SAYGI

SAYGI

Merhaba sevgili dostlarım Ramazan ayın içindeyiz İslamın beş şartından biri olan Ramazan bu günlerde icra edilmektedir ben başlamadan bir yazı yazmıştım oruç tutan ile tutmayan bir birlerine saygılı olsun diye ama geçen bir şeye şahit oldum inanın utandım kafeteryanın önünde oturmuşlar çay kahve sigara gırla gidiyor ya arkadaş kiminle boy ölçüşüyorsun , yaptığın işin hiçbir güzel yanı var mı, saygı denen kavram sende yoksa ne diye yaşarsın  anlamıyorum. Evet oruç tutmayan biri beni ilgilendirmiyor, o kendi sorunu beni üzen taraf bir insanın diğer bir insana bakış açısı ve saygı dan yoksul duruşu. Ben bu güne kadar çok şeyler yaşadım çok şeyler gördüm ama saygısızlığın kendilerine pirim yapacağını düşünen bir topluluk görmedim. Oruç tutmayabilir bir insan, inancıda olmayabilir, ramazanda yemekte yer, içmekte içer tüm bunlar beni bağlamaz ama bir insan saygıdan yoksulsa beni bağlar saygısız kişilerle aynı ortamda yaşamak sıkıntı verir bana.

           Sevgili okuyucularım ülkenin yüzde doksan dokuzu Müslüman olan bir toplumda geri kalan yüzde biri size küçük rakam olarak gözükebilir, yalnız onların yaptıkları şeyler topluma batar, eleştiri konusu olur. Ben oruç tutmayanları eleştirmiyorum tutmayanların milletin gözü önünde yemesini eleştiriyorum ayıptır, saygısızlıktır, cahilliktir yapmayın bunu kendinizi insan yerine koyuyorsanız diğer insanlara saygılı olmalısınız. Konuştuğunuz zaman mangalda kül bırakmıyorsunuz , konuşarak halkın yanında olduğunu beyan etmesini biliyorsunuz peki halkın orucuna neden saygı göstermeyip karşısına geçip yiyorsunuz. Dünyanın bir çok devletinin kendine göre inançları var, her kes inancına göre dinini yaşar birde hiç inancı olmayanlar var Yunanistan devlet başkanı gibi ben her türlü inanca saygılı olduğum gibi inanmayanlara da  saygılıyım onların dini düşünceleri beni bağlamıyor ama bu toplumda beraber yaşamak zorunda isek saygılı olması şart her kes saygılı olduğu süre yaşam yaşanılacak olur yoksa yaşamın bir tadı olmaz.

              Evet beyler topluma mal olmuş, insanların değer olarak gördüğü işlerde her kes eşit derecede saygısını göstermeli saygı konusunda şunu unutmayın size yapılmasını istemediğiniz hiçbir işi başkasına yapmayın. Çocuk iken evde ilk öğretilen şey saygıdır büyüğe, amcaya, dayıya, teyzeye, halaya, ablaya, ağbiye vs.v.s . ramazan ayı yılda bir ay oruç tutan olduğu gibi tutmayanda bu ayda ortada olur dinimiz hoş görü dini olduğu için her kes saygı  ölçüsünde ciddi olmalı halkın değerlerine saygılı olamayanlar yarınlarda kendi değerlerini aramak zorunda kalırlar.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 5175