• Ana Sayfa
  • »
  • KAPİTALİSTLERİN BİYONİK SİLAHI SİGARA!

KAPİTALİSTLERİN BİYONİK SİLAHI SİGARA!

KAPİTALİSTLERİN BİYONİK SİLAHI SİGARA!
Neden böyle bir başlık attım derseniz, açıklaması yazının içinde… Türkiye’de dünyanın en kaliteli tütünleri yetişirdi. Bakın Ardanuç’ta Tütünlü köyü var, Merkeze bağlı Tütüncüler (Kartla) Borçka İbrikli Köyü Esentepe’nin eski adı “ Tekelli Mahallesi”ydi. Neden mi? Buraları en kaliteli tütün yetiştirirdi. Şimdi bu girişimden tütünü övdüğüm algısı çıkmasın. Geleceğim nokta şu; sonra tütün ekimi yok edildi. Şimdi ise izne tabidir. Çok iyi, hatırlarım. 30 yıl önce Tekelli Mahallesi’nden atlarla balya balya tütün Borçka tekel deposuna götürülürdü. Orası şimdiki Ticaret Meslek Lisesi’nin bulunduğu alandı. Dağ gibi tütün balyaları birikirdi. Kamyonlar taşımakla bitiremezdi. Oysa tütüncülük en zor tarımdı. Çok hassas ve çok emek isteyen bir uğraştı. Köylüler çoluk, çocuk kadın erkek yıl boyunca Tekel’e teslim edilinceye kadar gece gündüz çalışırlardı.
Anadolu tütünü yurt dışına gidiyordu. Sonra tütün yok oldu. Tüm sigara fabrikaları satıldı. Arazileri peşkeşe gitti. Ülkemizde günde 30 milyon paket sigara içiliyor. Bu sigaraların tamamı yabancı, tütünler ise Virginya’dan! Sigara sağlığa ne denli zararlıdır anlatmaya kalksak yıllarca sürecek yazı dizisi olur. Sigara hem çok zararlı, hem de tamamını dışarıdan alıyor. Yani ölüme para vererek satın oluyoruz.
Günümüzde hakimiyetin tek adı “Para” ise, açmayacağı kapı yok denen elementin adı “Para” … İktidarları belirleyen “para” ise, ülkeleri yıkan, yok eden” Para” ise o zaman başımız gerçekten çok büyük belada demektir. Evet, sigara şirketleri yılda 350 milyar dolar ciro yapıyor! Bir başka deyimle dünyayı zehirliyorlar. İnsanları dirhem dirhem öldürüyorlar. 
Sigarada bulunan Nikotin’in uyuşturucular içinde hepsinden 8 kat güçlü olması sigarayı yasaklatmaya yeterli olmamış! Aksine tüketimi yasal olan çağın en büyük teröristi sigaradır! Her yerde satılıyor. Son zamanlarda sigarayla mücadele kapsamında artık örtünün altına alındıysa da bu mücadele yöntemi tiryakiyi azaltmaz! Bir sigara firmasının sigara tüketim yaşının 15’e düşürülmesini istemesi dehşetin fotoğrafını gösteriyor. Düşünebiliyor musunuz, kendi varlığı için gençlerin zehirlenmesini içirmeyebiliyorlar. Bunlar açık açık yazabiliyorlar. Kimse bir şey yapamıyor.
Sigara mücadelede Türkiye Erbakan Hoca’nın hakkını yiyemez. Hoca ilk olarak dolmuşlarda, otobüslerde sigara içilmesini yasakladı. Yaşı 30’dan büyük olanlar çok iyi hatırlayacaklar. Otobüslerde her koltuğun arkasında özenle yapılmış küllükler vardı. Kendisine, etrafına, insana, doğaya saygısı olmayan beyler(!) pohür pohür sigara içerlerdi. Tam bir cehennem... Yolculuk sigara içmeyenler için yolun uzunluğuna göre ölüm ile eşdeğer haline geliyordu. O zamanlar bende sigara içiyordum. Otobüslerde yoğun duman birikince bu seferde tüm havalandırmalar çalıştırılıyordu. Bu kez de yolcular hastalanıyorlardı. Otobüsler mega küllüktüler. Sigara kokusundan yanaşılmıyordu. Daha da tehlikelisi yangınlara sebep oluyordu. İşte bu rezaleti tarihten silen kişinin adı Necmettin Erbakan’dır. Allah Razı olsun, Mekanı cennet olsun..
2000-2005 yılları arasında Artvin Öğretmenevinde müzisyen olarak çalışıyordum. Tabii bunun yanında ek işte yapıyordum. Bir ara çaycılık yaptım. Öğretmenevinin lokali 250 kişiyi alabilen büyük bir lokaldi. Şimdi ikiye bölünmüştür. Çay yetiştiremezdik. Günde 2 bin 2 bin 500 bardak çay içildiğini hatırlarım. Üç kişi yetişemezdik. Ama çay içilirken mutlaka sigara yakılırdı. Düşünün 200 kişi sigara taktığında orası nasıl olur? Yani aynı anda 10 paket sigara yakılıyor. Artvin’de Öğretmenevi kadar büyük havalandırma makinesi ve tertibatı olan başka kamu kurumu olamaz. Abartı yapmış olayım. Kömür bacası gibi. Sigara içilmeye başlandığında havalandırmayı açardık. Bu havalandırma da inanılmaz çok elektrik yakardı. Havalandırmayı açtığımızda ben havalandırmanın bacasına bakardım. Evet, kömür bacası gibi dumanlar çıkardı. Bu durum 2009 yılına kadar sürdü. AKP İktidarının bence yaptığı en büyük iyilik sigara yasaklarını uygulaması oldu. Bu sağlıklı bir toplum için atılmış büyük bir adımdır.
Sigara yasağı birçok tiryaki tarafından bile hoş karşılanınca uygulamada çok yüksek bir başarı sağlanmış oldu. Ben de sigara içmiş ve daha sonra 1996 yılının yılbaşı gecesinde bırakmış biri olarak bu kampanyanın ve kanununun destekleyicisiyim. Bugün dünya sigaranın pençesinde kıvranıyor. Bu sigarların hepsi emperyalist ülkelerin elinde! Bundan korkunç paralar kazanıyor, ülkeleri askersiz, silahsız, hastalanarak uzun vadede yok ediyorlar. Hem de yok ederken inanılmaz paralar kazanıyorlar. 
Türkiye’de günde kaç paket sigara içiliyor?25-30 milyon paket rakamları söylenir. Çağın biyolojik silahıdır sigara!.. Korkunç bir nükleer silah! Her yıl milyonlarca insanı yok ediyor. Tiryaki sayısı azalınca da bu vampirler çocuklarımıza, kadınlarımıza göz koyuyorlar! Türkiye sigara ve sigaraya bağlı hastalıklardan dolayı her yıl ortalama 100- 150 milyar dolarını yakarak duman duman yok ediyor. Bir öğrenciye ayda 100 TL kıyamayan söze gelince parası olmayan en ucuz tiryaki bile ayda 300 TL sigaraya öder!..
 Artvin Devlet Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği ile hizmet vermeye devam ediyor. Kimse ön yargıyla “Ben sigarayı bırakamam, hanımı bırakırım, bu mereti bırakamam demeyin” 
 Göreceksiniz bu sahtekar dostun maskesini o poliklinikte çıkaracaksınız. Sigarasız, sağlıklı geleceğe, hep birlikte el ele…
ESEN KALIN

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1054