PAKET‏

Sevgili okuyucularım yeni ana yasa paketi yakında açıklanacak içinde kuş mu çıkacak civciv mi her beraber göreceğiz.

Sevgili okuyucularım yeni ana yasa  paketi yakında açıklanacak içinde kuş mu çıkacak civciv mi her beraber göreceğiz. Tam olarak neyin çıkacağı belli değil bilmiyoruz ama asla hafife alınmaması  gereken konu.  Yıktıkları şeyin yerine bir  şey koyamayacaklarsa hele hele  koydukları o şey bütünlüğü ve devamlılığı sağlayamayacaksa  milletin neler beklediğini tahmin etmek pek zor değil. Kuşkularımı oluşturan  nedenlerden biri son on yılda özellikle  devlet geleneğini  doğrudan ilgilendiren konularda  yıkıcı veya değersizleştirici bir siyasi politika ile karşı  karşıyayız. Kısacası birleştirici,  bütünleştirici derinden  kavrayıcı üstten, alttan, sağdan, soldan kuşatıcı devlette ki  devamlılığı sağlayan   geleneğimizi de o  geleneğe ve hatta o genetiğe  uymayan bir durum söz  konusu. İktidarın gerek komşuları ile gerekse terör konusunda  yapmak istekleri ile  ülkede iki görüşlü insanların oluşması yapılmak istenilen ana yasanın yetmiş beş milyon insanın  tamamını   kapsayacak ve  kabul görecek olması daha açılmadan  endişeleri ön plana  çıkarmaktadır.  Dün konuştuğunu bu gün yalanlayan  insanların  demokratik  haklarına  bile karışan gündem değişmesi için savaşı bile göze alan bir iktidarın yapmış olduğu bir ana yasayı tüm toplumun kabul etmesi şu an  için pek mümkün görünmemektedir.

                             Değerli  Artvin post okuyucularım  barıştan  hoş görüden anlayıştan  kendi gibi olmayanlara yaklaşımından  dini siyasi amaçları için kullanmaktan  çekinmeyen kişilerin yazdığı bir anayasa  toplumun tamamını kucaklayarak onların yaşamlarını  kolaylaştıracak bir şekilde  yazıldığına  inanmıyorum. Nedeni çok basit  ağaçlar kesilmesin  diyene orman istiyorsan dağa çık diktatör   görmek istiyorsan  Suriyeye git denilen bir zihniyetin yapmış olduğu bir ana yasa bu ülkenin insanlarının yaşamlarını kolaylaştırmayacak  tam tersi sıkıntıya sokacak inşallah ben yanılırım ama hiçte  yanılacağımı sanmıyorum.Sayın başbakan  üç dönemdir iktidar yaptıkları  da yapmaması gerektiği şeyler ortada  cevapsız dururken  insanları sert sözlerle aşağılarken yurttaşları benden olan ve olmayan  diye ayıran   kendi seçmenlerini kayıran bir kişinin açıklayacağı  anayasa nasıl olur açılınca göreceğiz.

                            Sevgili dostlarım  büyük  devletler  yasalara bağlı olduğu gibi devlet geleneğine de  bağlıdırlar oysa bizler devlet geleneğini hiç sayan bir yönetim  şekline sessiz kalıp dayatılan anayasayı kabul etmek zorunda bırakılıyoruz. İnsanların  anayasadan almış olduğu direnme hakkı  günümüz  iktidarınca ölümlerle kırılmak isteniyor ve uygulanıyorsa şu açık ve net olarak bilinsin ki bunlar halkın değil kendilerinin  yaşam şekillerini güçlendirmek ve yarınlarına garanti altına almak için hazırladığı bir paketi millete açıklayacaklar ve hap gibi yutturmaya çalışacaklar.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 9302