• Ana Sayfa
  • »
  • GENEL MÜDÜRDEN GENEL KOORDİNATÖRE!..

GENEL MÜDÜRDEN GENEL KOORDİNATÖRE!..

GENEL MÜDÜRDEN GENEL KOORDİNATÖRE!..

Bugünlerde Artvin Belediyesi’nde başkandan çok, başkan yardımcılarından Müdürlerden çok Genel koordinatör konuşuyor ve konuşuluyor!. Herkese o cevap veriyor, O karar veriyor, Hesap, kitap, cetvel pergel onda olduğu, eğriyi, büğrüyü, doğruyu onun çizdiği söylentileri her geçen gün artmaya devam ediyor.
Ah o kavşak yok mu? Her şey orada başladı. O kavşak olmasa geldiğinden bile haberimiz olmayacaktı!.
Artvin Belediyesi’ne Genel Koordinatör atandığı haberi kulağımıza geldi.
Henüz tanışmadık. Ama yaptığı Kavşak ile tanıştık aslında!. İstisnasız herkes, AKP’lisi MHP’lisi CHP’lisi, partilisi partisizi, muhafazakârı, ateisti, demokratı, kadını erkeği herkesin ortak görüşü şu; Orada o kavşak olmamış. Ben de gidip bunu haber yaptım.
Aslında daha en başında burada bu kavşak yapılırken Kamiloğlu Petrol sahiplerinden Seçkin Kurt, bu arkadaşı Artvin’de uyarmış(!) Böyle bir kavşağın burada uygun olmayacağını kendi tarzında izah etmiş. Fakat Genel Koordinatör, bildiğini okumuş ve yapmış. Kısa sürede Artvin Halkı’nın dediği çıktı. Ortalık arapsaçına döndü. Kavşak da şamar  kavşağına!..
Benim haberimin ardından Artvin Şoförler Odası Başkan Yardımcısı Hurşit Yılmaz, 1 Nolu Nakliyeciler Kooperatifi Başkan yardımcısı Özkan Ergül, Şehiriçi Kamyonet esnafı ve Esnaf Sanatkarlar Odası Yönettim kurulu Üyesi Yaşar  Tekin Alkan bu kavşağın yanına gelip hem görüntülü hem de yazılı olarak açıklamada bulundular.  Ortak görüş; “Burada bu kavşak olmaz.”
Haberi yayınladık. Bu haberin çıkmasının ardından Artvin Şoförler Odası Başkan Yardımcısı Hurşit Yılmaz ve Oda Yönetim Kurulu Üyeleri Belediyeye giderek konuyu bir kere daha dile getirirler. Genel Koordinatör kavşak yapmak için Şoförler Odası’na mı soracağız? Diyor. Hurşit Yılmaz, bunun üzerine kızıyor. Siz böyle konuşamazsınız diyor. O zaman “Siz Murat’ın babası mısınız? Oğlunuzu tanıyorum ama sizinle tanışmamıştık diyerek ortamı yumuşatmaya çalışıyor!.
Bilgi bakımından Artvin Fakiri olan Genel Koordinatörün bilmediği bir sırrı daha yazayım sevabına!. Orada bu kavşak olamaz diyorsa Artvin Şoförü, onu dinleyeceksin!. Çünkü Artvin`in şoförü de çok ünlüdür. Nereden nasıl geçileceğini en iyi onlar bilir. Evet, böyle bir şey yapacaksınız ilk önce bu insanlara soracaksınız. Sonra Karayolları`na da  danışacaksınız, yardım alacaksınız..Karayolları alanına izinsiz kavşak yapıyorsunuz. Bu da hayret verici bir davranış!. Hem de bu kadar insanın konuşmasını takmayacaksınız!.  BU saygısızlıktır.  Oysa orada bir şey yapılacaksa Karayolları yapması gerekiyor.
Benim anlamadığım şey şu; Artvin Belediyesi’nin 3 başkan yardımcısı var. Bunların hepsinin görev alanı var, sorumlulukları var. Laf olsun diye bu makam verilmiyor beyler!. Yol, inşaat, kavşak gibi çalışmalardan sorumlu Başkan Yardımcısı benim bildiğim Aydemir Akköy’dür. O neden konuşmuyor da bu genel koordinatör konuşuyor? O neden inşaat işleri yapılarken yok? Daha da ileri gidelim. Başkan Kocatepe neden konuşmuyor da bu şahıs konuşuyor.
Şimdi aklım karıştı. Benim bildiğim belediyenin genel koordinatörü başkandır. Alt birimlerini koordine eder, onları denetler, işlerin yapılıp yapılmadığına bakar. Ekibini sevk ve idare eder. Ama alanlarına müdahale etmez. Bunu da yardımcıları, müdürleri şefleri, hatta çavuşları aracılığıyla görev bölümü yaparak kolayca koordine etmiş olur. Başkan susuyorsa ve vatandaş Başkan, Başkan yardımcıları yerine Koordinatör denen ir şahıs ile muhatap oluyorsa bunun anlamı nedir?
Dedim ya sessiz sedasız geldi bu kez. Önceki genel müdür(!)  oda orkestrası misali çok sesli gelmişti! Oysa şimdi gelen Genel Koordinatörü gazeteciler dahil hiç kimse tanımıyor. Artvin Halkı hiç tanımıyor. Hatta çalışanlar da tanımıyor… Öğrendiğim kadarıyla inşaat mühendisiymiş. Ama her şeyden haberdarmış. Hatta o hatalı kavşak ile ilgili “Alışırsınız. Alışırsınız. Tırlar ve uzun araçlar yerleştirdiğimiz dubaları ezerek geçebilirler. Ben Ankara’da büyük şehirlerde çok iş yaptım.!” Demiş,
Başkan Özgün zamanında özel kalem müdürlüğünü, giriş kapısının arkasına astığı ayna yapıyordu. ! Kapı ardına kadar açıktı ve makam odasının penceresi panaromikti. Tüm Artvin’i görüyordu. Şimdi ise pençeler duvarla örüldü. Minnacık bir pencere bırakıldı! Adeta Artvin’i görmeyeyim gibi bir tablo oluştu. O makama ulaşabilmek için önü arkası meşinle kaplanmış, ses geçirmeyen 3 kapıyı geçmek zorunda. O küçücük makam odasının girişinden çıkışına kadar toplam 6 kapısı var.Ha bir de bu danışman eklendi daha başkanı rüyanızda görürsünüz!..
Değerli dostlar; Artvin’in bayırı hele buralı değilseniz bayıltır, ayağınız kayar, Çünkü eğim hayli yüksektir burada.. Bu şehrin sağı solu belli olmaz beyler. Rakımı belli olmayan ildir Artvin. Ama belli olan, kesin olan özellikleri de var. Mesela; Dostluğun, mertliğin, insanlığın , çağdaşlığın aydınlığın, cumhuriyet kültürünün harmanlandığı diyarın adıdır Artvin… Siz iyilik üzerine bir tek adım atsanız, Artvin insanı size on adımla karşılık verir. Bir tek yanlış ile giderseniz de oran aynıdır. Demem o ki bu kavşak ile ilgili tartışma çıktığında Artvin Halkı’nın sesine kulak vermiş olsaydınız, bugün bu satırlara hiç gerek kalmayabilirdi.
Artvin insanı Türkiye ortalamasının üzerinde bir eğitim seviyesindedir. Eğitim dedim de aklınıza bilmem hangi üniversitede okumuş ama adam olamamış sadece diplomalı cahiller aklınıza gelmesin. Bütün bunları neden yazıyorum. 
Daha Önce Genel Müdür gönderip Artvin ve Artvin Halkı’nı dizayn etmeye kalkışanlar, bunun mümkün olmadığını gördü. Şimdi de “genel koordinatör” ile Artvin ve Artvin Halkına kimse tepeden bakmaya kalkışmasın.
Ben gazeteci olarak uyarıyorum. Bu insanların saygısını, sevgisini kazanmadan, burada duramazsınız.  Zaten Artvin Belediyesi’nin yeterince personeli var. Bir personel daha kaldıramayacak durumdadır. Artvin Belediyesi’nin 1 Başkan 3 Başkan Yardımcısı 19 Müdürlük ve tüm personeliyle iyi kötü, yanlış doğru işler yapabilen bir kadrosu, işleyişi var.
Genel Koordinatör unvanını belediye içinde ve dışında yaygara yapıp, ben ne dersem o olur demeyin! Hele halkın belediyesi olan o hizmet binasında işi düşüp gelen, giden insanlara tepeden hiç bakmayın. Sahi siz yapacaksınız, siz planlayacaksınız, siz denetleyeceksiniz, siz konuşacaksınız… O zaman başkana, başkan yardımcılarına ne gerek var?
ESEN KALIN

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 28626