DOLAR 18,8075
EURO 20,5388
ALTIN 1.167,73
BIST 4.713,39
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 1°C
Kar Yağışlı
Artvin
1°C
Kar Yağışlı
Per 3°C
Cum 1°C
Cts 4°C
Paz 3°C

ARABULUCULUK KONUSUNDA PANEL DÜZENLENDİ

20.11.2021
3.814
A+
A-


Adalet bakanlığı, Artvin Barosu, Artvin Ticaret Sanayi odası, TOBB işbirliğinde arabuluculuk paneli düzenlendi.
‘Yeni Arabuluculuk Kanunu İş Dünyasına etkileri’ üzerine düzenlenen panelde Yeni Arabuluculuk Kanunu İş Dünyasına etkileri’ üzerine bilgiler verildi. Panelin Konukları: Adalet Bakanlığı arabuluculuk Daire Başkanı Çağdaş Özer, TOBB uyum genel Müdürü Dr. Onur Yüksel, TOBB Uyum arabulucusu Avukat Arabulucu Özlem Boran, TOBB Uyum arabulucusu Avukat Arabulucu Dr. Burak Aslanpınar oldu.
Panelde konuşan Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Çağdaş Özer, Klasik yargının yargılama sürecinde uzun süren yargı süreçlerinin vatandaşları mağdur ettiğini belirterek, “Klasik yargı sadece ülkemizde değil tüm dünyada usulünden kaynaklanan nedenlerle hem uzun süre alıyor hem de maliyeti fazla. Ülkemizde ticari uyuşmazlıklar, tüketici uyuşmazlıkları ya da iş uyuşmazlıkları ilk derece mahkemede ortalama 500-600 gün içeresinde çözülüyor. Birde bunun istinat tarafı var. 350-400 günde istinat mahkemesinde geçen süre. Yüksek yargıda ortalama 430 gün. Üç yıl dört yıl süren yargılamalar. Buda vatandaşların mağduriyetine yol açabiliyordu” dedi.
“Arabuluculukta Her İki Tarafta Kazanıyor”
2012 yılında Avrupa Konseyi üyesi pek çok ülkenin arabuluculuğu mevzuatlarına koyduğunu belirten Özer, “Bizde 2012 yılında hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk kanunu kabul ettik ve mevzuatına koyduk. Yılda 3 milyona yakın hukuk davası açılan ülkemizde 2013 yılında vatandaşlarımız sadece 4 uyuşmazlıkta arabuluculuk yolunu tercih etti. Çünkü kimse bilmiyordu. 2014 yılında 200 uyuşmazlık arabuluculuk yolunu tercih etti. Geldiğimiz noktada sadece geçen hafta 7 bin 500 – 8 bin civarında arabuluculuğa başvuru söz konusu. Bu kurumun toplumda bilinirliği arttıkça, insanlar bu kurumdan fayda sağlamaya başladıkça kullanımı artıyor. Buda bizim için büyük önem arz ediyor. Arabuluculuk kurumunun en büyük özelliği toplumsal uzlaşı kültürünü artırmak. Klasik yargıda bir taraf kazanıyor bir taraf kaybediyor. Ama arabuluculukta her iki tarafta kazanıyor. Bu açıdan arabuluculuğu çok önemsiyoruz” diye konuştu.
“Arabuluculuğun Avantajları Çok Fazla”
Arabuluculuğun birçok avantajının olduğunu anlatan TOBB uyum arabulucusu Avukat Arabulucu Dr. Burak Aslanpınar, “ilk avantajına baktığımızda arabuluculukta bir anlaşma sağlarsın. Anlaşma sürecinde karşı tarafa ödenecek miktar, aynı zamanda arabulucuya ödenecek ücret gider olarak gösterilebilir. Bir bütün olarak iş insanı olarak, şirket olarak muhasebe kayıtlarınız da olduğu gibi giderleştirebiliyorsunuz. ilk vergisel avantajı mali avantajı, Gider yazma avantajı diyebiliriz. Siz bir alacağı tahsil edemediğinizde, bir yol başlatmazsanız dava açmazsanız şüpheli alacağı alamazsınız Dolayısıyla elde etmediğiniz bir kazancın vergisini ödemek durumunda kalırsınız. Kurumlar Vergisi ödemek durumunda kalırsınız. Bunun önüne geçebilmek için Normalde icra takibi açılıyor dava açılıyor şüpheli alacak dediğiniz alacağa açıyorsunuz. Ancak bunu yapabilmek için icra takibi yapabilmek ve dava takibi yapabilmek gerektiğinden masraf yapıyorsunuz . Nispi harç ödemesi söz konusu Belki de hiç tahsil edemeyeceğiniz alacak için masraf etmek zorunda kalabilirsiniz arabuluculuk burada size çok büyük bir avantaj sağlıyor. Bir sonraki avantajı işçi ile yapılan ödemeler konusunda. İşçi işveren arasında arabuluculukta bir anlaşma sağlandı işçiye ödenecek ücretler arasında nasıl bir avantaj var. İşçiye yapılan işe başlatmama tazminatı olarak bir tutar ödemesine karar verilip anlaşma metinlerinde bunu yazdı ise İşe başlatma tazminatı gelir vergisinden istisna tutuluyor aynı şekilde kıdem tazminatı konusunda da anlaşma yapıldığında Kaynakta gelir vergisinden bir kesinti yapılmasına gerek yok işveren hiçbir kesinti yapılmadan ödemeyi yapabilir arabuluculuk Anlaşması’nda.
Normalde bir sözleşme imzaladığımız da bu sözleşmeyi noterde veya başka bir kurumda imzalayın damga vergisi var. Damga vergisi sözleşmelerde nispi olarak alınacağı söyleniyor ancak arabuluculukta bu geçerli değil, Arabuluculuk kanunu damga vergisinden bahsetmiş Sadece anlaşma belgesini ihlal bir kuruma ibraz etmeniz gerekirse maktu damga vergisi ödüyorsunuz O da 97 lira 21 kuruş anlaşmayı arabulucuda yaparsanız imzalarken vergi yok, aynı anlaşmayı noterde yaparsanız damga vergisi çıkacaktır. Bu anlaşmayı iptal edip kullanırken sadece maktu vergisi vereceksiniz. Bir sonraki avantaj harç avantajı. Damga vergisi avantajı belgeyi oluştururken fayda sağlıyor harç avantajı da belgeyi kullanmamız gerekirse arabuluculukta taraflar anlaştığın da yüzde 90 dan fazla oranda gereğini yerine getiriyoruz. Bu belgeyi ilanlı icra takibi yapabiliyorsunuz bu şu demek; karşı tarafın itiraz hakkı yeniden dava yoluna götürme Hakkı bulunuyor hukuki avantajı budur mali avantajı bu belgenin üzerinde ne kadar tutar yazarsa yazsın aç icra harcını maktu olarak ödüyorsunuz . Yargılama devam ederken arabuluculuktan faydalandığınız da çok ciddi mali avantajlardan yararlanabiliyorsunuz Uyuşmazlık sona erdiği için istinafa temyize götürme de yapılacak harç masraflarından da Kurtulmuş oluyorsunuz avukatlık ücretleri ve zaman kaybı olmayacak bir sonraki avantaj KDV avantajı avukata ödenecek yüzde 18 olan KDV yüzde 8’e düşüyor şeklinde konuştu.
Eda Başar Özkan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.