DOLAR 18,6362
EURO 19,3169
ALTIN 1.055,31
BIST 4.974,39
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 14°C
Az Bulutlu
Artvin
14°C
Az Bulutlu
Per 12°C
Cum 8°C
Cts 8°C
Paz 9°C

EN ÖNEMLİ SORUNLARDAN BİRİ: KAYIT DIŞI İSTİHDAM

01.11.2022
203
A+
A-

SGK İl Müdürü Kahraman Derece, kayıt dışı istihdamı önlemeye yönelik yapılan denetimler hakkında açıklamada bulundu.

Gerçekleştirilen eylemler hakkında bilgi veren Derece yaptığı açıklamada, “Bilindiği üzere kayıt dışı istihdam ülkemizin en önemli sorunları arasında yer almaktadır. Kurumumuzca kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında yapılan denetimlerin yanı sıra aynı zamanda rehberlik ve bilgilendirme amaçlı faaliyetler de yapılmaktadır. Bu kapsamda geçmişte yapılan birçok faaliyete ve projeye ek olarak 2022 yılı içerisinde; 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı Programında sosyal güvenlik bilincini artırmaya ve kayıt dışı istihdamı önlemeye yönelik rehberlik ve bilgilendirme faaliyetlerine, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Düzensiz Göç Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı (2021-2025)’de ise yabancı iş gücüne yönelik farkındalığın artırılması eylemlerine yer verilmiştir. Bu çerçevede Ekim ve Kasım aylarında kurumca belirlenen işyerleri, sendikalar, ilgili diğer STK’lar, basın-yayın kuruluşları rehberlik amacıyla ziyaret edilerek bu gruplar aracılığıyla kamuoyuna yönelik çeşitli bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

sadece denetim faaliyetleri yürütülmediğini belirten Derece, rehberlik ve bilgilendirme amaçlı yoğun ve yaygın faaliyetler yürütüldüğünü belirterek“Sosyal güvenlik sistemi vatandaşlara hayatları boyunca sağlık hizmeti vermeyi, asgari bir gelir düzeyi sağlamayı ve kişileri mesleki, fizyolojik ve sosyo-ekonomik nitelikteki risklere karşı korumayı ve bu risklerden doğan zararları gidermeyi amaçlayan sistemdir. Sistemin en önemlilerinden olan kayıtlı İstihdamın teşvik edilmesi 2022 yılı Bilgilendirme ve Rehberlik Programı faaliyetleri ile yürütülmektedir. Kurumumuzca kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında sadece denetim faaliyetleri yürütülmemekte aynı zamanda rehberlik ve bilgilendirme amaçlı yoğun ve yaygın faaliyetler yürütülmektedir. Kayıt dışı istihdam ülkemizin ve sosyal güvenlik sisteminin en önemli sorunları arasında yer almaktadır. Kayıt dışı istihdam, çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumuna hiç bildirilmemesi ya da çalışma gün veya ücretlerinin eksik bildirilmesidir. Yani sigortasız işçi çalıştırma durumunda olduğu gibi, çalışma sürelerinin veya ödenen ücretlerin eksik bildirilmesi de kayıt dışı istihdam olarak değerlendirilmektedir. Kayıt dışı istihdamın toplumun sosyal ve ekonomik değerleri üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Kayıt dışı istihdam hem çalışanlar ve işverenler hem de devlet açısından birçok olumsuz etkiye yol açmaktadır. Kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi kapsamında işçi işveren örgütlerinin, meslek odalarının, ilgili sivil toplum örgütlerinin kayıtlı istihdamın önemi ve sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri konularında bilgilendirilmeleri büyük önem arz etmektedir. Özellikle inşaat, tekstil ve turizm (yiyecek ve içecek hizmeti faaliyeti yürütenler dahil) sektörleri ile yabancı uyrukluların yoğun olarak çalıştığı sektörlerde kayıt dışı istihdam oranının yüksek olmasından hareketle hem bu hedef sektörlere özel hem de yerelde tüm meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik özel farkındalık faaliyeti düzenlenmesi gerekli görülmüştür. Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz tarafından ilgili meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelinerek sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri, yabancı çalışanların sosyal güvenlik hakları ve çalışma izinleri konularında bilgilendirme yapılması planlanmıştır.” dedi.

Sedat Başar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.