• Ana Sayfa
  • »
  • 600 BİN KİŞİ SİGARA İÇMEDİĞİ HALDE ÖLDÜ!

600 BİN KİŞİ SİGARA İÇMEDİĞİ HALDE ÖLDÜ!

samiozcelik08@hotmail.com


Şimdi bu başlığı görenler sevinmiş olabilir. Sigara içmeyenlerinde öldüğünü düşünebilirler. Mantık olarak içende içmeyende elbet ölecek. Ancak buradaki başlığın nedeni bizzat sigara tiryakileridir. Bu insanlar pasif içicilikten yani sigaralı ortamda bulunmasından dolayı ölmüşlerdir. Sigaranın her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insanın beklenenden önce ölümüne yol açtığı ve bu ölümlerin yaklaşık 600 bininin pasif sigara içiciliğine bağlı olduğu açıklandı.

Bu nedenle sigara karşıtı mücadelenin önemi her geçen gün artıyor. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle bir kez daha sigaranın, halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorun olduğunu hatırlatmak isterim..

Sigara her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insanı beklenenden önce, yani sigaraya bağlı erken ölüm nedeniyle hayatını kaybediyor. Uzmanlar, bu ölümlerin yaklaşık 600 bininin pasif sigara içiciliğine bağlı olduğunu vurguluyor. Bugün başlıca tetikleyicisi sigara kullanımı olan kanserden ölen kişi sayısının yılda 7 milyon, yeni vaka sayısının ise 11 milyon olduğunu kaydetti.

25 milyon insanın kanserle yaşadığını vurgulayan uzmanlar, “Eğer bu konuda yeterli önlemler alınmazsa 2030 yılında sigaranın 8 milyon insanı öldüreceği ve bu ölümlerin yüzde 80’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağı tahmin edilmektedir” dedi.

Sigara tüketiminin ve sigara dumanına maruz kalmanın; ölümlere, hastalıklara ve sakatlıklara neden olduğunu vurgulayan uzmanlar, yüksek düzeyde bağımlılık yapan tütün ürünlerinin farmakolojik olarak aktif, zehirli ve kanserojen olduğu bilimsel bir gerçek olduğunu ifade ediyor. Sigara içenlerdeki akciğer kanseri riski içmeyenlere göre 20 kat daha fazla olduğuna vurgu yapana uzmanlar, pasif içicilerin ise içmeyenlere göre riski 1.2 kat daha fazla olduğunun dile getiriyor.

Dün dolmuştan Halkeğitimi önündeki durakta indim. Orada aydınlığı, kültürü, Artvinliliği, mertliği, efendiliği ile tanınan emekli öğretmen Hasan Yavuz’u gördüm. Merhabalaştık, İşyerinde bir iki çayını içip sohbet ederken, benden kursa bakmazsan bir sigara içebilir miyim diye müsaade istedi. Onun ne kadar beyefendi ve insan olarak ne kadar alçak gönüllü bir kişi olduğunu anlatmama bilmem gerek var mı? Oysa kendi işyeri, çıkarır yakar sormazdı bile. Ben de kendisinden bir ricada bulundum. Bu sohbet süresince 1-2 sigara eksik içsen, sigaranın bu sıralamasını bozabilir misin.? Yinede siz bilirsiniz dedim. “Ne demek, tabii ki olur. Aslında bunun zararlarını herkesten çok biliyorum. Sizin de sigaraya karşı olan hassasiyetinizi de çok iyi biliyorum.” Dedi Sohbet süresince de sigarayı içmedi.

Değerli dostlar; yerel gazetelerde köşe yazarları içerisinde sigara ile ilgili en çok yazı yazan ve mücadelesinde yazılarımla aktif rol alan kişi benim. Sigaranın biyolojik silah olduğunu, kitle imha silahı olduğunu çok kere yazdım. 9 Şubat Dünya sigarayı bırakma Günü’nden önce de önemli yazılar yazdım. Sağlık İl Müdürlüğü, Halk sağlığı Müdürlüğü, Kamu hastaneleri Birliği, Yeşilay ve STK’lar birlikte bunun üzerine gitmemiz gerektiğini yazdım. Özellikle okullarda görsel ve yazınsal olarak sürekli anlatmamız gerektiğini de daha 3 gün önce belirtmiştim. Önemli olan yeni içicilerin ortaya çıkmamasıdır. Sigara şirketlerinin hedefi olan çocukları korumamızdır.

TV’lerde kamu sporu olarak verilen sigaraya karşı mücadele gibi toplumsal mesajlar nedense gece yarısından sonra çocukların uyuduğu, çoğu insanların izleyemediği saatlerde sözüm ona veriliyor!.

Allah aşkına o saatte kimin için, ne için yayınlıyorsunuz? Mücadeledeki samimiyeti sorgulamamız gerekmiyor mu?

Bütün sigaralarımız yabancılara satıldı. Tekel yabancılara satıldı. Burada bir ironi var. Zararlı ürünleri üreten fabrikayı yabancılara satarak güya ondan kurtulduk!.. Ne oldu? Zaten bu insanlar tiryakiydi, hazır pazardı, yabancılar Virjinya tütününü bize içirmeye devam ediyor.

Başlığa dönersek; Türkiye 2009’dan beri “dumansız Hava sahası” için çok büyük adım atmıştır. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Sigarsız, sağlıklı, mutlu, uzun ömürler dileğimle,

ESEN KALIN
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 4034