DOLAR 18,8117
EURO 20,5268
ALTIN 1.167,47
BIST 4.713,39
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 1°C
Kar Yağışlı
Artvin
1°C
Kar Yağışlı
Per 3°C
Cum 1°C
Cts 2°C
Paz 3°C

ALİ ERBAŞ KONFERANS GERÇEKLEŞTİRDİ

20.12.2021
758
A+
A-


Ali Erbaş, “İnsanoğlu başkalarına ne kadar faydalı olursa derecesi o kadar yükselir”
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Artvin Çoruh Üniversitesi’nde “İslam’ın Rehberliğinde Bilgiden Bilince” Temalı Bir Konferans Gerçekleştirdi
“İlim insanlara faydalı olmak içindir. Hangi alanda ilim yapıyorsak yapalım, bu ölçüyü hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım.” Diyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerine yönelik “İslam’ın Rehberliğinde Bilgiden Bilince” temalı bir konferans gerçekleştirdi.
Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde 17 Aralık 2021 Cuma günü düzenlenen program İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nebi Gümüş’ün konuşması ile başladı.
Programda Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, “İslam Medeniyetinin Yükselme Dönemlerinde Bilime Bakış” temalı bir konuşma gerçekleştirdi. Rektörümüz Prof. Dr. Bilgin konuşmasında bilim, kültür ve hikmet mefhumları çerçevesinde İslam medeniyetinin tarihi sürecini ele aldı. İslam Medeniyetinin ilim ve hikmet ışığında parıldadığını dile getiren Rektör Prof. Dr. Bilgin konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“İslam Medeniyetinin yükselme çağına bakıldığında müslümanların ilim, kültür, hikmet ve öğrenmeye büyük önem verdikleri görülecektir. O dönemlerde devletin tüm imkânları alimlerin çalışmaları için tahsis edilmiştir. Türklerin İslamiyet’e geçiş süreci ile birlikte Kutadgu Bilig’de yer alan “Ülkeler kılıçla fethedilir, kalemle kurulur.” vecizinden hareketle bilime büyük önem vermişler ve fethedilen her toprağa medreseler kurmuşlar, bu medreselerde dini ilimlerin yanı sıra beşeri bilimlerin geliştirilmesine ön ayak olmuşlardır. Aynı şekilde Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethinden sonra medeniyetler başkenti olan bu şehrin bilim merkezi hâline gelebilmesi için gayretler sarfetmiştir. İslam’ın altın çağı olarak bilinen 8. ve 16. yüzyıl aralığındaki dönemde Astronomi’de İbni Heysem ve Biruni, tıpta Fahreddin Razi ve İbni Sina, matematikte Harezmi, zoolojide Câhiz, fizikte El-Cezeri, kimyada Câbir Bin Hayyan, felsefede Kindî ve Farabi gibi eserleri yakın tarihe kadar Avrupa’daki üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan keşifleri ve icatları ile modern bilime büyük katkılar sağlayan bilim adamları yetişmiştir. Ancak maalesef geçmişte ortaya çıkmış bu altın tablo bugünkü İslam aleminin perişan tablosuyla hiç bağdaşmamaktadır. Bu meyanda bugünkü modern dünya müslümanlarına düşen en önemli vazife geçmişteki bu kutlu ilim mirasına sahip çıkmak ve onu çağın şartlarını da dikkate alarak geliştirmek ve kendine özgü bilim metodları ile inşa ve ihya etmek olacaktır.”
RektörProf. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’in konuşmasının ardından konferansa geçildi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, öğrencilerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı.
Prof. Dr. Ali Erbaş, İslam medeniyetinin temelinin ilme dayandığını ifade ederek “Kur’an-ı Kerim’de bunun o kadar çok örneği var ki. Akletme, tefekkür ve tezekkür etmeyi vurgulayan ayetler işte bunun temelini oluşturmaktadır. Tabiatı araştırmaya, evreni tefekküre yönelten ve yaratılışa dikkat çeken pek çok ayet-i kerime vardır.” Dedi.
Hayatın gayesi, ahiret ve varoluşun hikmeti ile de pek çok ayet-i kerime olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, “İnsanoğlu, kendisi ve evren ile ilişkisini vahyin kılavuzluğunda kurduğunda; bireysel, toplumsal ve küresel boyuttaki anlam krizini ve varoluşsal bunalımlarını sekinete dönüştürecektir.” diye konuştu.
Gençlerin ilim, irfan, bilgi, hikmet, adalet ve marifet ile daha iyi bir geleceğin inşasına önemli katkılar sunacaklarına inancının tam olduğunun altını çizen Başkan Erbaş, “İnsanoğlu başkalarına ne kadar faydalı olursa derecesi o kadar yükselir. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Biz ilmi niye yapıyoruz, insanlara faydalı olmak için. Hangi alanda ilim yapıyorsak yapalım, bu ölçüyü hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım. Ölçü insanlara faydalı olmaktır. İnsanlara faydalı olma anlayışı, İslam ahlakının en kapsamlı ve özlü ifadelerinden birisidir.” şeklinde konuştu.
Artvin Çoruh Üniversitesi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.