DOLAR 15,5583
EURO 16,2239
ALTIN 906,91
BIST 2.402,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 20°C
Az Bulutlu
Artvin
20°C
Az Bulutlu
Sal 25°C
Çar 21°C
Per 15°C
Cum 18°C

DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜKTEN TAVİZ VERMEYİN

14.04.2022
116
A+
A-

Ardanuç İlçe Müftüsü Nuri İlkatmış içinde bulunduğumuz Ramazan ayı dolayısıyla açıklama yaparak, vatandaşları bilgilendirdi.Dürüst davranmak ve doğruyu söylemek konusunda açıklama yapan Müftü İlkatmış, Ramazanda doğruluğun önemi hakkında bilgi verdi.Nuri İlkatmış,”Doğruluk ve dürüstlükten taviz verildiği takdirde hem sosyal ilişkilerde güvensizlik hâkim olacak hem de toplum huzuru yara alacaktır” dedi.
Kişinin ağzından çıkan sözlere dikkat etmesi gerektiğine dikkat çeken Nuri İlkatmış; İslâm ahlâkının temel değerlerinden biri olan doğruluk; insanın içi ile dışının, özü ile sözünün bir olması, söyledikleriyle yaptıklarının (söz-fiil) birbirine uyması demektir. İnsanın söyledikleriyle yaptıklarının birbirine uymaması, niyeti başka olduğu hâlde dıştan başka şekilde söylemesi ve davranması, doğruluğun zıddı olan yalancılıktır. Yalancılık ise, İslâm dininde yasaklanmıştır.
Bir gün Hz. Peygambere: “Kurtuluşun yolu nedir?” diye soruldu. Sevgili Peygamberimiz (sav): “Diline sahip ol. (yalan konuşma)” buyurdular.
Hz. Peygamber, “Sözün en güzeli Allah’ın kelâmı, en güzel yol da Muhammed’in yoludur.” buyurmuştur. (Nesâî, Sehv) Dolayısıyla konuşmalar nitelik ve nicelik açısından bu iki kaynağın verilerine, ilkelerine uyum gösterdiği nispette değer ve güzellik kazanacaktır. Çünkü müslümanın Allah katında değerini artıran özelliklerden birisi de güzel sözlü olmasıdır.
Müslüman, ağzından çıkan cümlenin bir fayda sağlayıp sağlamayacağını tartmalı, önce düşünmeli sonra konuşmalı, söyledikleri iyiliğe vesile olmayacak hatta zarar verecekse susmalıdır. Diğer yandan, insanların yüzlerine karşı konuşurken gösterilen hassasiyetin arkalarından konuşurken de sürdürülmesi gerekmektedir. Bir kimsenin duyduğunda üzüleceği bir şey, doğru bile olsa onun yokluğunda da konuşulmamalıdır. Çünkü Peygamberimizin ifadesine göre bu, gıybettir. Peygamber Efendimizin, “…İnsanları yüzükoyun veya burunları üstünde süründürerek cehenneme dolduran, dillerinin kazandığından başkası değil midir?” şeklindeki uyarısı kişinin ağzından çıkan sözlere dikkat etmesi gerektiğini bizlere göstermektedir.
Nasıl ki küfrün yuvalandığı bir kalpte iman, hıyanetin kök saldığı bir kalpte emanet bulunmazsa, yalanın kararttığı bir kalpte de doğruluk barınamaz. Yalan konusunda çok hassas davranan Allah Resûlü, (sav) insanları yalandan ve ona götürebilecek her türlü davranıştan sakındırmıştır. Hatta bunlara, birçok kimsenin önemsemediği, çocuklara yalan söylemeyi ve yalan söyleyerek şaka yapmayı da dâhil etmiştir. Dürüst davranmak ve doğruyu söylemek ticaret hayatının da en önemli ilkesidir. Bu yüzden Hz. Peygamber, müminlerin ticaret yaparken yalandan sakınmalarını şöyle öğütlemiştir: “Eğer bir satıcı, doğru söyler ve gerekli açıklamalarda bulunursa, alışverişi bereketlendirilir. Eğer yalan söyler ve kusurları gizlerse, alışverişinin bereketi yok olur.” şeklinde konuştu.
Ardanuç İlçe Müftüsü İlkatmış,İslâm’ınzaruri durumlarda yalan söylemeye izin verdiğini belirterek bu durumları açıkladı. İlkatmış, “İslâm dini, söz ve davranışlarda doğruluğu esas almakla birlikte, başka bir çarenin kalmadığı, zarurî birtakım durumlarda yalan söylenmesine izin vermiştir. İnsanların arasını düzeltmek gibi, İslâm’ın öngördüğü hayırlı bir amaca sadece yalanla ulaşılabilecekse bu gibi durumlarda yalan caiz sayılmaktadır. Allah Resûlü (sav) yalnızca üç durumda yalana izin vermiştir: 1-Kişinin yuvasının huzurunu düşünerek eşini memnun etmesi için, 2-Küs olan insanları barıştırmak için, 3-Savaşta ordu menfaati için yalan söylenebileceğini haber vermiştir.”dedi.
doğruluk ve dürüstlükten taviz verildiği zaman huzurun bozulacağına dikkat çeken İlkatmış, “Çeşitli maddî kaygı veya beklentilerle doğruluk ve dürüstlükten taviz verildiği takdirde hem sosyal ilişkilerde güvensizlik hâkim olacak hem de toplum huzuru yara alacaktır. Ramazan ayı ve tuttuğumuz oruçlar hayatımıza çekidüzen vermemizi sağlamalıdır. Bu manada orucu sadece midemize değil dilimize de hatta tüm organlarımıza da tutturmak durumundayız.” ifadelerine yer verdi.
Fatma Sarayoğlu

ARA REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.