DOLAR 17,2342
EURO 17,5515
ALTIN 972,19
BIST 2.390,23
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 30°C
Açık
Artvin
30°C
Açık
Per 27°C
Cum 29°C
Cts 32°C
Paz 25°C

ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ’NDE PANEL DÜZENLENDİ

16.05.2022
112
A+
A-

 

“Aile Değerlerinin Bugünü ve Geleceği” Panelinin 14’üncüsü Düzenlendi

Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde, “Aile Değerlerinin Bugünü ve Geleceği” temalı panel düzenlendi.

Prof. Dr. Bilgin, “Toplumsal yapıda bozulmaların önüne geçebilmek için geçmiş ve gelecek arasında bağ kurulmalı ve çare kendi kültür ve geleneklerimizin dinamikleri arasında aranmalıdır.”

Rektör Prof. Pr. Mustafa Sıtkı Bilgin Panelin oturum başkanı oldu. Rektör Bilgin,toplumsal yapı ve aile yapısınıele aldı.Rektör Prof. Dr. Bilgin,”Türk aile ve toplum yapısı ile anlayışı insani değerlerle örtüşen, saygı ve hoşgörü değerleri üzerine inşa edilmiştir. Tarihsel süreçte gerek kültürel gerekse siyasi etkileşimlerden kaynaklı olarak bu yapıda hem olumlu hem de menfi yönde etkilerin ortaya çıktığı da bilinen bir gerçektir. Kapitalizm ve ekonomik yapıdaki değişimler, birey odaklı bir anlayışın doğmasına neden olmuştur. 21. yüzyılda ise teknoloji ve iletişim ağlarındaki baş döndürücü hız Türkiye’de aile yapısı üzerine bazı fırsatlar yarattığı gibi aynı zamanda bazı mühim tehditleri de ortaya çıkarmıştır. Toplumsal yapıda bozulmaların önüne geçebilmek için geçmiş ve gelecek arasında bağ kurulmalı ve çare kendi kültür ve geleneklerimizin dinamikleri arasında aranmalıdır. Bu bağlamda aile yapısında meydana gelen değişimlerin incelenmesi, olumsuz yönlerin giderilerek daha sağlıklı bir aile yapısı inşa etmeyi sağlayacak fikirlerin tartışılması açısından bu panel önemli bir vazifeyi üstlenecektir” ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Celal Türer, “Toplumsal Değer Üretimi Kaynaklarındaki Değişimler”

Panelde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Celal Türer, Felsefe Derneği ve dernek bünyesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.  Geleneksel ve modern aile yapısındaki anlayış farklılaşmasına dikkat çeken Prof. Dr. Türer, değer üretimi noktasında teknolojinin gelişmesi ile birlikte toplum yapısını doğrudan etkileyen kaynakların ortaya çıktığına ve bu kaynakların aile sistemindeki etkilerine değindi. Geleneksel ve modern anlayış arasında bir çatışmanın var olageldiğini belirten Prof. Dr. Türer, “Modernleşme ile birlikte aile yapısında ataerkil yapıdan önce çekirdek aile yapısına daha sonra ise mobil aile kavramlarına doğru bir geçiş yaşanmıştır. Bu süreçte hem ülkemizde hem de dünyada aile yapısında değişimler türemiş ve bazı sorunlar ortaya çıkmıştır. Dünle bugün arasında geçişin sağlanması çatışmayı ortadan kaldırmak adına önemlidir” dedi.

Doç. Dr. Karan, “Modern Ailenin Çıkmazları”

Trabzon Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Cuma Karan, modern aile kavramının doğuşunun Fransız İhtilali ve Sanayi devrimine uzandığını bildirdi. Modern aile yapısında problemleri irdeleyen Doç. Dr. Kara, “Bu problemler arasında aile içi şiddet ve boşanma sayısındaki artış önemli bir yer tutmaktadır.  Aynı zamanda aile kurumunu tehdit eden beraberlikler, aile işlevinin başka kurumlar tarafından yürütülmesi, rol modelsiz büyüyen çocuklar ve kültür aktarımının gerçekleşmemesi aile ve dolayısıyla toplum yapısını zedelemektedir.” dedi.

Doç. Dr. Baltacı, “Dijital Değişimin Aile Üzerine Olumsuz Etkileri”

Artvin Çoruh Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ali Baltacı mobil yaşam biçiminin taşeron ebeveynlik kavramını ortaya çıkardığını belirterek:“Dijital dönüşüm aileyi ve toplumu doğrudan etkilemektedir ve aile içi iletişim sorunları dijitalleşmeyle birlikte ortaya çıkmıştır. Bu sorunlar arasında iletişim kopukluğu, dijital istifçilik ve maraton dizi izleme ve sosyal medya takip rahatsızlığı örnek olarak gösterilebilir. Aynı zamanda çağın şartları gereği mobil yaşam biçimi ve mekânsal değişimler taşeron ebeveynlik kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu değişimler neticesinde aile içi dayanışma zedelenmiş dolayısıyla depresyon ve şiddet durumlarının yaşanma sıklığı artmıştır.” Dedi.

Artvin Çoruh Üniversitesi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.