DOLAR 17,2296
EURO 17,5705
ALTIN 976,60
BIST 2.387,95
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 30°C
Açık
Artvin
30°C
Açık
Per 27°C
Cum 29°C
Cts 32°C
Paz 25°C

BİLİMLE VE DOĞAYLA İNATLAŞMAYIN

16.05.2022
361
A+
A-

SOL Parti Hopa İlçe Örgütü, Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan sel felaketlerine ilişkin açıklama yaptı.

SOL Parti Ekoloji Birliği,Kastamonu’da yaşanan sel felaketinin ardından ağustos ayında Karadeniz’deki sel felaketinin sonuçlarının iktidar tarafından ciddiye alınmadığını iddia etti.İktidarın“kader, fıtrat ve dünyada da oluyor” gibi söylemlerine tepki gösterdi.  SOL Parti Hopa İlçe Örgütü,  SOL Parti Ekoloji Birliğinin hazırladığı yazılı açıklamasını Artvin halkıyla paylaştı.

SOL Parti Hopa İlçe Örgütü “Bütün merkezi ve yerel yetkilileri ve sorumluları bir kez daha uyarıyor ve önemle tekrar ediyoruz; bilimle ve doğayla inatlaşmayın” çağrısında bulundu.

“Önlem alınmadığı takdirde aşırı yağışlarla birlikte, bağıra bağıra gelecek olan sel felaketleri sonucu halkımıza ve canlılara yaşatılacak olan can ve mal kaybının süregelecek acıların sorumlusu zamanında önlem almayan iktidar olacaktır. Hiçbir can sermayenin rant politikalarına, liyakatsiz yönetimlere kurban edilemez! Bütün merkezi ve yerel yetkilileri ve sorumluları bir kez daha uyarıyor ve önemle tekrar ediyoruz” ifadelerini kullanarak açıklamayı paylaştı.

“Sel felaketinde yaşanan can ve mal kayıpları dün gibi hatırdayken, aradan geçen bunca zamanda köprülerin ihalelerinin bile tamamlanmaması iktidarın insan hayatına vermediği önemi açıkça göstermektedir. Derinleşen iklim kriziyle birlikte artan yağışların iktidarın dere yataklarının imara açılması, HES’ler, taş ocakları, madenler ve beton yollarla ormanlara yapılan tahribatlar, plansız, çarpık ve rantçı kentleşme politikaları ve bu politikaların getirdiği altyapı yetersizlikleri felaketlerin gerçek sebebidir” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada iktidar “kader, fıtrat ve dünyada da oluyor” gibi söylemleri ve doğa yıkım politikalarını bırakmaya, sorumluluk ve önlem almaya davet edildi.

Sel felaketlerine karşı alınması gereken önlemler şu şekilde sıralandı:

  • Taşkın erken uyarı sistemleri meteorolojik verilerle beraber etkin hale getirilmeli
  • Altyapı tesisleri (köprü, menfez, sel geçidi vb.) taşkın debilerini geçirecek şekilde inşa edilmeli, inşaat sonrası süreçte periyodik bakım çalışmalarının yapılmalı ve dere yatakları temizlenmeli
  • Üst havza önlemlerine ağırlık verilerek taşkınların yerleşim yerlerine ulaşmadan etkisi azaltılmalı
  • Taşkın sahasına yapılan yapılaşmalar ortadan kaldırılmalı
  • Kurumlar arası eşgüdümü sağlamalı ve birbirini tamamlayan projeler geliştirilmeli, kurumların çalışanlarının nitelik ve nicelikleri artırılmalı, etkin ve hâkim bir kamu iradesi oluşturulmalı
  • TMMOB gibi meslek örgütlerinin ve bilim insanlarının çalışmaları dikkate alınmalı
  • Yaşanan afetler neticesinde, afetten etkilenen bölge halkının ihtiyaçlarına yönelik hazırlık yapılmalı
  • Bilimsel yöntemlere dayanan yerel dirençlilik ve afet riski azaltımı planı hazırlanmalı
  • Suyu emecek toprak alanlarını ortadan kaldıran kentleşme, imar, orman ve enerji politikaları terk edilmeli, mevcut ve planlanan tüm projeler gözden geçirilmeli ve ekosistemi tahrip eden çalışmaların tümüne son verilmeli.”

İbrahim Eksilmez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.