DOLAR 18,8197
EURO 20,3115
ALTIN 1.128,47
BIST 4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Artvin 8°C
Çok Bulutlu
Artvin
8°C
Çok Bulutlu
Pts 3°C
Sal 3°C
Çar 4°C
Per 4°C

“GEREKLİ DÜZENLEME İVEDİLİKLE YAPILMALIDIR”

17.10.2022
226
A+
A-

Bayraktutan, ilçe Sorunlarını TBMM Gündemine taşıdı

Uğur Bayraktutan, Yeni yerleşim yeri hak sahipliği ile mağduriyetlerin giderilmesi için Meclis Başkanlığı’na Kanun Teklifini sundu.

Milletvekili, CHP YDK Başkanı Av. Uğur Bayraktutanyeni yerleşim yerine taşınma sürecinde yaşanan mağduriyetleri duyurmaya devam ediyor. Bayraktutan, yeni yasama yılında verdiği yazılı soru önergelerinin ardından; Yusufeli Barajı ve HES projesi kapsamında kamulaştırma sahasında kalan taşınmazlar ve benzer şekilde emsal teşkil eden kamulaştırma davaları nedeni ile tapu maliklerinin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi adına gerekli düzenlemelerin yapılması amacıyla hazırlamış olduğu Kanun Teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.

“Halihazırda ilçe merkezinde esnaflık yapan yeni yerleşim yerinde hak sahibi olamayan 148 esnafımızın mağduriyetlerinin giderilmesi adına gerekli düzenleme ivedilikle yapılmalıdır”diyenBayraktutan, Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından yazılı olarak cevaplandırılması sunduğu soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“Çoruh Havzasında yapılan Yusufeli Barajından dolayı ilçe merkezi ve Yeniköy, Irmakyanı, Meşecik, Çeltikdüzü Köyleri tamamen, 16 köyde kısmen etkilenmektedir. İskan Kanunu gereği Yusufeli Barajı rezervuar alanı altında kalan konut ve işyerleri için hak sahipliği çıkarılmış, ancak bir kısım esnafımız zorlayıcı şartlar neticesinde bu haktan yararlanamamıştır.

Halihazırda ilçe merkezinde esnaflık yapan yeni yerleşim yerinde hak sahibi olamayan 148 esnafımızın mağduriyetlerinin giderilmesi adına gerekli düzenleme ivedilikle yapılmalıdır. Bu noktada bölge halkının, ilgili esnaf odaları ve STK’ların İlçe merkezinde depo kullanan esnaflarımıza yeni yerleşim yerinde mağdur olmamaları adına depo yapılması için arsalar verilmesi, TOKİ tarafından gerçekleştirilen kura çekimi sonrasında Esnaflarımızın yapacağı iş konularına uygun olmayan 50 esnafımızın mağduriyetinin giderilmesi için 1. Bölgede bitişik nizam şeklinde ilçe merkezinde işyerlerinin yapılması talepleri mevcuttur.

Ayrıca ilçe merkezinde esnaf çarşısı oluşturulması, Esnaflarımıza taşınma süreci boyunca mağduriyetleri en aza indirebilmek adına KOSGEB tarafından faizsiz, en az 1 yıl ödemesiz, 4 yıl vadeli kredilerle desteklenmesi,Baraj nedeniyle Yusufeli Esnafının BAĞ-KUR ve Sigorta primlerinin taşıma sürecinde 2 yıl boyunca sağlık katkı payının esnaflarımız, geri kalan kısmın Hazine tarafından karşılanması talepleri vardır.

Otel, fırıncı, Petrolcü, Pideci Esnaflarımızın yeni yerleşim yerinde TOKİ tarafından verilen arsaların bir an önce tahsisleri yapılarak teslim edilmesi,  Mevcut ilçe yerinde park ve bahçe işletmeciliği yapan esnaflarımızın yeni yerleşim yerinde aynı faaliyetlerini sürdürebilmelerinin sağlanması, Yıkama yağlama faaliyeti gösteren esnaflarımıza TOKİ tarafından çekilen kuralar sonucu verilen ilçe merkezindeki işyerleri uygun olmadığından, faaliyetlerine uygun yer gösterilmesi, İmalat Sektöründe faaliyet gösteren esnaflarımıza yer gösterilmesi ve TOKİ tarafından yapılan kuralar neticesinde Zahireci esnaflarımıza Ticaret Merkezlerinin 2. Katlarında verilen yerlerde iş yapma imkanları bulunmadığından yeni işyerleri temin edilmesi gerekmektedir.

İşyeri hak sahipliğinin tüm şartlarını karşılamalarına rağmen; bekar oldukları için hak sahibi olamayan esnaflarımızın da bu haktan yararlanabilmesinin sağlanması,Sanayi esnaflarımızın hak sahibi olamayan 24 esnafımıza faaliyetlerini sürdürebilmeleri için sanayi yerinde işyeri verilmesi, İlçede düğün salonu işletmeciliği yapan esnafımıza kır düğünü için arsa tahsis edilmesi,Becayiş süresinin en az 60 gün olması ve Tüzel kişiliklere hak sahipliği verilmesi bölge halkının diğer talepleridir.

Bu Bağlamda;  İlgili taleplerin yerine getirilerek, Bölge Halkının mağduriyetlerinin giderilmesi adına Bakanlığınız nezdinde yürütülen çalışmalar nelerdir? Gerekli düzenlemelerin yapılarak Bölge Halkının taleplerinin karşılanması adına bir takvim açıklar mısınız?”

İbrahim Eksilmez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.