• Ana Sayfa
  • »
  • 3. HES BU VADİYE ÖLÜM GETİRİR KLASKÜRÜ – KARAGÖL’Ü BİTİRİR!..

3. HES BU VADİYE ÖLÜM GETİRİR KLASKÜRÜ – KARAGÖL’Ü BİTİRİR!..

3. HES BU VADİYE ÖLÜM GETİRİR KLASKÜRÜ – KARAGÖL’Ü BİTİRİR!..

Bütün dünyayı çöl iklimi sardı!. Sıcaklar artık kontrolsüz, canlılara hararet yaptırıyor!. Yaşlılara soruyoruz. Hiç böyle dengesiz iklim görmedik diyorlar. Sıcak aşırı, soğuk aşırı, yok mu ortası. Eğer çöl kilimi dünyaya hakim oluyorsa dünya çölleşiyor demektir.
Çölde su yok, ağaç yok, orman yok, yeşil yok. kısaca hayat yok!.
Maalesef bunlar bilindiği halde özellikle ülkemizde doğaya yönelik katliamlar yapılıyor. Yer altı ve yerüstü kaynaklarının değerlendirilmesi milli ekonomiye kazandırılması adı altında yapılsa da gerçek hiç de öyle değildir. Bu dere HES’leri ve hatta büyük barajların süreklilik arz etmeyen enerji kaynakları olması nedeniyle %50 randımanın altında çalıştığı artık çok net biliniyor. Uzmanlar bunu açıkça delilleriyle ifade ediyor.
HES yani Hidro Elektrik Santrallerinin ana maddesi sudur. Su var olduğu sürece enerji üretebilirsiniz. Küresel ısınma sonucu bütün dünyada içilebilir tatlı su iyice azalmış durumda. Dünyada tatlı su dediğimiz içilebilir su oranı sadece %3’tür. Siz bu tatlı, içilebilir suları HES bahanesi ile tünellerle, cebri borularla doğadan alıp bir şirkete, bir şahsa 98 yıllına kullanım hakkı ile devrettiğinizde en büyük kötülüğü yapmış olursunuz. Kaldı ki bu kötülükleri fazlasıyla yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz.
Orman Ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Artvin’e çok sık gelir. Bu kadar sıklıkta memleketi Afyon’a bile gitmiyordur her halde!. Her gelişinde heybesini doldurur trilyonlarca müjdeler sıralar gider. Ama müjdeler hep dere kenarları, HES’ler, barajlar, Orman içi yollar olur. Bu müjdelerin paraları Ankara’dan buraya neredeyse hiç gelmez. Sadece işçi ücretleri gelir!. Diğerleri HESçilere, müteahhitlere gider. Bizim elimizden ise ormanlarımız, derelerimiz, yaşam alanlarımız gider. Bazen nasıl gittiğini bile anlamayız bile!.
Şavşat’a citta Slow unvanı aldıktan sonra alacele 2 HES yaptılar!. Şimdi taş ocakları açmaya hazırlanıyorlar!. Ne Cittaslow’muş be!. Ardanuç’ta da taş ocakları projeleri birbirini eziyor!. Borçka’da, Arhavi’de Hopa Cankurtaran Mevkii’nde, her yer taş ocağı HES projesi. Dereler taşkın koruma adı altında resmen insanlardan canlılardan alıkonuluyor ve kanal haline getiriliyor.
Dere içindeki balıklara bile yaşam hakkı tanımayanlar başkalarına acımaz ki!..
Bakan Eroğlu Artvin’e geldiğinde ben bunu her 2 gelişinde de sordum. Bu hatalı taşkın koruma projesinin doğayı mahvettiğini yaşanılanlarla anlattım. Buradan hangi canlı faydalanabilir sorusunu kendisine ve yanında bulunan üst düzey bürokratlarına sordum. Ama cevap alamadım. Çünkü cevap verilecek bir yanı yok. Bu proje kesinlikle çok hatalı...
Artvin’de HES’lerin ilk girdiği ilçe maalesef Borçka Ve Murgul olmuştur. Borçka’da Balcı Deresi bir başka havzaya 7 KM’lik tünelle gün, güneş görmeden hiçbir cavlının erişemeyeceği şekilde Çoruh Havzasına akıtıldı. Ondan sonra Borçka Aksu Mahallesi (Deviskelsuyu) kokudan geçilmez oldu.
Hatta enteresan olan, bu HES’e rağmen bu mahalleyi 2 kez büyük felakat denebilecek kadar sele maruz kaldı! En son Kasım 2015’te sel bastı!. Neden mi? Tamamen insan hatasından. Derelere yapılan yanlış projelerden, doğaya saygısızlıklarıdan!.
.HES yolu yapanlar yani bu havzada HES için yolu genişletenler bütün pasayı dereye bastılar. Her yerde aynı yapılıyor bunu da unutmadan belirtmiş olayım. Bu pasalar derenin önünde baraj gibi engel oldu. Arkada biriken su gölet oluşturdu ve önündeki pasayı patlatarak bu mahalleyi mahvetti!. Hele o yıkılan köprüler yapılmış değil, Dere yataklarında çalışmalar devam ediyor!.
Eğer hepsini yazmaya kalkarsam HES adıyla roman olacağı kesin. Klaskür Vadisine de değinip noktalamak istiyorum. Klaskür Vadisi dünya doğa harikalarından birisi olan Borçka Karagöl’ün bulunduğu, hemen devamında ise dünyada çok az olan Türkiye’nin ise tek biyosfer alanı, bunun yanında HES girmemiş tek vadisi olan dünya doğa harikalarından ünlü Macahel Havzası yer alıyor. Burası inanılmaz bir doğadır.
Benzeri ise Gürcistan tarafında ter alıyor. Çünkü diğer yarısı ve devamı orada kalıyor. Gürcistan devleti doğa konusunda çok hassas. Ama son yıllarda oraları da tarumar etmek için alt yapı çalışması hemen hemen sonlanmış durumda!.
Klaskür Vadisi’nde 2 hes yapıldı. Şimdi bir 3. HES için çalışma başlatıyorlar. İki köy Atanoğlu ve Aralık (Klaskur) buna karşı çıkıyor. Dilekçe yazdılar. 3. HES’i n neden yapılmaması gerektiğini 9 madde ile izah etiler. Bu dilekçelerden biri Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Hemşehrimiz Faruk Çelik ve Cumhur Başkanı Erdoğan’a gönderdiler.
Üçüncü HES köyün ortasına düşüyor. Bunun anlamı Artvin Turizminin şu an en gözde havzasını tümden yok edecek olması.. Allah aşkına bu HES’lerin ürettiği enerji zaten tartışılıyor. Ürettiğinin tümü yüksek gerilim hatlarında buharlaşıyor. Kazanan sadece HES’çi, O çıkış yaptığı enerjinin parasını peşin alırken, biz ise kayıp kaçak ile bunun bedelini ödüyoruz!.
Yani onlar da ürettikleri enerjinin tellerde kaybolduğunu kabul ediyor!. Bu tıpkı Avrasya Tüneli, Osman Gazi halkın deyimi ile ise Deli Dumrul Köprüsü gibi geçenden de geçmeyenden de para alınması gibi bir şey!.
O halde 3. HES neden yapılmak istenir. Buradan Klasür Havzası’nın, Macahel’in, Borçka’nın, Artvin`in yetiştirdiği, bürokratlara, sanatçılara, işadamlarına, siyasilerine, Artvin sevdalılarına sesleniyorum. Ne olur siz de Klaskür Köylülerinin yanında yer alın.
Onların sesine ses verin. Bulunduğunuz yerden girişimlerde bulunun. Adamın adamı var. Meseleyi anlatın. Artvin’in en güzel doğa ve turizm alanına 3. Hançeri çakmasınlar.
Ne olur sadece öküz güreşi için 3 günlüğüne gelip gitmeyin. Onlar için de gelin elbet ama önce memleketin derdine bakın. Eğer burada siz de görev alırsanız inanın 3. HES iptal edilen 108 HES’ten birisi olacaktır. Ama susmayın, susmayın ki sıra size gelmesin da!...
ESEN KALIN
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 3764