DOLAR 18,6344
EURO 19,6306
ALTIN 1.077,07
BIST 4.962,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 9°C
Hafif Yağmurlu
Artvin
9°C
Hafif Yağmurlu
Pts 9°C
Sal 9°C
Çar 9°C
Per 10°C

ARTVİN’DE TARIM FAALİYETLERİ

19.10.2021
591
A+
A-

Tarım İl Müdürü Dursun Okur, Çiğ Süt Toplama Projesi, hayvan aşılama Takvimi ve somon üreticiliği hakkında bilgi verdi.
Çiğ süt Toplama proje rakamları hakkında açıklama yapan Dursun Okur, “Projemize toplamda; 263 Birlik Üyesi yetiştiricimiz başvurmuş, bunlardan 182 yetiştiricimiz Güneş Enerjisi Sitemini, 76 yetiştiricimiz süt sağım makinesini, 4 yetiştiricimiz 100 litre süt soğutma tankı ve 1 yetiştiricimiz 200 litre süt soğutma tankı için başvuru yapmıştır.” dedi.
Çiğ süt Toplama projesinin amacından ve detaylarından bahseden Dursun Okur, “Bilindiği üzere son yıllarda gıda güvenliği ve hijyeni konularında yaşanan gelişmeler oldukça önemli boyutlara ulaşmıştır. Gıda güvenliği ve hijyenin istenilen düzeyde sağlanması amacıyla tarım ve tarıma dayalı tüm üretim kollarında belirli standartlara ulaşılması, çok büyük önem arz etmektedir. Bu nedenledir ki tarım sektörü günümüzde olduğu gibi gelecekte de stratejik öneme sahip sektörlerden birisi olacaktır. Artvin İli ve İlçelerinde, son yıllarda başlanılan tarımdaki makineleşme ve büyük işletmelerin kurulması, süt hayvancılığını öne çıkarmaktadır. Bugün geleneksel usullerle aile işletmelerinde işlenerek yağa, yoğurta ve yöresel peynire dönüştürülen süt ürünlerinin, hijyenik ortamda ulusal ve uluslar arası pazarlarda rekabet edebilir ürünlere dönüştürülmesi verimli ve karlı bir hayvancılık için olmazsa olmazlardandır. İlimizde tarım ve hayvancılık sektörünün gelişmesi ve sürdürülebilir bir süt sığırcılığı yetiştiriciliğinin yapılabilmesi için, yetiştiricinin sütünü satabileceği bir ortamın oluşturulması gerekir. Güncel verilere göre; Artvin İlinde çiğ süt satış fiyatı süt işleme tesisi olmadığından tam olarak bilinmemekle birlikte, aile işletmelerinde kapıdan satışlarla 6,5 -7,0 Türk lirasından alıcı bulmaktadır. Tabii ki bu fiyat bir süt işleme tesisi için oldukça yüksek bir fiyat. Ancak süreklilik arz etmediği gibi sürdürülebilir bir hayvancılık içinde yeterli değildir. Süt ellerinde kalmakta veya buzağıya emzirilmekte ya da geleneksel usullerle yağ, yoğurt ve peynire dönüştürülmektedir. İlimizin en yakın süt işleme tesisine en az 200 kilometre. Uzakta olması, üretilen sütün toplanması ve soğutma tanklarında bir süre bozulmadan tutulması önem arz etmektedir” dedi.
Süt aldıktan sonra bakteri gelişmesini önlemek için mutlaka hızlı bir soğutma işlemine tutulması gerektiği konusunda uyaran Okur, “Çiğ süt ne kadar hijyenik şartlarda sağlanırsa sağlansın, kısa bir zaman dilimi içerisinde soğutulmadığı takdirde, hastalık yapıcı patojen mikroorganizmalar hızla çoğalır ve pastörize süt, UHT süt, beyaz peynir, yoğurt, vb. ürünlerin üretilememesine sebep olur. Bu nedenle süt sağıldıktan hemen sonra bakteri gelişmesini önlemek için mutlaka hızlı bir soğutma işlemine tabii tutulmalıdır. Bu sayede çiğ sütte ve bu sütten üretilen süt ürünlerinde var olan kalite, tat ve besin değerlerini, ürünlerin raf ömrünü uzatmış olacaktır” şeklinde konuştu.
Okur, Soğuk zincir; kaliteli çiğ süt üretimini, üreticilerin yaşam standartlarının yükseltilmesini, kaliteli süt ürünlerini üreterek tüketiciye sunulmasını süt ürünlerinin pazarda rekabet gücünün artırılmasını ve bölge ekonomisinin sosyal-ekonomik düzeyinin yükseltilmesinde büyük katkılar sağlayacağını belirtti.
Artvin’deki sağmal inek sayısından ve ortalama süt üretimi kapasitesinden de bahseden Dursun Okur, “ ilçelerdeki verileri şu şekilde açıkladı:
Ardanuç’ta 14 bin 600 hayvan var 7 bin 300 sağmal inek var. Hayvan başına günlük ortalama 10 litre süt üretimi var. Arhavi bin 642 hayvan var. 821 sağmal inek var. Hayvan başına günlük ortalama 10 litre süt üretimi var. Borçka’da 8 bin 895 hayvan var 4 bin 447 sağmal inek var. Hayvan başına günlük ortalama 10 litre süt üretimi var. Hopa’da bin 531 hayvan var. 750 sağmal inek var. Hayvan başına günlük ortalama 10 litre süt üretimi var. Kemalpaşa’da bin 331 hayvan var 650 sağmal inek var. Hayvan başına günlük ortalama 10 litre süt üretimi var. Merkez’de 8 bin 121 hayvan var 4 bin 050 sağmal inek var. Hayvan başına günlük ortalama 10 litre süt üretimi var. Murgul 2 bin 534 hayvan var bin 250 sağmal inek var. Hayvan başına günlük ortalama 10 litre süt üretimi var. Şavşat’ta 20 bin 400 hayvan var 10 bin 200 sağmal inek var. Hayvan başına günlük ortalama 10 litre süt üretimi var. Yusufeli 17 bin 305 hayvan var 8 bin 650 sağmal inek var. Hayvan başına günlük ortalama 10 litre süt üretimi var. Artvin’de toplam hayvan sayısı 76 bin 359, sağmal inek sayısı 38 bin 118, yıllık ortalama süt üretimi 114 bin 39 ton. Bu bilgiler esas alındığında, Ardanuç, Yusufeli ve Şavşat ilçelerinin süt sığırcılığı için oldukça önemli bir potansiyele sahip olduğu görülmektedir. Bu potansiyelin etkin, ekonomik ve sürdürülebilir bir şekilde kullanımı için, üretilen sütün hijyenik şartlarda üretilmesi ve bozulmalara karşı soğukta muhafaza edilmesi önem arz etmektedir. Bu kapsamda; projenin toplam maliyet tutarı 2 milyon Türk lirası olup bunun yüzde 20’si yetiştiricilerimizden yani 400 bin Türk lirası, geri kalan yüzde 80’i yani 1 milyon 600 bin Türk lirası DOKAP tarafından yetiştiricilerimize hibe edilecektir. Biz bu projeyi 2019 yılında; 216 yetiştiricimize süt sağım makinesi, 125 yetiştiricimize güneş enerjisi sistemi, 50 yetiştiricimize 100 litrelik, 30 yetiştiricimize de 200 litrelik süt soğutma tankı dağıtılması şeklinde planladık. Ancak mevcut ekonomik şartlar, fiyat artışı ve başvuruları bütçe doğrultusunda incelediğimizde 98 adet güneş enerji sistemi, 59 adet süt sağım makinesi, 4 adet 100 litre süt soğutma tankı ve 1 adet 200 litre süt soğutma tankı almayı planlıyoruz. Şu anda projeye başvuruları aldık ve değerlendirmesini yaparak asıl listede olan yetiştiricilerimizi bilgilendirdik. Yapmış olduğumuz piyasa araştırmasına göre kendilerine düşen yüzde 20 çiftçi katkı paylarını 20.10.2021 tarihine kadar yatırma süresi verdik. Eğer bu belirtilen sürede yatırmayan veya hakkından vazgeçenler için yedek listedeki kişilerle irtibata geçilerek 27.10.2021 tarihine kadar yatırmalarını isteyeceğiz. Bir aksilik çıkmazsa Kasım ayı ortalarında dağıtılması planlıyoruz. Projemize toplamda; 263 Birlik Üyesi yetiştiricimiz başvurmuş, bunlardan 182 yetiştiricimiz Güneş Enerjisi Sitemini, 76 yetiştiricimiz süt sağım makinesini, 4 yetiştiricimiz 100 litre süt soğutma tankı ve 1 yetiştiricimiz 200 litre süt soğutma tankı için başvuru yapmıştır.”
HATİCE DİLER

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.