar vermemeli.. evet dünyada insanlarla bir yaşayan milyarlarca diğer canlılar var bir bakın bakalım onlara bir birlerine insanlar gibi zarar veriyormu ?.  Kendine bomba bağlayıp insanların içine girip patlatana ne kadar insan denilebilinir. Irkından, dininden, renginden. Mezhebinden ötüru ayırştıran kişilerle ayñı coğrafyada yaşamak ne kadar insanlıktır ?
                Bakın dostlarım insanı insan yapan yegane unsur sayğı. Sevgi ve hoş görüdür bir insan bu unsurlardan marhum ise o toplumda insan haklarından söz etmek bana göre gereksiz bir iş insanı insan yapan tek unsur insan olduğunuzu düşünerek diğer insanlara karşı sayğlı olmayı unutmamaktır başka başka takım tutabilir, farklı siyasi görüş içinde bulunabilir , değişik partilere oy verebilirainiz burdan insanlık için bir şey yapmak istiyor iseniz bir birinizi kırmayacak ,sayğı göstereceksiniz işte bunu başarabilen benim gözumde insandır saygılarımla. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 5014